Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-117-2/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. PP/443-117-2/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 137, poz. 926 ze zm.).

Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki z dnia 24.05.2004r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W dniu 01.06.2004r. Jednostka, zgodnie z aktem notarialnym, zostanie zakupiona w ramach prywatyzacji bezpośredniej przez przedsiębiorstwo X. W dniu 30.05.2004r. zamknięte zostaną księgi Jednostki oraz zostanie sporządzony bilans. Z dniem 31.07.2004r. Jednostka zostanie wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.

Na tle tych okoliczności Jednostka sformułowała pytanie:

  • Kto w zaistniałej sytuacji składa deklaracje VAT-7 za miesiąc maj?
  • Ponieważ Jednostka świadczy usługi transportowe, dla których ma miejsce szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla części usług wykonanych w miesiącu maju obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie dopiero w m-c czerwcu. Kto w tej sytuacji ma obowiązek ujęcia w deklaracji zarówno podatku naliczonego jak i należnego?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Problem sukcesji podatkowej w zakresie przedsiębiorstw państwowych został uregulowany szczegółowo w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137 poz. 926 ze zm.). Zgodnie z art. 93 § 1 ww. ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się: osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Natomiast art. 94 stanowi, iż przepis art. 93 § 1 stosuje się również do nabywców przedsiębiorstw państwowych oraz do spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa.

Zakres podmiotowy sukcesji podatkowej unormowanej w art. 94 ustawy - Ordynacja podatkowa obejmuje więc podmioty nabywające przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki, które nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa. Stają się one następcami prawnymi przedsiębiorstw państwowych przejętych w oparciu o przepisy ustawy z 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561).

W związku z powyższym obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc maj oraz ujęcie kwot podatku należnego oraz naliczonego wynikających z części usług transportowych wykonanych w maju, dla których obowiązek podatkowy powstał w miesiącu czerwcu, spoczywa na spółce, która dokonała nabycia Jednostki.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu