Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 6 stycznia 2005 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 10.01.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 31.01.2005 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 01.02.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z przedstawionym przez Państwo stanem faktycznym z tytułu wykonywanych usług organizowania kolonii dla dzieci i młodzieży stosowaliście 22% stawkę podatku od towarów i usług od marży napodstawie art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
W związku z przeczytaniem w literaturze podatkowej artykułu o opodatkowaniu usług turystycznych, pismem z dnia 29 października 2004 r. zwróciliście się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej informacji co do wysokości stawki podatku na powyższe usługi.
Urząd Skarbowy udzielił interpretacji zgodnie z którą, jeżeli świadczone usługi można zaliczyć do "usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci" o symbolu PKWiU 55.23.11, w skład których mogą wchodzić inne usługi związane z ww.
np. gastronomiczne, transportowe, korzystanie zobiektów sportowych, wstępy do obiektów turystycznych itp., to usługi te - na mocy art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku. Od uzyskania powyższej odpowiedzi stosujecie stawkę 7%.
Waszym zdaniem, nie powinniście dokonywać korekt faktur "VAT marża", które wystawiane były do momentu otrzymania pisemnej interpretacji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż w myśl § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) fakturę korygująca wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej
pozycji faktury.
W związku z powyższym, jeżeli podatnik wystawiał faktury "VAT marża" w odniesieniu do usług opodatkowanych w całości 7% stawką podatku od towarów i usług na podstawie ww. przepisu, ciąży na nim obowiązek skorygowania powyższego błędu poprzez wystawianie faktur korygujących.
Jednocześnie stwierdzić należy, że za okres, w którym podatnik błędnie wystawiał faktury "VAT marża" do usług organizowania kolonii opodatkowanych w całości 7% stawką podatku - nieprawidłowo dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług. Zmianie uległa bowiem podstawaopodatkowania i stawka podatku.
Podatnikowi w powyższej sytuacji przysługuje prawo do skorygowania deklaracji VAT-7 za okresy, w których błędnie dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług.
W myśl art. 81a § 1 pkt 2 i 3 ustawy Ordynacja podatkowa jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, mogą skorygować
uprzednio złożone zeznanie (deklarację), jeżeli:
- w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek,
- w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.
Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, korekty deklaracji można składać, również jeżeli nie wpływa to na wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku (art. 81c ustawy Ordynacja podatkowa).
Uprawnienie powyższe ulega zawieszeniu w przypadkach określonych w art. 81b § 1 pkt 1 ww. ustawy. Korekta złożona w powyższych przypadkach nie wywołuje skutków prawnych.
W ślad za powyższym, podatnik powinien dokonać korekt deklaracji VAT-7 za okresy, w których błędnie wystawiano faktury "VAT marża".
Art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż skorygowanie
deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach jednocześnie wyjaśnia, iż w przypadkach wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej (poza wyjątkami wymienionymi w § 19 ust. 4 ww. rozporządzenia), sprzedawca jest bezwzględnie obowiązany do otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, które winno być dokonane przez nabywcę towarów i usług jako adresata faktury korygującej.
Reasumując:
Z przedstawionych wyżej przepisów wynika, że podatnik w zakresie, w jakim do usług sklasyfikowanych do PKWiU 55.23.11 wystawiał faktury "VAT marża" musi wystawić faktury korygujące, dokonując jednocześnie korekt deklaracji VAT-7 za miesiące, w których nieprawidłowo stosował 22% stawkę podatku od towarów i usług od marży.
Tak więc stanowisko wyrażone przez Was w piśmie, iż nie macie obowiązku korygowania przedmiotowych faktur i deklaracji VAT-7
jest nieprawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.