Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.01.2006, sygn. E-3/404/I/3/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie
Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 13.12.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Pani "X" z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W związku z powyższym wniosek zawiera pytanie:
Czy każda umowa najmu lokalu (zawarta na czas określony i nieokreślony) w celu prowadzenia działalności gospodarczej podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, co skutkuje zgłoszeniem w Urzędzie Skarbowym jako nowe miejsce prowadzenia działalności ?
Zdaniem pytającego odpowiedź jest twierdząca.
Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:
Zgodnie z art. 5 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) zgłoszenie identyfikacyjne podatnika prowadzącego działalność gospodarczą zawiera również informacje dotyczące miejsc prowadzenia działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o NIP, podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizującego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
W związku z powyższym nie podzielam Pani stanowiska w sprawie i stwierdzam, że ma Pani obowiązek zgłoszenia nowych miejsc prowadzenia działalności we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym.
Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ww. ustawy).
Jednocześnie informuję, że w zakresie dotyczącym tego czy zawarte umowy najmu na czas określony i nieokreślony w celu prowadzenia działalności gospodarczej, podlegają obowiązkowi aktualizacji zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, w myśl ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), należy zwrócić się do właściwego miejscowo jak i rzeczowo organu w sprawach ewidencji tj. Prezydenta Miasta Lublin.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.