Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16 maja 2005 r. (data wpływu: 24 maja 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 24 czerwca 2005 r. (data wpływu: 27 czerwca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - w części dotyczącej uprawnienia do rozliczenia podatku należnego z podatkiem naliczonym przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podjęła decyzję o przekształceniu w spółkę jawną. W tym celu mocą uchwały Walnego Zgromadzenia Udziałowców upoważniła zarząd do podjęcia przewidzianych prawem czynności, w szczególności do sporządzenia planu przekształcenia. Zdaniem Spółki po ww. przekształceniu spółka jawna będzie uprawniona do rozliczenia podatku należnego z podatkiem naliczonym przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Stanowisko zaprezentowane przez Spółkę jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 553 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037) Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
Stosownie do treści art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1) przekształcenia innej osoby prawnej,
2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Zgodnie z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej.
Zasadą w podatku od towarów i usług jest powiązanie prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego ściśle z osobą podatnika, co m.in. oznacza, że odliczenia tego w przypadkach wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy, dokonać może jedynie zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług. W odniesieniu do osobowej spółki handlowej jaką jest spółka jawna powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej ustawa Ordynacja podatkowa wprowadza zasadę sukcesji uniwersalnej, polegającą na przejściu wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków spółki przekształcanej na spółkę przekształconą. Oznacza to, że w procesie przekształcenia polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę jawną nie dochodzi do rozwiązania, w rezultacie do likwidacji spółki przekształcanej. Skoro spółka powstała w wyniku tego procesu wchodzi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej, zatem przedmiotem sukcesji będzie także prawo do odliczenia podatku naliczonego, jakie przysługiwało spółce przekształcanej.
Powyższa interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno-podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno-podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno-podatkowe, to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowegopotwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przezpodatnika.
Ponieważ wniosek z dnia 16 maja 2005 r. uzupełniony pismem z dnia 24czerwca 2005 r. obejmuje kilka zagadnień prawno-podatkowych napozostałe zagadnienia przedstawione we wniosku zostaną wydane odrębnepostanowienia.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.