POSTANOWIENIE - Interpretacja - ip/406-1/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.02.2006, sygn. ip/406-1/2006, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8 , poz. 60 z późn. zm. ) , po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 22-12-2005r (data wpływu do tut.Urzędu za pośrednictwem poczty : 04-01-2006r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ewidencji i identyfikacji podatników i płatników stwierdza , iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04-01-2006r za pośrednictwem poczty wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pytanie :

W piśmie z dnia 22-12-2005r zwrócono się z pytaniem :

Czy w świetle powyższego stanu faktycznego wyżej wymienione spółki cywilne , w kontekście prawa podatkowego są odrębnymi jednostkami organizacyjnymi nie mającymi osobowości prawnej posiadającej odrębne numery identyfikacji podatkowej (NIP)?

Przedstawienie stanu faktycznego przez wnioskodawcę:

Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika , że od 1998r prowadzicie Państwo działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej pod nazwą X . Spółka posiada numer REGON i NIP: .

Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja wyrobów piekarskich,ciastkarskich,cukierniczych,handel artykułami spożywczymi oraz usługi gastronomiczne. Udziały wspólników w zyskach i stratach są różne.

W/w Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług .

Jednocześnie jesteście Państwo po połowie współwłaścicielami budynku mieszkalnego położonego w Ustoniu i postanowiliście , po adaptacji budynku , wynajmować kilka pokoi gościnnych.

każde z Państwa dokonało stosownej aktualizacji we wpisach do ewidencji działalności gospodarczej a do realizacji tego wspólnego celu gospodarczego została zawarta nowa umowa spółki cywilnej o nazwie Y .Spółka posiada REGON oraz otrzymała NIP:.

Zakres działalności gospodarczej został określony jako "miejsca krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe,gdzie indziej niesklasyfikowane".

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie :

Zdaniem wnioskodawcy działalność krótkotrwałego wynajmu pokoi gościnnych można prowadzić wspólnie na podstawie nowej umowy spółki cywilnej ,powołując do tego celu nowy podmiot gospodarczy.Nie stoją temu na przeszkodzie przepisy Kodeksu cywilnego.

Nowo powołany podmiot gospodarczy o nazwie Y ,jest odrębną od X sc jednostką organizacyjną o odrębnym numerze iedntyfikacji podatkowej NIP.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Podstawy prawne funkcjonowania spółki cywilnej określają przepisy art.860-875 ustawy Kodeks cywilny.

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony , w szczególności przez wniesienie wkładów.

Współistnienie dwóch spółek cywilnych , w których wspólnikami są te same osoby fizyczne w żadnym aspekcie nie narusza przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym ,ani też w ustawach podatkowych.

Istnienie dwóch takich spółek w przedstawionym stanie faktycznym i wskazanych okolicznościach uzasadnia tak odmienny przedmiot ich działalności ( pierwsza spółka - produkcja wyrobów piekarskich,ciastkarskich,cukierniczych,handel artykułami spożywczymi ,usługi gastronomiczne,druga spółka - miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,gdzie indziej niesklasyfikowana ) jak i różna wysokość udziałów kapitałowych wspólników w obu spółkach ,wynikająca być może z odmiennego zaangażowania majątkowego każdego z nich.

Każda ze spółek stanowi odrębne przedsiębiorstwo rozumiane jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych ,przeznaczony do prowadzenia określonej działalności gospodarczej,każda prowadzi odrębną działalność pod własną firmą.

Dodatkowo spółki cywilne jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej ,posiadają podmiotowość prawno - podatkową.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa , niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 22-12-2005r oraz stanu prawnego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ordynacji Podatkowej , interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Cieszynie