Temat interpretacji
Wnioskodawca winien niezwłocznie złożyć zaległe deklaracje miesięczne oraz dokonać zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2011 r. (data wpływu 26.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu złożenia deklaracji podatku od towarów i usług oraz zapłaty należnego podatku - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.10.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu złożenia deklaracji podatku od towarów i usług oraz zapłaty należnego podatku.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z tym wezwano do jego uzupełnienia pismem z dnia 04.01.2011 r. nr IPPP3/443-1415/11-2/JF, IPPB1/415-956/11-2/JB. Wezwanie doręczono w dniu 09.11.2011 r. Opłaty dokonano w dniu 12.01.2012 r. (data wpływu dowodu opłaty 13.01.2012 r.).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca do dnia 20 maja 2006 roku był wspólnikiem spółki cywilnej, która rozliczała podatek od towarów i usług. Od maja 2010 r. na skutek odejścia wspólnika ze spółki, Wnioskodawca prowadzi działalność jednoosobowo i dokonał rejestracji dla celów podatku od towarów i usług. Działalność dotyczy montażu klimatyzacji, wentylacji oraz chłodnictwa. W tym okresie Wnioskodawca wystawiał faktury VAT oraz dokonywał zakupów materiałów, co zostało udokumentowane fakturami, nie składając jednocześnie miesięcznych deklaracji VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
W obecnej sytuacji kiedy Wnioskodawca winien złożyć miesięczne deklaracje podatku od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy powinien On w ciągu jednego miesiąca złożyć miesięczne deklaracje VAT, a w ciągu trzech miesięcy zapłacić należny podatek do Urzędu Skarbowego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.
Zgodnie natomiast z art. 103 ust. 1 ustawy, podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 33 i 33b.
Z kolei na podstawie art. 108 ustawy, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna mniemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty.
Z powyższych przepisów jasno wynikają obowiązki podatnika podatku od towarów i usług w zakresie składania deklaracji podatkowych, obliczenia podatku oraz wpłaty należnego podatku na konto urzędu skarbowego. Podatnicy zobowiązani do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne winni to robić w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu powstania obowiązku podatkowego. Zapłata podatku należnego wynikającego z takich deklaracji następuje w tych samych terminach, tj. do 25. miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Jednocześnie należy dodać, iż stosownie do art. 47 § 3 Ordynacji podatkowej jeżeli podatnik jest obowiązany sam obliczyć i wpłacić podatek, za termin płatności uważa się ostatni dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić. Ponadto, niezapłacony w terminie płatności podatek jest zaległością podatkową (art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej), od której naliczane są odsetki za zwłokę (art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej).
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który wybrał miesięczne rozliczanie podatku VAT. Od maja 2010 r. Wnioskodawca dla świadczonych usług montażu klimatyzacji, wentylacji oraz chłodnictwa wystawiał faktury VAT i nabywał materiały dokumentowane fakturami nie składając deklaracji podatkowych. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą terminów w jakich powinien On złożyć deklaracje VAT oraz wpłacić podatek od towarów i usług.
Mając na uwadze opis sprawy wskazać należy, że stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy Wnioskodawca winien składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe (VAT-7) za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, w którym powstała obowiązek podatkowy oraz stosownie do art. 103 ust. 1 ustawy w tym samym terminie winien, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, obliczyć i wpłacić podatek na rachunek urzędu skarbowego. Z uwagi na to, iż przepisy nie określają innych terminów składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne i zapłaty należnego podatku oraz w związku z tym, iż Wnioskodawca, pomimo obowiązku, od maja 2010 r. nie składał deklaracji i nie dokonał zapłaty podatku, nie można zgodzić się, iż obowiązki te powinny być zrealizowane w ciągu jednego czy trzech miesięcy. Obowiązkiem podatnika jest terminowe składanie deklaracji i zapłata należnego podatku. W sytuacji niewypełnienie wskazanych obowiązków, Wnioskodawca winien niezwłocznie złożyć zaległe deklaracje miesięczne oraz dokonać zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy o złożeniu do urzędu skarbowego deklaracji VAT w ciągu jednego miesiąca oraz zapłaty podatku należnego w ciągu trzech miesięcy, w sytuacji niewywiązania się z tych obowiązków od ponad roku, należało uznać za nieprawidłowe.
Niniejsza interpretacja dotyczy terminu złożenia deklaracji podatku od towarów i usług oraz zapłaty należnego podatku. W zakresie pytania nr 2 oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie