Temat interpretacji
W rozpatrywanej sprawie zostaną spełnione przesłanki do uznania składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedmiot aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. W konsekwencji opisana we wniosku transakcja przeniesienia działu sprzedaży do Spółki w formie aportu w zamian za objęcie udziałów w tej Spółce nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania składników mających być przedmiotem aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 lutego 2022 r. (wpływ 2 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na dystrybucji odzieży reklamowej i odzieży roboczej firma zatrudnia osoby, które tworzą dział sprzedaży za pomocą którego prowadzona jest działalność operacyjna firmy. Osoby te posiadają niezbędne narzędzia pracy do samodzielnego prowadzenia czynności sprzedażowych.
W związku z planowanym rozwojem firmy planowane jest przeniesienie działu sprzedaży do nowego podmiotu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aportu w zamian za objęcie udziałów w tej spółce.
W skład aportu będą wchodziły następujące składniki:
1)środki trwałe:
- kasa fiskalna,
- komputery,
- serwery,
- sieć komputerowa,
- motorower,
- inwestycja w obcym środku trwałym,
2) wartości niematerialne i prawne:
- interaktywny kanał dystrybucji odzieży,
- oprogramowanie komputerowe,
- znak towarowy,
3)należności handlowe dotyczące sprzedaży towarów,
4)zobowiązania w tym handlowe - umowa wynajmu biura, umowy na usługi telekomunikacyjne, portale sprzedażowe i społeczne dotyczące sprzedaży w tym (…),
5)towary handlowe - odzież,
6)środki pieniężne.
Poza aportem składników materialnych, jak i niematerialnych do Spółki zostaną przeniesione osoby będące pracownikami działu sprzedaży.
Po dokonaniu aportu pozostała część firmy będzie nadal prowadzić działalność gospodarczą ale w zakresie wydzierżawienia powierzchni magazynowej, obsługi magazynowej (pozostaną pracownicy magazynu do czego będą służyły budynek magazynowy, budynek socjalny, środki transportu jak i urządzenia magazynowe. Natomiast Spółka z o.o. będzie prowadzić za pomocą ww. składników działalność sprzedażową towarami, tj. odzieżą co oznacza, że będzie kontynuować działalność operacyjną uprzednio prowadzoną w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Przedmiotem aportu w ramach planowanej transakcji nie będą:
- prawa z papierów wartościowych, zezwolenia,
- patenty,
- księgi, gdyż nie jest to aport przedsiębiorstwa.
Przedmiotem aportu w ramach planowanej transakcji będą:
- licencje na oprogramowanie komputerowe,
- majątkowe prawa autorskie dotyczące interaktywnego kanału dystrybucji odzieży,
- znak towarowy,
- dokumenty związane z prowadzeniem działalności handlowej operacyjnej, tj. działalności zespołu sprzedaży.
W dniu transakcji nabywca będzie miał faktyczną możliwość nieprzerwanego kontynuowania działalności handlowej prowadzonej przez Pana w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem aportu.
Nabywca będzie kontynuował działalność w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem aportu.
Nabywca będzie musiał podjąć działania prawne, tj. najem Pana magazynu w celu kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o nabyte od Pana składniki majątkowe.
Zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu będzie w chwili transakcji wyodrębniony na płaszczyźnie:
a)Organizacyjnej, tj. będzie stanowić wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące sprzedaż towarów. Wyodrębnienie będzie przejawiać się w tym, że za pomocą tych składników można będzie prowadzić działalność handlową.
b)Finansowej, tj. będzie posiadać samodzielność finansową, bo przedmiotem aportu są środki pieniężne, należności handlowe, a co za tym idzie będzie mieć zasoby finansowe. Na podstawie prowadzonej przez zbywcę ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem będzie możliwe określenie wyniku finansowego. Wyodrębnienie będzie się przejawiać się w samodzielności finansowej, tj. możliwości przyjmowania płatności, dokonywanie zwrotów pieniędzy, gdyby doszło do reklamacji, regulowanie zobowiązań finansowych.
c)Funkcjonalnej, tj. zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie stanowiła potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo realizujące działalność handlową. Wyodrębnienie będzie się przejawiać w tym, że funkcjonalnie będą kontynuowane umowy handlowe, prowadzenie sprzedaży towarów, rozpoznawanie ewentualnych reklamacji, zwrotów towarów, obsługa klienta przez Internet, telefon, pocztę elektroniczną.
Pytania
1.Czy wnoszone aportem składniki majątku stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa?
2.Czy czynność wniesienia aportem składników majątku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
W świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z powołanego przepisu jasno wynika, że zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest poza zakresem przepisów ustawy a co za tym idzie opodatkowania podatkiem VAT.
Z analizy przepisu wynika, że ustawodawca odniósł się do pojęcia „zbycie” a nie sprzedaży co oznacza, że nie jest istotna forma transakcji, lecz samo zadysponowanie przedsiębiorstwem (lub jego zorganizowaną częścią) w taki sposób, że dochodzi do jego zbycia. W związku z tym opodatkowaniem objęta jest zarówno sprzedaż, jak i darowizna przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa), a także wszelkie inne zdarzenia prowadzące do jego zbycia w tym aport. Zbycie należy więc rozumieć jako jakąkolwiek czynność prowadzącą do przeniesienia własności.
W związku z tym dokonanie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki stanowi czynność „zbycia”, która jest wyłączona z zakresu działania ustawy o VAT.
Istotne w tym przypadku jest ustalenie jak należy rozumieć zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jak wynika z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Z analizowanego przepisu wynika, że ZCP tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze. Innymi słowy, realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy.
W przedstawionym stanie przyszłym wydzielone składniki majątkowe będą wykorzystywane do prowadzenia sprzedaży towarów handlowych bez konieczności angażowania dodatkowych składników majątkowych. Nowo powstała spółka po otrzymaniu aportu będzie mogła od razu rozpocząć działalność operacyjną - sprzedażową. Nie wystąpi tutaj potrzeba zaangażowania dodatkowych osób lub rzeczy celem prowadzenia sprzedaży towarów.
W związku z powyższym Pana zdaniem jeżeli dojdzie do zbycia w formie aportu wymienionych składników majątku (materialnych, jak i niematerialnych) to będą one stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W rezultacie czego ich zbycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem –
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące ze sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.
Ponadto w myśl art. 2 pkt 27e ustawy:
Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:
- musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, w rozumieniu powyższego przepisu, powinna więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota zorganizowanej części przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia.
Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.
Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast, wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Ponadto, przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy też (ii) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:
1)zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
2)faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji (wyrok TSUE z dnia 30 maja 2013 r. w sprawie C-651/11 X BV, pkt 34).
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub ZCP.
Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Schriever „przekazanie całości lub części aktywów” należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12 oraz z 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316). Zgodnie natomiast z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Christel Schriever, pkt 26) ocena, jakie dobra – ruchome lub nieruchome – są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana „(…) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej”.
Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Rozumie się to jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Powinno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy Kodeks cywilny.
Prawidłowa klasyfikacja przedmiotu transakcji, tj. przedsiębiorstwo/zorganizowana część przedsiębiorstwa lub poszczególne składniki majątkowe – ma decydujące znaczenie dla prawidłowego ustalenia skutków podatkowych transakcji.
Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że przedmiot planowanej transakcji sprzedaży nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanego art. 551 Kodeksu cywilnego, ponieważ zbyciu nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie Pana przedsiębiorstwa.
Odnosząc się do przedstawionego we wniosku opisu sprawy i powołanych regulacji prawnych należy stwierdzić, że wskazany przez Pana zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na dział sprzedaży, wydzielonych z Pana przedsiębiorstwa, które zostaną aportem wniesione do Spółki, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy.
Przedstawione przez Pana okoliczności sprawy wskazują, że dział sprzedaży cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym. Z przedstawionego opisu wynika , że cały dział sprzedaży prowadzony przez Pana zostanie wyłączony z dotychczasowej działalności i wniesiony aportem do Spółki. Mające być przedmiotem aportu składniki majątkowe stanowiące część Pana przedsiębiorstwa w dniu transakcji będą wyodrębnione organizacyjnie w działalności nabywcy uprzednio prowadzonej w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, tj. poprzez możliwość realizacji sprzedaży towarów oraz prowadzenie działalności handlowej. Składniki majątku stanowiące przenoszoną część przedsiębiorstwa będą funkcjonalnie wystarczające do prowadzenia działalności sprzedażowej w oparciu o kontunuowanie umów handlowych, prowadzenie sprzedaży towarów, rozpoznawanie ewentualnych reklamacji, zwrotów towarów oraz obsługę klienta przez Internet, telefon, pocztę elektroniczną. Poza tym o wyodrębnieniu funkcjonalnym świadczy m.in. przeniesienie pracowników związanych z działem sprzedaży, licencji na oprogramowanie komputerowe, znaku towarowego, majątkowych praw autorskich dotyczących interaktywnego kanału dystrybucji odzieży, czy przeniesienie dokumentów związanych z prowadzeniem działalności zespołu sprzedaży. W dodatku zespół składników będących przedmiotem aportu będzie posiadać samodzielność finansową przez przeniesienie środków pieniężnych, należności handlowych. Na podstawie prowadzonej przez Pana ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wówczas będzie możliwe określenie wyniku finansowego oraz przyjmowanie płatności, czy też dokonywanie zwrotów pieniędzy. Nabywca po zawarciu umowy najmu magazynu będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o dział sprzedaży, którego Pan nie będzie już prowadzić.
W niniejszej sprawie z czynności zbycia majątku Pana przedsiębiorstwa co prawda zostanie wyłączony magazyn, jednakże nieruchomość ta zostanie przekazana Spółce do użytkowania na podstawie umowy najmu, dzięki czemu Spółka będzie mogła kontynuować działalność gospodarczą dokładnie w takim samym zakresie, w jakim Pan ją prowadził. Wnoszony aportem zespół składników majątkowych będzie posiadał pełną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci wymienionych składników stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zatem w rozpatrywanej sprawie zostaną spełnione przesłanki do uznania składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedmiot aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. W konsekwencji opisana we wniosku transakcja przeniesienia działu sprzedaży do Spółki w formie aportu w zamian za objęcie udziałów w tej Spółce nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).