Temat interpretacji
Czy w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X powstałe przed dniem wydzielenia (zarówno w związku ze składnikami majątku, które zostały przydzielone Z w planie podziału, jak i tymi, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału)? Czy w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X, powstałe od dnia wydzielenia w związku ze składnikami majątku X, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w ordynacji podatkowej jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ordynacji podatkowej w zakresie ustalenia, czy:
- w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X powstałe przed dniem wydzielenia (zarówno w związku ze składnikami majątku, które zostały przydzielone Z w planie podziału, jak i tymi, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału),
- w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X, powstałe od dnia wydzielenia w związku ze składnikami majątku X, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Podstawowe informacje o Wnioskodawcy.
Wnioskodawca (dalej: „Z”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…), która podlega ( i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest Y (dalej: „Y”). Y jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…), która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Y jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Podstawowy przedmiot działalności Y obejmuje świadczenie (…) usług (…).
Równocześnie, Y jest jedynym udziałowcem X (dalej: „X”). X jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…), która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
B. Przedmiot działalności X.
Przedmiotem działalności X jest między innymi:
-działalność w zakresie (…),
-działalność w zakresie (…),
-działalność w zakresie (…),
-roboty związane z (…),
-pozostała działalność usługowa w zakresie (…),
-(…),
-pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami,
-pozostała działalność (…),
-pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana,
-badanie (…).
C. Dwa kluczowe obszary działalności X: Pion A oraz Działalność B.
Działalność X jest podzielona na dwa obszary, odrębne pod względem gospodarczym, formalnie identyfikowalne dla celów wewnętrznego zarządzania spółką, funkcjonujące równolegle i niezależnie w ramach jej wewnętrznej organizacji, do których przypisane są personel, aktywa i pasywa, zobowiązania i należności oraz prawa i obowiązki:
1)działalność związana z (…) przez wyodrębniony w wewnętrznej strukturze X pion (dalej: „Pion A”), w technologii (…) (dalej: „Infrastruktura A”). Na Infrastrukturę A składa się należąca do X infrastruktura (…) (dalej: „Usługi A”). Działalność w tym zakresie będzie określana dalej jako: „Działalność A”;
2)działalność związana z (…) na potrzeby inne niż świadczenie Usług A (dalej: „Działalność B”).
D. Komercjalizacja Infrastruktury A.
Działalność A prowadzona jest w ramach wyodrębnionego w wewnętrznej strukturze X pionu o nazwie Pion A. Infrastruktura A jest przystosowana do (…).
W momencie składania niniejszego wniosku, Pion A generuje przychody z tytułu komercjalizacji Infrastruktury A poprzez świadczenie (…). Do Pionu A zostały alokowane istniejące umowy o (…).
X zawarła również pierwszą umowę z (…), której przedmiotem jest (…). Z tytułu realizacji tej umowy, Pion A spodziewa się osiągnąć pierwsze przychody w drugiej połowie 2022 roku.
X rozpoczęła rozmowy dotyczące nawiązania współpracy (…) w celu (…).
E. Planowane przeniesienie części majątku X w postaci Pionu A na istniejącą spółkę Z jako spółkę przejmującą.
Obecnie, w związku z planowaną reorganizacją w grupie kapitałowej Y, mającą na celu wydzielenie jednostki biznesowej zajmującej się komercjalizacją Infrastruktury A obsługiwanej przez X, do Z planowane jest przeniesienie Pionu A, jako zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach wspomnianego obszaru działalności (Działalność A). Nastąpi to poprzez podział X przez wydzielenie - zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (dalej: „KSH”), tj. poprzez przeniesienie części majątku X w postaci Pionu A na istniejącą spółkę Z jako spółkę przejmującą. Pion A zostanie przeniesiony do Z, w konsekwencji czego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Z i objęcia nowo wyemitowanych udziałów przez Y jako udziałowca X jako spółki dzielonej. W związku z planowanym podziałem nie jest przewidziane wnoszenie dopłat w gotówce, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 KSH. Na potrzeby transakcji zostanie przygotowany plan podziału, w którym zostaną wskazane składniki majątku X, które zostaną przydzielone Z.
F. Cel wydzielania Działalności A.
Wydzielenie z X istniejącej Działalności A do specjalnie utworzonej spółki - Z, umożliwi znacznie większą i szerszą (…). Ponadto, umożliwi to również dalszą modernizację (…) w celu zapewnienia najlepszej jakości sieci coraz większej liczbie użytkowników końcowych w perspektywie długoterminowej.
W dalszej kolejności plany reorganizacji grupy Y obejmują (…) w celu m.in. zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania wydatków inwestycyjnych tej spółki, umożliwiającego (…).
Wyodrębnienie Działalności A w ramach X do wyspecjalizowanego pionu, a następnie przeniesienie jej do Z ma na celu jak najefektywniejsze (…). Grupa kapitałowa Y zakłada, że (…).
Wnioskodawca wskazuje, że podział X przez wydzielenie ma zapewnić szybki rozwój działalności przedsiębiorstwa w ramach Z, osiągającego przychody ze świadczenia usług (…).
G. Podsumowanie stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) oraz dodatkowe oświadczenia.
Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej przy założeniu, że:
1.Podział X przez wydzielenie Pionu A do Z zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych,
2.Głównym lub jednym z głównych celów podziału X przez wydzielenie Pionu A do Z nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania,
3.Pion A stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”)oraz w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 931 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”)(w tym zakresie, w celu potwierdzenia prawidłowości tej kwalifikacji zostały złożone odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych).
Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że w związku z opisaną w zdarzeniu przyszłym transakcją podziału X przez wydzielenie A do Z, zostały złożone także inne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych w zakresie skutków podatkowych dla Y, X i Z.
Pytania
1.Czy w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X powstałe przed dniem wydzielenia (zarówno w związku ze składnikami majątku, które zostały przydzielone Z w planie podziału, jak i tymi, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału)?
2.Czy w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X, powstałe od dnia wydzielenia w związku ze składnikami majątku X, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału?
Państwa stanowisko w sprawie
1.Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X powstałe przed dniem wydzielenia (zarówno w związku ze składnikami majątku, które zostały przydzielone Z w planie podziału, jak i tymi, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału).
2.Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X, powstałe od dnia wydzielenia w związku ze składnikami majątku X, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.
Ad. 1 i 2.
Podział przez wydzielenie stanowi jeden ze sposobów podziału spółek. Sposób ten ustawodawca uregulował w art. 529 § 1 pkt 4 KSH, zgodnie z którym, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub nowo zawiązaną. Do takiego podziału, w myśl § 2 tego przepisu, stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczących odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. Cechą szczególną podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części jej majątku na inną, już istniejącą lub nowo zawiązaną, spółkę. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje, stosownie do art. 530 KSH, w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej lub emisji przez spółkę przejmującą nowych akcji bez wartości nominalnej (dzień wydzielenia).
Zgodnie z art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Przepis ten ma zastosowanie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej). Ordynacja podatkowa w zakresie następstwa prawnego przy podziale przez wydzielenie przyjmuje rozwiązania przyjęte w KSH. Osoby prawne przejmujące wstępują w prawa i obowiązki z dniem wydzielenia, zatem wszelkie skutki, w tym podatkowe, powstają dopiero z tym dniem.
Ustawodawca nie zdefiniował jednak pojęcia „praw i obowiązków podatkowych związanych ze składnikami majątku”, będących przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej. W związku z czym zdaniem Wnioskodawcy należy przyjąć, że sukcesji nie podlegają te prawa i obowiązki, które na mocy obowiązujących przepisów podatkowych zostały przypisane do dzielonego podmiotu.
Sukcesji podlegają natomiast prawa i obowiązki, które choć wynikają ze zdarzeń mających miejsce przed podziałem, to nie uległy konkretyzacji do tej daty na gruncie rozliczeń podatkowych (zob. Wyrok NSA z dnia 25 marca 2021 r. sygn. II FSK 3239/18). Przejęciu z mocy prawa na podstawie tego przepisu podlegają w przypadku podziału tylko te prawa i obowiązki, które dotyczą stanów faktycznych otwartych na dzień podziału. Zdaniem Wnioskodawcy, nie dotyczą natomiast tych zobowiązań podatkowych, które powstały przed dniem podziału, nawet choćby miały - u spółki dzielonej - związek z majątkiem przejętym i w tej dacie stanowiły już zaległości podatkowe. Sukcesja stanowi, zdaniem Wnioskodawcy, kontynuację od dnia wydzielenia - rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez spółkę dzieloną, a nie - przejęcie przez przejmującego rozliczeń podatkowych wydzielonej części przedsiębiorstwa z okresu przed podziałem (pogląd niniejszy podzielił NSA np. w wyroku z 16 czerwca 2021, sygn. II FSK 3667/18, w wyroku z 16 czerwca 2021 r., sygn. II FSK 3522/18, wyroku z 21 marca 2021 r., sygn. II FSK 3239/18, wyroku z 25 listopada 2020 r. sygn. II FSK 2081/18).
Przedmiotem sukcesji prawnopodatkowej przewidzianej w art. 93c Ordynacji podatkowej będą jedynie te prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej, które pozostają w związku z przydzielonymi sukcesorowi w planie podziału składnikami majątku co wynika z zasad KSH. W przypadku istnienia dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa w dzielonej spółce, art. 93c Ordynacji podatkowej zakłada możliwość wyodrębnienia praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz, że tak wyodrębnione zespoły praw i obowiązków są objęte sukcesją. Wynika to ze szczególnego charakteru podziału przez wydzielenie, gdzie spółka dzielona nie traci swojego bytu prawnego, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu. Zatem następstwo prawne, w zakresie o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja generalna częściowa).
W przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia. Wniosek taki wynika z literalnej wykładni art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające” w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. Jak zauważa NSA w wyroku z 25 marca 2021 r. sygn. II FSK 3239/18, posłużenie się czasem teraźniejszym oznacza, że przedmiotem sukcesji mogą być wyłącznie stany otwarte, czyli prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia pozostają jeszcze w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. Z literalnej wykładni przepisu wynika, że nie odnosi się on do praw i obowiązków, które pozostawały w związku z danymi składnikami majątku przed dniem wydzielenia. W konsekwencji, jeżeli dane prawo bądź obowiązek powstało przed dniem wydzielenia lub dotyczy okresu poprzedzającego podział, powinno być rozliczone w tym właśnie czasie. Skutki podatkowe z nim związane ściśle wiążą się z rozliczeniami podatkowymi spółki dzielonej, tj. na dzień wydzielenia nie pozostają w związku z wydzielonym majątkiem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z kolei w przypadku, gdy dane prawo bądź obowiązek powstało w dniu wydzielenia lub po tej dacie (tj. pozostaje w dniu wydzielenia w związku ze składnikami majątku podlegającymi podziałowi), rozliczenia podatkowe z nim związane powinny dotyczyć wyłącznie spółki przejmującej lub nowo zawiązanej. Następstwo prawne (sukcesję generalną częściową), zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, należy rozumieć jako kontynuację - od dnia wydzielenia - rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez spółkę dzieloną, a nie jako przejęcie przez spółkę przejmującą całości rozliczeń podatkowych wydzielanej części przedsiębiorstwa z okresu przed podziałem (por. interpretacja indywidualna z 23 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.498.2021.1.BM, interpretacja indywidualna z 11 stycznia 2022 r., sygn. 1462-IPPB3.4510.1000.2016.10.S/PS/JF, interpretacja indywidualna z 21 stycznia 2021 r., sygn. 1462-IPPB3.4510.997.2016.10.PS/PD).
W związku z faktem, że zarówno majątek w postaci Pionu A, który na skutek podziału X przez wydzielenie zostanie przejęty przez Z, jak również majątek pozostający w X w postaci Przedsiębiorstwa B będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa o potwierdzenie czego Spółka oraz X i Y wystąpiły do tutejszego Organu w odrębnym, wspólnym wniosku, z dniem wydzielenia Z wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki na gruncie prawa podatkowego związane z majątkiem X, który zostanie jej przydzielony w planie podziału. Równocześnie z dniem wydzielenia Z nie będzie ponosiła odpowiedzialności podatkowej za zobowiązania podatkowe X związane ze składnikami majątku, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału.
Mając powyższe na uwadze, należy podkreślić, że do przedstawionego zdarzenia przyszłego nie znajdzie zastosowania art. 117 Ordynacji podatkowej przewidujący solidarną odpowiedzialność spółki przejmującej za zaległości podatkowe spółki dzielonej, w przypadku gdy przejmowany lub pozostały majątek nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Należy przy tym podkreślić, że odpowiedzialność osób trzecich oraz następstwo prawne to instytucje o wzajemnie wykluczających się skutkach prawnych. Nie może więc dojść do sytuacji, gdy dana osoba jest następcą prawnym i jednocześnie odpowiada jako osoba trzecia za zobowiązania podatkowe podmiotu, którego jest następcą prawnym.
W przypadku podziału przez wydzielenie, który objęty jest dyspozycją art. 93c Ordynacji podatkowej, nie stosuje się art. 117 Ordynacji podatkowej i odpowiednio - jeśli podział przez wydzielenie nie dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to zastosowanie znajduje art. 117 Ordynacji podatkowej, a nie art. 93c tej ustawy. Analogiczna sytuacja dotyczy np. nabycia przedsiębiorstwa w drodze połączenia, kiedy stosuje się art. 93 Ordynacji podatkowej, a nie art. 112 Ordynacji podatkowej.
Zatem, ponoszenie odpowiedzialności przez osoby prawne przejmujące na zasadach określonych w rozdziale 14 Ordynacji podatkowej wyklucza jednoczesną odpowiedzialność wymienionych podmiotów na zasadach określonych w rozdziale Ordynacji podatkowej - „Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich”. Oznacza to także, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie będą mieć zastosowania przepisy art. 112 Ordynacji podatkowej dotyczące odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe (np. Interpretacja indywidualna z 21 stycznia 2022 r., sygn. 1462-IPPB3.4510.997.2016.10.PS/PD, interpretacja indywidualna z 26 stycznia 2017 r. sygn. 1462- IPPB3.4510.996.2016.2.PS, interpretacja indywidualna z 18 listopada 2015 r., sygn. IBPB-1-2/4518-10/15/AK).
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w konsekwencji planowanej transakcji podziału X przez wydzielenie, na skutek której do Z zostanie wydzielona i przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci Pionu A, zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej:
1.Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X powstałe przed dniem wydzielenia (zarówno w związku ze składnikami majątku, które zostały przydzielone Z w planie podziału, jak i tymi, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału);
2.Z nie będzie ponosiła jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych X, powstałe od dnia wydzielenia w związku ze składnikami majątku X, które nie zostały przydzielone Z w planie podziału.
Wnioskodawca wnosi zatem o uznanie jego stanowiska w zakresie pytań oznaczonych w niniejszym wniosku nr 1 i 2 za prawidłowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.