Temat interpretacji
Spółka akcyjna zawiera umowy, w wyniku których osoby fizyczne z Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec będące nierezydentami świadczą usługi (wykonują pracę) na rzecz tej spółki, za które otrzymują wynagrodzenie od podmiotu będącego nierezydentem. Wypłacający wynagrodzenie nie bierze udziału w zarządzaniu lub kontroli spółki oraz nie posiada udziału w kapitale spółki upraw-niającego do co najmniej 5% wszystkich praw głosu.
Ocena prawna stanu faktycznego:
W myśl art. 82a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia
1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) osoby prawne (...) obowiązane są do gromadzenia, sporządzania i przekazy-wania, bez wezwania przez organ podatkowy, informacji o wynagrodzeniach za świadczone na ich rzecz usługi (wykonywaną pracę), wypłacanych przez podmiot będący nierezydentem osobom fi-zycznym będącym nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, świadczącym te usługi (wykonującym pracę), jeżeli:
w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innymi ratyfikowanymi umowa-mi międzynarodowymi, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, może to mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób otrzymujących wynagro-dzenie,
podmiot będący nierezydentem bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu lub kontroli podmiotu, którego dotyczy obowiązek informacyjny, albo posiada udział w kapitale tego podmiotu uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu.
Analiza powyższego przepisu wskazuje, że w przypadku zaistnienia przynajmniej jednej z przesłanek wymienionych w punktach 1 i 2 art. 82a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. osoba prawna jest obowiązana do złożenia informacji o wynagrodzeniach wypłaconych osobom fizycznym będącym nierezydentami przez podmiot będący nierezydentem z tytułu usług świadczonych na rzecz tej osoby prawnej.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że w rozpatrywanym przypad-ku nie zachodzi przesłanka, o której mowa w treści art. 82a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Zatem w celu stwierdzenia, czy spółka akcyjna ma obowiązek składania informacji wymie-nionej w zacytowanym powyżej przepisie należy ustalić, czy wynagrodzenia za pracę lub usługi świadczone na rzecz polskiej spółki, wypłacane nierezydentom będącym osobami fizycznymi, mają wpływ na zobowiązanie podatkowe tych osób fizycznych w Polsce. Kwestie te zaś regulowane są m.in. następującymi przepisami:
art. 14 ust. 1 i 2 umowy z dnia 18 grudnia 1972r. zawartej między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie po-datków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975r. Nr 31, poz. 163 z późn. zm.),
art. 15 ust. 1 i 2 umowy z dnia 2 października 1974r. zawartej między Polską Rzeczpospolitą Ludo-wą a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątku (Dz. U. z 1975r, Nr 24, poz. 129),
art. 15 ust. 1 i 2 umowy z dnia 16 grudnia 1976r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospoli-tej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978r. Nr 7, poz. 20).
Z przepisów wskazanych umów wynika, że pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fi-zyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że wykonuje pracę w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenia mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Bez względu na to wynagrodzenia, jakie osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej lub samodzielnej, wykonywanej na terenie drugiego Umawiającego się Państwa, mogą być opodatkowane tylko w pierwszym powołanym Państwie, jeżeli:
- odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas danego roku ka-lendarzowego (a w przypadku umowy zawartej z Republiką Austrii - nie dłużej niż jeden rok) i
- wynagrodzenia są wypłacane przez osobę lub osobie, która nie ma w tym drugim państwie miej-sca zamieszkania lub siedziby, i
- wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład, który posiada w drugim państwie osoba płacąca wynagrodzenia.
Reasumując, jeżeli łącznie spełnione zostaną 3 wymienione powyżej warunki, wówczas wynagrodzenia otrzymywane przez nierezydentów za pracę (usługi) wykonane na terenie Polski na rzecz polskiej spółki będą podlegać opodatkowaniu na terytorium Niemiec, Austrii lub Anglii. W przeciwnym wypadku (czyli przy nie wystąpieniu którejkolwiek z tych przesłanek) wynagrodzenia te mogą być opodatkowane w Polsce, co z kolei rodzi obowiązek złożenia przez polską spółkę infor-macji, o której mowa w treści art. 82a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (o ile wynagrodzenia te wypłacane są przez nierezydenta).
Ponadto należy zauważyć, że treść art. 13 umowy zawartej z RFN, a także art. 14 umów za-wartych z Republiką Austrii oraz Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii wskazuje, że dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiają-cym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności podobnego rodzaju, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że dla wykonywania swojej działalności w drugim Umawiającym się Państwie dysponuje ona normalnie stałą placówką. Jeżeli rozporządza ona taką stałą placówką, wówczas dochody mogą być opodatkowane w tym dru-gim Państwie, jednak tylko o tyle, o ile mogą być przypisane tej stałej placówce.
Zatem jeżeli spółka będzie korzystała z usług nierezydentów wykonujących wolny zawód poprzez stałą placówkę znajdującą się w Polsce, wówczas wynagrodzenie wypłacane tym nierezydentom bę-dzie opodatkowane w Polsce - w takim zakresie, w jakim dochody będą przypisane stałej placówce. Jeśli zaś te opodatkowane w Polsce dochody będą wypłacane nierezydentowi (osobie fizycznej) przez innego nierezydenta, na polskiej spółce również będzie ciążył obowiązek złożenia informacji wymienionej w treści art. 82a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.