POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-1/415-66/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2005, sygn. D-1/415-66/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 08.12.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Polskie ........ S.A. w Warszawie Oddział w Lublinie jest płatnikiem podatku od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń pracownikom tegoż Oddziału.

Do dnia 30 kwietnia 2004 r. Oddział miał podmiotowość w podatku VAT i posługiwał się nadanym mu przez Urząd numerem NIP 712-............. .

Od dnia 1 maja 2005 r. Oddział utracił podmiotowość w podatku VAT i od tego dnia ma obowiązek stosować i stosuje na fakturach sprzedaży i zakupu numer NIP jednostki macierzystej w Warszawie (tj. 525-...............).

Rozliczenie VAT z Urzędem Skarbowym prowadzi jednostka macierzysta w Warszawie według właściwości miejscowej dla siedziby Spółki, tj. Urząd Skarbowy ...............

Płatnik zwraca się z zapytaniem:

Czy w związku ze zmianą ustawy o VAT od dnia 01.05.2004 r. Oddział może nadal posługiwać się w deklaracjach PIT-4 numerem NIP z okresu obowiązywania starej ustawy o VAT (tj. obowiązującej do dnia 30.04.2004 r.) ?

Płatnik w przedmiotowej sprawie zajął następujące stanowisko:

W rozliczeniach z Pierwszym Urzędem Skarbowym w Lublinie ..... S.A. Oddział w Lublinie może posługiwać się dotychczasowym numerem NIP w sprawach dotyczących pracowników (wynagrodzenia są naliczane, oskładkowane i wypłacane w Lublinie).

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Na podstawie zapisu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP.

Wobec powyższego - Oddział z racji posiadania statusu płatnika ma obowiązek posługiwania się własnym numerem identyfikacji podatkowej NIP: 712-.......... nadanym przez tut. organ podatkowy.

Stanowisko jednostki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie