Postanowienie - Interpretacja - PDOF/415-24/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PDOF/415-24/05, Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 08.03.2005 r. /uzupełnionym pismem z 29.03.2005 r./ Spółki jawnej X o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym :

  • w zakresie odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa Spółki akcyjnej Y za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe Spółki akcyjnej Y, objęte właściwością miejscową i rzeczową Naczelnika tut. organu, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek Spółki jawnej X o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony dodatkowym wyjaśnieniem z 19.04.2005 r.

Pismem z 18.03.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do udzielenia pisemnej informacji czy w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym (we wniosku z 11.03.2005 r. podano, że nie toczy się postępowanie podatkowe i wyjaśniające). W/w Spółka w piśmie z 29.03.2005 r. oświadczyła, iż w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się kontrola podatkowa, jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W treści wniosku z 08.03.2005 r. Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W związku z toczącym się postępowaniem upadłościowym w Sądzie Rejonowym, sygn. akt S.A. w upadłości ogłoszono sprzedaż przedsiębiorstwa Spółki akcyjnej Y w formie przetargu. Upadłość przedsiębiorstwa została ogłoszona w 2004 r. Zgodnie z informacją prasową syndyka masy upadłościowej nabywca nabywa przedsiębiorstwo upadłego, w rozumieniu art. 55 ze zn. 1 kc, bez jakichkolwiek obciążeń w stanie wolnym i nie odpowiada za zobowiązania upadłego. W/w Spółka ma zamiar nabyć przedsiębiorstwo w związku ze spodziewanym przetargiem.

Własne stanowisko w sprawie :

Zdaniem Spółki X nabycie przedsiębiorstw Spółki akcyjnej y w upadłości w żadnym stopniu nie spowoduje jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe upadłego objęte właściwością miejscową i rzeczową Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej.

Zapytanie :

Czy nabywca przedsiębiorstwa w postępowaniu upadłościowym odpowiada za zaległości podatkowe upadłego.

Ocena prawna stanowiska pytającego dokonana przez Naczelnika tut. Urzędu ( z przytoczeniem przepisów prawa) :

Zgodnie z art. 107 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) w przypadkach i w zakresie przewidzianych w niniejszym rozdziale za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie. Zgodnie natomiast z art. 112 § 1 pkt 1 cyt. Ustawy nabywca przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W myśl § 3 i § 4 w/w artykułu zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa oraz nie obejmuje :

  • należności wymienionych w art. 107 § 2 pkt 1 tj. podatków nie pobranych oraz pobranych, a nie wpłaconych przez płatników lub inkasentów,
  • odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania, o którym mowa w art. 107 § 2 pkt 3 tj. oprocentowania nie zwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług, powstałych po dniu nabycia.

W/w przepisy Rozdziału 15, zawartego w Dziale III Ordynacji podatkowej zatytułowanym "zobowiązania podatkowe", stanowią ogólną regulację zakresu odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe zobowiązanego.

Regulację szczególną zawierają w powyższym zakresie przepisy ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z 2003 r. ze zm.), statuujące regulacje prawne dotyczące m.in. sprzedaży przedsiębiorstwa w trakcie likwidacji masy upadłości. Zgodnie z art. 313 ust. 1 w/w ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. W myśl natomiast art. 317 ust. 2 tiret 2 i 3 w/w ustawy nabywca przedsiębiorstwa upadłego nabywa je w stanie wolnym od obciążeń i nie odpowiada za zobowiązania upadłego. Wszelkie obciążenia na składnikach przedsiębiorstwa wygasają, z wyjątkiem obciążeń wymienionych w art. 313 ust. 3 i 4 (t.j z wyjątkiem określonych w tych przepisach służebności, użytkowania oraz prawa dożywotnika), a zatem nie obejmujących należności podatkowych. Przytaczane przez wnoszącego przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe nie znajdują w sprawie zastosowania, gdyż na mocy art. 536 cyt. ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze przepisy dotychczasowe (tj. przepisy w/w rozporządzenia z 24 października 1934 r.) stosuje się w sprawach, w których ogłoszono upadłość przed dniem wejścia w życie ustawy, a więc przed dniem 1 października 2003 r.

Biorąc powyższe pod uwagę w przypadku nabycia przedsiębiorstwa upadłego, w trakcie likwidacji masy upadłości przez syndyka, Spółka nie będzie odpowiadać za zobowiązania podatkowe upadłego objęte właściwością miejscową i rzeczową Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej.

Naczelnik tut. Urzędu zawiadamia jednocześnie, iż w sprawie możliwości przeniesienia odpowiedzialności za zaległości podatkowe należące do właściwości innych organów, Spółka powinna wnieść odrębne podania do właściwych organów. Naczelnik tut. Urzędu nie jest władny wypowiedzieć się w sprawach nie będących w jego właściwości (np. w zaległościach podatku od nieruchomości).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie zostało wydane w oparciu o aktualny stan prawny. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej