Stan faktyczny:Stowarzyszenie nie prowadzi działalności w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173... - Interpretacja - ZP/443-21/05

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. ZP/443-21/05, Urząd Skarbowy w Kępnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:Stowarzyszenie nie prowadzi działalności w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807 ze zm.), to jednak jako osoba prawna (stowarzyszenie rejestrowe) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W art.12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) przewiduje się osiąganie przez podatnika również innych przychodów - nie tylko z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz.1178 ze zm.) To, że organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej według przepisów w/w ustawy, nie oznacza także, że nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 ze zm.). Zgodnie z definicją działalności gospodarczej zawartej w art.3 pkt 9 Ordynacji podatkowej jest nią każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej, lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. W związku z tym, że organizacja nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, to na podstawie rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, nie wystawi faktury VAT. Natomiast na podstawie art.87 Ordynacji podatkowej podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu Ordynacji podatkowej zobowiązani są - na żądanie kupującego lub usługobiorcy - wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Własne stanowisko w sprawie: Pani V-ce Prezes Stowarzyszenia uważa, że w niektórych sytuacjach organizacja nieprowadząca działalności gospodarczej zobligowana jest do wystawienia dokumentów potwierdzających konkretne zdarzenie np. potwierdzenie wpłaty opłaty za działania związane z działalnością pożytku publicznego, wystawia wtedy faktury VAT - jeśli jest płatnikiem podatku VAT albo rachunki w przypadku gdy korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Interpretacja i ocena prawna stanowiska: Po wnikliwym przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz odnoszących się do niego przepisów prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. Zgodnie z § 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 98, poz.798) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".Zgodnie z art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Obowiązek wystawiania rachunków dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art.3 pkt 9 Ordynacji podatkowej. Definicja działalności gospodarczej obejmuje, prócz działalności określonej w art.2 ustawy o swobodzie gospodarczej , także wykonywanie wolnego zawodu i każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu. W rozumieniu niniejszego przepisu działalnością gospodarczą jest więc także działalność wykonywana sporadycznie, mająca charakter przypadkowy i niezorganizowany, o ile tylko przynosi wykonującemu ją podmiotowi zysk. Na podstawie art.2 ust.1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001r. Nr 79, poz.855 ze zm.) stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządowym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Z tego wynika, iż działalność stowarzyszeń nie mieści się w definicji działalności gospodarczej, rozumianej przez Ordynację podatkową, a tym samym nie ciąży na nich ustawowy obowiązek wystawiania rachunków, ale nie oznacza to, że w art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej zawarty jest zakaz wystawiania rachunków przez podatników nie prowadzących działalności gospodarczej (nie ma to wpływu odpłatna bądź nieodpłatna działalność pożytku publicznego). Wobec powyższego należy stwierdzić, że stowarzyszenia mają prawo do wystawienia rachunku, potwierdzającego konkretne zdarzenie finansowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania. Interpretacja wiąże do czasu zmiany przepisów prawnych. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Kępnie