POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Nacz... - Interpretacja - EI-406/1/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2006, sygn. EI-406/1/2006, Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie stwierdza, że stanowisko firmy (...) Spółka Jawna przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku posługiwania się numerem NIP przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (...)utworzony przez wyżej wymienioną Spółkę, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.12.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy sie postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest następujące:
"prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych, pośrednictwa finansowego, windykacji. Jesteśmy płatnikami podatku VAT, opodatkowanymi na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Zamierzamy rozpocząć działalność w zakresie usług medycznych świadczonych przez przychodnie i praktyki lekarskie- PKD 85.12 (wpis do KRS obejmuje ten zakres działalności). Z dniem 18.11.2005 r. nasze przedsiębiorstwo utworzyło Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i w dniu 06-12-2005 r. uzyskało wpis w rejestrze ZOZ pod numerem (...)z dniem rozpoczęcia 01-01-2006 r. Jakim numerem NIP powinien posługiwać sie utworzony przez nas Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i czy w ogóle może on, z punktu widzenia ewidencji podatkowej, występować samodzielnie".
Z dniem 01.01.2006 r. Spółka rozpoczęła prowadzenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (...) zgodnie z przepisami ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991 r. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) i uzyskała wpis w rejestrze ZOZ prowadzonym przez wojewodę dolnośląskiego. Spółka jest też właścicielem lokalu, w którym mieści się przychodnia a wyposażenie jej jest finansowane z majątku Spółki. Spółka będzie tez wypłacać wynagrodzenie pracownikom. NZOZ działa w ramach Spółki.
Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13. października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej.
Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również podmioty inne niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady osób prawnych, płatnicy podatków oraz płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne. Podmioty te również otrzymują NIP.
Wobec powyższego, Spółka posiadając wszystkie przymioty podatnika i płatnika jest zobowiązana do rejestracji i rozliczeń z organem podatkowym, a Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej winien posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej nadanym tej Spółce.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia roztrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie