Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.01.2006, sygn. 1434/PP/423-16/05/06/HG, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga
Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskiem (data wpływu do Urzędu 02.12.2005r.) Spółka wystąpiła o interpretację prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, stawiając pytanie, czy rok podatkowy Spółki może trwać od daty podpisania aktu notarialnego założycielskiego Spółki tj. od 19.07.2005r do 31.12.2005r., czy też powinien trwać od dnia dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 i rejestracyjnego VAT-R, z którym to dniem Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą do 31.12.2006r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w paragrafie 25 aktu notarialnego z dnia 19.07.2005r. stanowiącego umowę zawarcia Spółki zamieściła zapis, że rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się 31.12.2006r. Spółka została wpisana do KRS w sierpniu 2005r. Zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 i rejestracyjnego VAT-R Spółka dokonała w październiku 2005r, w dokumentach tych wskazała rozpoczęcie działalności gospodarczej z dniem ich złożenia.
We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca uważa, że rok podatkowy trwa od daty zgłoszenia identyfikacyjnego i rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług tj. od października 2005r. do 31.12.2006r.Po przeanalizowaniu przedstwionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:
Kwestię trwania roku podatkowego reguluje art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ust. 2a wyżej powołanego art. 8, rokiem podatkowym w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywajacego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) podatnicy podatku od towarow i usług obowiazani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegajacej opodatkowaniu, a podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych nie będący podatnikami podatku od towarów i usług obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej od dnia wejścia w życie ustawy deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych.
W przypdaku spółki dokonującej zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług obowiązek ten wystąpi zgodnie z art. 21 par. 1 pkt 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, czyli uzyskania pierwszego przychodu.
W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i przytoczonych wyżej przepisów prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza,
że pierwszy rok podatkowy Spółki trwa od daty doknania zgłoszenia identyfikacyjnego i rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług do 31.12.2006r., co jest zgodne również z zapisem zawartym w umowie Spółki i własnym w tej sprawie stanowiskiem.
Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak na wstępie.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.