Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.07.2004, sygn. VIIIE/404/P/21/04, Urząd Skarbowy w Bytomiu
Temat interpretacji
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami oraz płatnikami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Ponadto obowiązek ewidencyjny obejmuje również co do zasady podmioty korzystające w całości lub
w części ze zwolnień podatkowych, nadal bowiem zachowują one status podatników.
Z uwagi na fakt, iż jedynymi przychodami stowarzyszeń zwykłych są składki członkowskie, stowarzyszenia te mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w myśl art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy
z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 ze zm.)
Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy są m.in. jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych. Ustawodawca nie wymienił w wyżej cytowanym przepisie stowarzyszeń zwykłych jako jednostek organizacyjnych, które by mu nie podlegały.
W świetle powyższego, stowarzyszenie zwykłe posiadające określone przymioty charakteryzujące je jako jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej (takie jak m.in. majątek i wykształconą strukturę organizacyjną) jest uznane za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego), zachowuje status podatnika i ciąży na nim obowiązek ewidencyjny i winno wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.