Temat interpretacji
Warunki dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że - stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2016r. (data wpływu 8 lutego 2016r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Rok podatkowy Spółki z o.o. (dalej też: Wnioskodawca") pokrywał się dotychczas (tj. do 31 grudnia 2015 r.) z rokiem kalendarzowym. W grudniu 2015 r. wspólnicy Wnioskodawcy zadecydowali o zmianie roku podatkowego Spółki. W związku z powyższym, podjęli 8 grudnia 2015 r. (tj. przed zakończeniem roku podatkowego 2015) uchwałę o zmianie umowy Spółki w zakresie dotyczącym roku podatkowego. Wspólnicy postanowili, że rok podatkowy będzie rozpoczynał się każdorazowo 1 grudnia i kończył 30 listopada roku następnego. Wspólnicy ustalili również, że pierwszy rok podatkowy po dokonanej zmianie (tzw. rok przejściowy") będzie trwał od 1 stycznia 2016 r. do 30 listopada 2017 r.
Wnioskodawca złożył wniosek o zarejestrowanie ww. zmiany umowy Spółki do sądu rejestrowego. W dniu 4 stycznia 2016 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie w przedmiocie rejestracji zmiany umowy Spółki. W dniu 18 stycznia 2016 r. Wnioskodawca poinformował Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie roku podatkowego Spółki załączając do niego tekst jednolity umowy Spółki oraz potwierdzenie zarejestrowania zmiany przez sąd rejestrowy.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy obecny rok podatkowy Wnioskodawcy, pierwszy po zmianie, trwa od 1 stycznia 2016 r. do 30 listopada 2017 r., a kolejne lata podatkowe obejmują okresy od 1 grudnia do 30 listopada roku następnego...
Zdaniem Wnioskodawcy, jego aktualny rok obrotowy rozpoczął się 1 stycznia 2016 r. i będzie trwał przez kolejne 23 miesiące, tj. do 30 listopada 2017 r.
Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613, dalej jako: O.p.") rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.
Szczególne postanowienia odnośnie roku podatkowego zawiera art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U.z2014 r poz. 851 ze zm., dalej jako: u.p.d.o.p."). Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.p., rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
Natomiast, w myśl art. 8 ust. 3 u.p.d.o.p., w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Z kolei zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p., zawiadomienie o zmianie roku podatkowego powinno być dokonane najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.
Mając na względzie treść powyższych przepisów, rok podatkowy - co do zasady - pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Odmienne ustalenie roku podatkowego przez podatnika wymaga kumulatywnego spełnienia dwóch przesłanek:
- podatnik musi określić inny rok podatkowy niż kalendarzowy w umowie spółki lub statucie, lub w innym dokumencie regulującym ustrój podmiotu innego niż spółka oraz
- podatnik powinien zawiadomić o tym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego.
W odniesieniu do Spółki wszystkie wskazane powyżej warunki zostały spełnione, tj. Spółka:
- podjęła uchwałę o dokonaniu zmiany w umowie Spółki, polegającej na zmianie dotychczasowego roku obrotowego (podatkowego) na rok rozpoczynający się w dniu 1 grudnia danego roku kalendarzowego i kończący się w dniu 30 listopada następnego roku. Po powzięciu uchwały przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników, Spółka w dniu 9 grudnia 2015 r. złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Postanowieniem z dnia 4 stycznia 2016 r. Sąd Rejonowy dokonał wpisu w KRS zmiany umowy Spółki;
- zawiadomiła właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego na inny niż rok kalendarzowy w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, składając stosowne zawiadomienie w dniu 18 stycznia 2016 r.
Należy podkreślić, że w świetle powołanego art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawodawca dopuścił możliwość zmiany roku podatkowego przez podatnika kontynuującego działalność podlegającą opodatkowaniu, pod warunkiem, że zmiana zostanie dokonana z zachowaniem wskazanych powyżej wymogów. Ustawodawca wprowadził zatem pewną elastyczność w zakresie ustalania roku podatkowego przez podatników, pozostawiając w gestii podatnika nie tylko możliwość dokonania wyboru roku podatkowego, ale również zmiany wcześniej ustalonego roku podatkowego. W kontekście analizowanego zagadnienia należy zauważyć, że tak interpretowane ratio legis przepisów dotyczących zasad ustalania roku podatkowego znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładowo w wyroku z 1 grudnia 2010 r. sygn. II FSK1336/09, Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, iż: podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość wyboru sposobu obliczania roku podatkowego jako roku kalendarzowego lub okresu 12 następujących po sobie miesięcy kalendarzowych. Podatnik ten ma również możliwość zmiany raz dokonanego wyboru roku podatkowego. Z tym jednak, że musi zachować określone warunki, a więc musi wprowadzić odpowiednie postanowienia do statutu albo umowy spółki, albo do innego dokumentu regulującego zasady ustrojowe i zawiadomić o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego".
Z przedstawionego w niniejszym wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywał się dotychczas z rokiem kalendarzowym. Przed upływem roku podatkowego 2015 - w grudniu 2015 r. - wspólnicy Wnioskodawcy podjęli uchwałę o zmianie umowy Spółki zmieniając rok podatkowy w ten sposób, że rozpoczyna się on 1 grudnia a kończy 30 listopada kolejnego roku. Wnioskodawca złożył wniosek o wpis tejże zmiany do sądu rejestrowego i sąd ten zarejestrował zmianę w styczniu 2016 r. Pismem z 18 stycznia 2016 r., a więc przed upływem 30 dni licząc od końca poprzedniego roku podatkowego, Wnioskodawca poinformował Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie roku podatkowego, załączając tekst jednolity umowy spółki oraz postanowienie o wpisie dokonanym przez sąd rejestrowy. Rejestracja przez sąd zmiany umowy Spółki, dokonana w dniu 4 stycznia 2016 r., potwierdziła, iż zachowane zostały wymogi formalne podjętej uchwały, a zatem zmiana umowy Spółki nie została dokonana z naruszeniem prawa i stała się obowiązująca. Należy jednocześnie zauważyć, że Wnioskodawca nie miał wpływu na termin, w jakim został rozpatrzony przez sąd wniosek o dokonanie wpisu w rejestrze. Z perspektywy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zdaniem Wnioskodawcy, istotna jest okoliczność, że Wnioskodawca podjął stosowną uchwałę dotycząca treści umowy Spółki oraz dokonał odpowiedniego zgłoszenia do sądu rejestrowego do końca poprzedniego roku podatkowego, tj. do 31 grudnia 2015 r. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadza bowiem dodatkowych wymogów decydujących o skuteczności zmiany przyjętego przez podatnika roku podatkowego, poza warunkami wskazanymi powyżej.
Ponadto, w dniu 18 stycznia 2016 r., zatem już po rejestracji zmiany umowy Spółki w rejestrze sądowym, Wnioskodawca dokonał zawiadomienia o przedmiotowej zmianie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zachowując tym samym 30-dniowy termin od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Zatem w momencie dokonywania zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, poprawność prawna dokonanej czynności zmiany roku obrotowego poprzez zmianę umowy Spółki została potwierdzona stosownym postanowieniem właściwego sądu rejonowego.
Odnosząc powyższe uwagi do przedmiotowego stanu faktycznego należy stwierdzić, że wspólnicy Wnioskodawcy dokonali zmiany roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym na okres obejmujący dwanaście kolejnych miesięcy, tj. kończący się 30 listopada każdego roku. Wnioskodawca wskazuje w tym miejscu, że przepisy ustawy o podatku dochodowym, poza dokonaniem zamiany umowy spółki oraz powiadomieniu o tym fakcie naczelnika właściwego urzędu skarbowego, nie nakładają na podatników innych warunków, od których spełnienia uzależniona jest możliwość zmiany roku podatkowego.
Powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych. Spółka jest przy tym świadoma, że interpretacje te nie stanowią źródła prawa i zostały wydane w indywidualnych stanach faktycznych innych podatników, niemniej Wnioskodawca jest zdania, że fakt, iż sytuacja Spółki jest typologicznie tożsama ze stanami faktycznymi dotyczącymi adresatów przedmiotowych interpretacji pozwala na włączenie ich treści do argumentacji Spółki oraz powinien mieć znaczenie w procesie wydawania interpretacji w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku.
Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2013 r. sygn. ILPB3/423-100/13-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w odniesieniu do analogicznego stanu faktycznego (uchwała o zmianie umowy spółki została podjęta w grudniu 2012 r., zaś rejestracja nastąpiła w styczniu 2013r.) w pełni zaaprobował stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym skuteczna jest także zmiana roku podatkowego dokonana przez Spółkę, co oznacza, że obecny rok podatkowy Spółki obejmuje okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r., a kolejne lata podatkowe będą trwały od 1 lutego do 31 stycznia".
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2012 r. sygn. IBPBI/2/423-295/12/CzP (w stanie faktycznym uchwała o zmianie umowy spółki została podjęta w grudniu 2011 r., zaś rejestracja nastąpiła już w 2012 r., a zatem w kolejnym roku podatkowym). Organ podatkowy wskazał, iż poprzedni rok podatkowy w przypadku Spółki zakończył się 31 grudnia 2011 r. Spółka określiła więc rok przejściowy" na okres od 01 stycznia 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. Spółka dokonała stosownych zmian w umowie, następnie sąd dokonał wpisu przedmiotowej zmiany do rejestru sądowego przed powiadomieniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego, któremu następnie złożono zawiadomienie o dokonanej zmianie roku podatkowego w terminie 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego (tj. do dnia 30 stycznia 2012 r.). W świetle powyższego, działania podjęte przez Spółkę skutkują na gruncie updop zmianą roku podatkowego, a następny po przejściowym roku podatkowym rok podatkowy będzie trwał od 01 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r".
W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że pierwszy po zmianie rok podatkowy rozpoczął się 1 stycznia 2016 r. i zakończy się 30 listopada 2017 r. a kolejne lata podatkowe obejmują okresy od 1 grudnia do 30 listopada roku następnego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że:
- do końca roku 2015, rok podatkowy Spółki pokrywał się z rokiem kalendarzowym, czyli kończył się 31 grudnia 2015r.;
- w dniu 8 grudnia 2015 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło Uchwałę o zmianie roku obrotowego Spółki na trwający od 1 grudnia do 30 listopada roku następnego, przy czym pierwszy rok obrotowy po 31 grudnia 2015 r., zaczyna się , zdaniem spółki, 1 stycznia 2016r. a kończy się 30 listopada 2017 r.;
- Spółka złożyła w sądzie rejestrowym wniosek o wpisanie zmiany umowy spółki danych w rejestrze przedsiębiorców KRS;
- Sąd wpisał zmianę umowy Spółki do KRS 4 stycznia 2016 r.
W tym stanie rzeczy konieczne jest wyjaśnienie zasad ustalania roku obrotowego spółki kapitałowej ( w tym przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), a następnie ustalenie jaki to miało wpływ na określenie daty, od której Spółka rozpocznie pierwszy po zmianie rok obrotowy.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330, z późn. zm.), przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Z powyższego przepisu wynika, że rok obrotowy stosowany jest również dla celów podatkowych. Ogólną definicję roku podatkowego zawiera art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, który stanowi, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.
Zasady określania roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostały szczegółowo uregulowane w treści art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.; dalej: updop).
Zgodnie z generalną zasad wyrażoną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
Z kolei art. 8 ust. 3 updop stanowi, iż w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Z art. 8 ust. 4 updop wynika, że zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.
Należy podkreślić, że zmiana roku obrotowego jest skuteczna dopiero z dniem dokonania wpisu do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stosownej zmiany umowy spółki.
O konieczności dokonania rejestracji w KRS zmian statutu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 z późn. zm.; dalej k.s.h.). Powyższe wynika z treści art. 255 § 1 k.s.h. który stanowi, że zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Natomiast stosownie do art. 256 § 1 zmianę umowy spółki zarząd zgłasza do sądu rejestrowego.
W doktrynie utrwaliło się jednolite stanowisko co do pojęcia "zmiany umowy spółki". Przyjmuje się, że chodzi to o najszersze rozumienie tego pojęcia. Jest to więc każda zmiana dotychczasowego tekstu umowy spółki. Zauważyć należy, iż każda zmiana umowy spółki powinna być wpisana do rejestru. Wtedy dopiero w stosunkach między spółką a osobami a osobami trzecimi (stosunek zewnętrzny) wywołuje ona skutki prawne.
Z powyższego wskazania wynika, że wpis zmian umowy spółki do KRS ma charakter konstytutywny. Oznacza to, że uchwała walnego zgromadzenia o zmianie statutu jest skuteczna dopiero od chwili wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS. Przed zarejestrowaniem zmiana statutu nie wywołuje skutków prawnych (patrz: Andrzej Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 430 Kodeksu spółek handlowych, System Informacji Prawnej LEX(LEX Administracja Skarbowa) 10/2014). Zatem zmiana statutu obejmująca zmianę roku obrotowego spółki w okresie od dnia podjęcia uchwały do dnia dokonania wpisu w rejestrze nie wywołuje skutków prawnych.
Z powyższego wynika, że istnieje możliwość zmiany roku podatkowego po rozpoczęciu działalności, przy zachowaniu następujących zasad:
- przyjęcie roku podatkowego innego niż kalendarzowy musi wynikać z postanowienia zamieszczonego w statucie, albo w umowie spółki, albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników,
- o zmianie roku podatkowego trzeba powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (termin określony w art. 8 ust. 4 updop jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu - art. 162 ustawy - Ordynacja podatkowa),
- pierwszy rok podatkowy po zmianie (rok przejściowy) nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe,
- początkiem pierwszego roku podatkowego po zmianie będzie pierwszy dzień miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego i rok ten kończy się w ostatnim dniu nowo przyjętego roku podatkowego.
Biorąc pod uwagę powyższy opis należy zauważyć, że skuteczna zmiana roku obrotowego została dokonana 4 stycznia 2016r. czyli w trakcie roku obrotowego, który rozpoczął się w dniu 1 stycznia 2016 r. a zakończy się 31 grudnia 2016 r. Jednocześnie podkreślić należy, że zmiana roku obrotowego w trakcie jego trwania nie jest możliwa dany rok obrotowy musi się najpierw zakończyć i dopiero wtedy można przyjąć rok zmieniony. Zatem, skutki prawne ww. zmiany umowy Spółki nastąpią dopiero po zakończeniu trwającego roku obrotowego tj. po dniu 31 grudnia 2016r. Pierwszy po zmianie rok obrotowy trwać będzie od 1 stycznia 2017r. i zakończy się 30 listopada 2018r.
Biorąc pod uwagę fakt, iż zmiana roku obrotowego jest skuteczna dopiero w dniu wpisania zmiany umowy spółki w tym zakresie do rejestru przedsiębiorców, organ podatkowy stwierdza, że nie można uznać za prawidłowe stanowiska Spółki przedstawionego we wniosku o interpretację, iż pierwszy po zmianie rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia 2016r. a zakończy się 30 listopada 2017r.
Powołane we wniosku interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach innych podatników i nie mają mocy wiążącej dla organu wydającego niniejszą interpretację. Obowiązkiem organów podatkowych jest ocena stanowiska podatnika przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Organ podatkowy musi kierować się przy tym zasadą działania na podstawie przepisów prawa (wyrażoną w art. 120 Ordynacji podatkowej). Nie może stanowić uzasadnienia dla złamania tej zasady dążenie do zachowania jednolitości wydawanych interpretacji, gdyż w ten sposób mogłoby dojść do powielania interpretacji błędnych (patrz przykładowo wyroki: WSA z dnia 17 lipca 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2756/11, z dnia 11 czerwca 2012r. sygn. akt III SA/Wa 2883/11 oraz z dnia 21 czerwca 2012r. sygn. akt I SA/Po 355/12).
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie