- Interpretacja - IV-436/6/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.08.2005, sygn. IV-436/6/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 12 lipca 2005 r. (uzupełnionym w dniu 27 lipca 2005 r.), wszczęła Pani postępowanie w sprawie udzielenia pisemnej informacji, m.in. w sprawie potwierdzenia "że wypłacone świadczenie przyznane z tytułu odszkodowania za szkody majątkowe spowodowane prześladowaniem przez nazistów wolne jest od uiszczenia podatku od spadków i darowizn."

Rozpatrując Pani wniosek i przedstawiony przez Panią stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy zważył, co następuje:

W myśl art. 13 § 1 Niemieckiej Ustawy o Fundacji, powołanej w przedłożonej przez Panią decyzji z dnia 13 stycznia 2004 r., wydanej przez Komisję do Spraw Roszczeń Majątkowych, osobą uprawnioną do złożenia wniosku o odszkodowanie jest osoba, która poniosła szkodę majątkową. Jeżeli osoba nie żyje, prawo do złożenia wniosku przysługuje małżonkowi i dzieciom, jeżeli zaś wymienione osoby nie uczynią tego, prawo do złożenia wniosku mają wnuki. Jeżeli zaś wniosek nie zostanie złożony przez żadną z wyżej wymienionych osób, wniosek mogą złożyć osoby wymienione jako spadkobiercy w testamencie osoby poszkodowanej.

Z przepisów tej ustawy wynika ponadto, że osoby powoływane jako spadkobiercy na podstawie przepisów prawa krajowego lub na podstawie postanowienia sądu - które nie są spadkobiercami testamentowymi - nie są uprawnione do złożenia wniosku, a zatem nie przysługuje im odszkodowanie.

W myśl art. 922 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do spadku nie wchodzą prawa i obowiązki zmarłego (...), które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że przedmiotowe nabycie odszkodowania nastąpiło nie z tytułu spadkobrania lecz w konsekwencji spełnienia się przesłanek wynikających z przepisów prawa niemieckiego, w szczególności wyżej wymienionej niemieckiej ustawy. Skoro zatem nie jest to nabycie, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), nabycie to nie podlega przepisom tej ustawy, co oznacza, że nie jest Pani zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna