Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 22.10.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia jak niżej.
1. Zgodnie z art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) organy rentowe są obowiązane
jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny.
Zaliczki, o których mowa w ust. 1, za miesiące od stycznia do grudnia, ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1 c, odejmując kwotę obliczoną zgodnie z art. 32 ust. 3 miesięcznie (chodzi o 1/12 kwoty 530,08 zł. zmniejszającej podatek, jeżeli świadczeniobiorca złoży płatnikowi oświadczenie, że nie osiąga innych dochodów).
Stosownie do postanowienia art. 34 ust. 4 a zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 2 zmniejsza się, za zastrzeżeniem art. 27 b ust. 1 pkt. 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez organ rentowy zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Po zakończeniu roku podatkowego płatnicy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia
podatku, są obowiązani zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy przekazać podatnikowi i organowi podatkowemu imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru.
Jak stanowi art. 6 ust. 4 ustawy od osób samotnie wychowujących dzieci małoletnie, dzieci bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami pobierany był zasiłek pielęgnacyjny, dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, który stanowi, że dochody
małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów osób, o których mowa w art. 6 ust. 4, chyba, że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
2. Zasady odpowiedzialności podatkowej płatnika uregulowane zostały przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.). Zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej płatnik (w tym przypadku ZUS) jest obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Stosownie do postanowienia art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada za podatek nie pobrany lub podatek pobrany a nie wpłacony. W myśl art. 30 § 3 Ordynacji podatkowej jest to odpowiedzialność całym swoim majątkiem.