Temat interpretacji
Dotyczy: informacji udzielonej przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Nr PP-II/443/9/04/HK z dnia 23.06.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
Po sprawdzeniu prawidłowości ww. informacji, uznano iż wymaga ona weryfikacji, w związku z czym działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w
Krakowie stwierdza co następuje:
Pismem z dnia 05.04.2004 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z prośbą o wyjaśnienie czy w sytuacji gdy po zwrocie zaimportowanego towaru powstaje nadpłata w podatku VAT potwierdzona decyzją Urzędu Celnego, należy zwrócić się do Urzędu Skarbowego o zwrot nadpłaty a jednocześnie skorygować odliczony w związkuz tym podatek w deklaracji VAT-7.
Jednocześnie wskazano, iż - zgodnie z informacją uzyskaną przez Spółkę - w takim przypadku należy uznać, że podatek VAT odliczony, jest zgodny z podatkiem VAT zapłaconym na granicy, a zatem jest neutralny dla budżetu państwa i z tego względu podatnik nie powinien występować o zwrot nadpłaty.
W odniesieniu do powyższego, Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnia, iż w myśl art. 11 h ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w przypadku gdy w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego okaże się, że kwota podatków została nadpłacona, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie podatku od towarów i usług pomniejszyła kwotę podatku należnego.
W oparciu o powyższe przyjąć więc należy, iż w sytuacji gdy wskutek wydania decyzji przez Urząd Celny okaże się, że kwota podatku VAT została nadpłacona, to o sposobie postępowania podatnika decyduje zaistniały stan faktyczny tj.:
- jeśli odliczył on podatek należny od importu towaru - to nie przysługuje mu zwrot nadpłaconego podatku, ale też nie koryguje wcześniej dokonanego odliczenia,
- jeśli nie odliczył podatku należnego od importu towaru - to ma prawo do zwrotu nadpłaconego podatku.
Ww. przepis nie pozwala na alternatywne postępowanie Spółki - na co wskazywał w swej interpretacji Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego - lecz jednoznacznie normuje przedmiotowe zagadnienie.
Interpretacja ta pozostaje aktualna również na gruncie nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), gdyż zawiera ona analogiczne rozwiązanie w art. 40.