Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2017, sygn. 0111-KDIB3-3.4018.4.2017.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Temat interpretacji
Obowiązek wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP w związku z przedłużeniem okresu funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 września 2017 r. (data wpływu 28 września 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP w związku z przedłużeniem okresu funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 września 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP w związku z przedłużeniem okresu funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
C. Polska sp. z o.o. i jej dwie spółki zależne (C. Ch. S.A. oraz C. S. S.A.), w których C. Polska sp. z o.o. jest jedynym akcjonariuszem zawarły i zarejestrowały w kwietniu 2015 r. Umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (dalej: Wnioskodawca/PGK) w rozumieniu przepisów UPDOP. Umowa została zawarta na okres 3 lat. Ostatni rok podatkowy PGK kończy się z dniem 31 grudnia 2017 r.
Zgodnie z umową C. Polska sp. z o.o. została wyznaczona na spółkę reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z UPDOP oraz Ordynacji podatkowej. Przed rozpoczęciem pierwszego roku podatkowego na podstawie ustawy o NIP PGK uzyskała numer identyfikacji podatkowej. PGK działa w obrocie prawnym pod nazwą PGK C. Polska.
Obecnie Wnioskodawca podjął działania zmierzające do przedłużenia funkcjonowania PGK na okres kolejnych 3 lat, tj. od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2020. W tym celu 20 września 2017 r. PGK zawarła w formie aktu notarialnego nową Umowę PGK (dalej: nowa Umowa). Umowa ta zawiera wszystkie niezbędne elementy określone przepisami UPDOP. Nowa Umowa PGK została podpisana wyłącznie przez te same podmioty tj. C. Polska sp. z o.o., C. Ch. S.A. oraz C. S. S.A. Brak jest jakichkolwiek zmian podmiotowych w strukturze PGK.
Wszystkie podmioty, które wejdą w skład PGK po jej przedłużeniu i podpisaniu nowej Umowy będą spełniać warunki wymagane dla przedłużenia PGK, w szczególności:
- przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą spółkę będzie wyższy niż 1 min zł,
- spółka dominująca (C. Polska sp. z o.o.) będzie posiadała bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym (lub jego określonej prawem części) spółek zależnych,
- spółki zależne nie będą posiadały udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,
- żadna ze spółek nie będzie zalegać z wpłatami podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
Od 1 stycznia 2018 r. C. Polska sp. z o.o. będzie w dalszym ciągu spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z UPDOP oraz przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. C. Polska sp. z o.o. będzie również reprezentować PGK w procedurze zgłoszenia oraz rejestracji nowej Umowy przed właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego.
Na dzień sporządzenia niniejszego wniosku nowa Umowa nie została jeszcze zarejestrowana przez właściwy urząd skarbowy
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy zawarcie nowej Umowy i przedłużenie okresu funkcjonowania PGK o kolejne 3 lata skutkuje tym że PGK będzie zobowiązana do wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP dla PGK, która będzie funkcjonować od 1 stycznia 2018 r.?
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przedłużeniem okresu funkcjonowania PGK, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP.
Tym samym po zarejestrowaniu nowej Umowy, PGK powinna posługiwać się dotychczas nadanym NIP, uwzględniając w szczególności fakt że nowa Umowa będzie zawarta pomiędzy tymi samymi podmiotami tj. C. Polska sp. z o.o., C. Ch. S.A. oraz C. S. S.A., które dotychczas były stroną umowy PGK z kwietnia 2015 r.
Zgodnie z art. la ust. 1 UPDOP podatnikami mogą być grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej podatkowymi grupami kapitałowymi. Natomiast w świetle z art. la ust. 2 pkt 2 UPDOP jednym z wymagań warunkujących powstanie PGK jest zawarcie, przez spółkę dominującą oraz spółki zależne w formie aktu notarialnego umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, na okres co najmniej 3 lat podatkowych.
Umowa podlega zgłoszeniu, na co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który następnie dokonuje jej rejestracji. Z kolei zgodnie z art. la ust. 9 UPDOP dla przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej wymagane jest zawarcie nowej umowy, podlegającej również zgłoszeniu i zarejestrowaniu przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Jednocześnie zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o NIP, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.
Identyfikatorem podatkowym na podstawie art. 3 ww. ustawy, w przypadku podmiotów innych niż osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, jest numer NIP. Na podstawie przepisów ustawy o NIP podatnicy dokonują zgłoszenia indentyfikacyjnego jednokrotnie. Dla podatkowych grup kapitałowych jest to zgłoszenie dokonane w trybie art. 5 ust. 3 pkt 3 ustawy o NIP.
W opinii Wnioskodawcy instytucja przedłużenia PGK nie skutkuje powstaniem nowego podatnika, jak również nie powoduje zakończenia bytu podatkowego istniejącej PGK. Jak stanowi art. la ust. 9 UPDOP istnieje możliwość przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej, czyli faktycznie jest możliwe zachowanie ciągłości PGK jako istniejącego dotychczas podatnika.
Zdaniem Wnioskodawcy wyodrębnienie w art. la ust. 9 UPDOP instytucji przedłużenia funkcjonowania PGK jednoznacznie wskazuje, iż zamiarem ustawodawcy było wyraźne oddzielenie kwestii utworzenia PGK tj. powstania nowego podatnika od kontynuacji działalności już istniejącego podatnika.
Jednocześnie zdaniem Wnioskodawcy w przypadku zamiaru przedłużenia istotna jest podmiotowa struktura istniejącej podatkowej grupy kapitałowej oraz podatkowej grupy, która działać będzie w ramach umowy przedłużającej. Z przedłużeniem i tym samym kontynuacją funkcjonowania dotychczasowej PGK, z uwzględnieniem działania w oparciu o ten sam numer NIP będziemy mieli do czynienia przy założeniu, że nie będzie zmian podmiotowych w strukturze PGK.
Warunek ten w przypadku Wnioskodawcy jest spełniony ponieważ nowa Umowa została zawarta przez te same podmioty. Dotychczasowa decyzja w przedmiocie nadania numeru NIP zachowuje swą aktualność - skierowana została do PGK C. Polska której uczestnikami są C. Polska sp. z o.o., C. Ch. S.A. oraz C. S. S.A. Również decyzja w przedmiocie rejestracji nowej Umowy będzie obejmowała swoim zakresem ten sam krąg podmiotów.
W konsekwencji w opinii Wnioskodawcy, w przypadku przedłużenia funkcjonowania PGK C. Polska tożsamość podatnika zostaje zachowana, w związku z tym nie będzie on zobowiązany do podejmowania działań w celu nadania nowego numeru NIP tj. złożenia przez spółkę reprezentującą zgłoszenia identyfikacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W dalszym ciągu PGK C. Polska będzie mogła posługiwać się dotychczasowym numerem NIP, gdyż instytucja przedłużenia nie powoduje utworzenia nowej grupy.
Stanowisko pokrywające się z tym przedstawionym przez Wnioskodawcę zajął m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 12 czerwca 2017 r. nr 0111-KDIB3-2.4018.1.2017.1:
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w sytuacji kontynuacji działalności podatkowej grupy kapitałowej w dotychczasowym składzie podmiotowym, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP, a po przedłużeniu PGK powinna posługiwać się dotychczas nadanym NIP, jest prawidłowe.
Analogicznie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 1 października 2014 r. nr IBPP1/443-666/14/ES.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 869), zwanej dalej ustawą o NIP, ustawa określa:
- zasady ewidencji:
- podatników,
- płatników podatków,
- płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne, zwanych dalej płatnikami składek ubezpieczeniowych;
- zasady i tryb nadawania numeru identyfikacji podatkowej, zwanego dalej NIP;
- zasady posługiwania się
identyfikatorem podatkowym.
W myśl art. 2 ust. 1 cyt. ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.
W myśl art. 5 ust. 2b ustawy zgłoszenie identyfikacyjne podatników wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane:
- objęte treścią wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych, przekazywane automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
- uzupełniające: skróconą nazwę (firmę), wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, dane kontaktowe, w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych - dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich identyfikatory podatkowe.
Jak wynika z art. 5 ust. 2c ustawy podatnicy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających wskazanych w ust. 2b pkt 2, w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.
W myśl art. 5 ust. 3 cyt. ustawy, zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto:
- w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej;
- w przypadku spółek cywilnych, osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych dane dotyczące wspólników, w tym również identyfikator podatkowy poszczególnych wspólników;
- w przypadku podatkowych grup kapitałowych dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom.
Stosownie do art. 9 ust. 1 cyt. ustawy, podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1, 1a i 10, mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dokonują zgłoszenia aktualizacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających wskazanych w art. 5 ust. 2b pkt 2.
Zgodnie z art. 9 ust. 3 cyt. ustawy, aktualizacji danych ewidencyjnych dotyczących podatkowych grup kapitałowych dokonuje wskazana w umowie spółka reprezentująca grupę. Obowiązek ten jest niezależny od obowiązku aktualizacji danych, który ciąży na każdej ze spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej.
W myśl art. 9 ust. 6 tej ustawy, do aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym stosuje się:
- odpowiednio przepisy art. 5 ust. 4a;
- wzory formularzy zgłoszeń aktualizacyjnych określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 5 ust. 5 albo formularz wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm.) podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej podatkowymi grupami kapitałowymi.
W myśl art. 1a ust. 2 ww. ustawy podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie
spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające
siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
jeżeli:
- przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w ust. 2b, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1 000 000 zł,
- jedna ze spółek, zwana dalej spółką dominującą, posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej spółkami zależnymi, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,
- spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,
- w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa;
- spółka dominująca i spółki zależne zawarły, w formie aktu notarialnego, umowę o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta, zwana dalej umową, została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego;
- po
utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę
spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a-c, a
ponadto:
- nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,
- nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej;
- podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3%.
Jak
stanowi art. 1a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
umowa musi zawierać co najmniej:
1. wykaz spółek tworzących
podatkową grupę kapitałową oraz wysokość ich kapitału
zakładowego;
2. informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i
wysokości ich udziału w kapitale zakładowym w spółce dominującej i w
spółkach zależnych tworzących podatkową grupę kapitałową, posiadających
co najmniej 5% udziałów (akcji) tych spółek;
3. określenie czasu
trwania umowy;
4. wskazanie spółki reprezentującej podatkową grupę
kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy oraz z przepisów
Ordynacji podatkowej
5. określenie przyjętego roku podatkowego.
Jak stanowi art. 1a ust. 4 ww. ustawy umowa podlega zgłoszeniu
przez spółkę, wskazaną zgodnie z ust. 3 pkt 4, do właściwego według jej
siedziby naczelnika urzędu skarbowego, co najmniej na 3 miesiące przed
rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę
kapitałową. Organ ten jest właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem
dochodowym podatkowej grupy kapitałowej.
Zgodnie z art. 1a ust. 5
ww. ustawy naczelnik urzędu skarbowego dokonuje, w formie decyzji,
rejestracji umowy. W tej samej formie naczelnik urzędu skarbowego
odmówi zarejestrowania umowy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o
których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz w ust. 3 i 4.
Natomiast jak
stanowi art. 1a ust. 6 ww. ustawy po rejestracji umowy nie może być ona
rozszerzona na inne spółki.
W myśl art. 1a ust. 8 ww. ustawy
spółka, o której mowa w ust. 3 pkt 4, obowiązana jest zgłosić
naczelnikowi urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 4, wszelkie zmiany
umowy oraz zmiany w kapitale zakładowym spółek tworzących podatkową
grupę kapitałową w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych
okoliczności.
Zgodnie z art. 1a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym
od osób prawnych do przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy
kapitałowej jest wymagane zawarcie nowej umowy, podlegającej zgłoszeniu
i zarejestrowaniu przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Z
przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, C. Polska sp. z
o.o. i jej dwie spółki zależne (C. Ch. S.A. oraz C. S. S.A.), w których
C. Polska sp. z o.o. jest jedynym akcjonariuszem zawarły i
zarejestrowały w kwietniu 2015 r. Umowę o utworzeniu podatkowej grupy
kapitałowej (dalej: Wnioskodawca/PGK) w rozumieniu przepisów UPDOP.
Umowa została zawarta na okres 3 lat. Ostatni rok podatkowy PGK kończy
się z dniem 31 grudnia 2017 r.
Obecnie Wnioskodawca podjął
działania zmierzające do przedłużenia funkcjonowania PGK na okres
kolejnych 3 lat, tj. od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2020. W tym celu
20 września 2017 r. PGK zawarła w formie aktu notarialnego nową Umowę
PGK (dalej: nowa Umowa). Umowa ta zawiera wszystkie niezbędne elementy
określone przepisami UPDOP. Nowa Umowa PGK została podpisana wyłącznie
przez te same podmioty tj. C. Polska sp. z o.o., C. Ch. S.A. oraz C. S.
S.A. Brak jest jakichkolwiek zmian podmiotowych w strukturze
PGK.
Od 1 stycznia 2018 r. C. Polska sp. z o.o. będzie w dalszym
ciągu spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z
UPDOP oraz przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. C. Polska sp. z o.o.
będzie również reprezentować PGK w procedurze zgłoszenia oraz
rejestracji nowej Umowy przed właściwym naczelnikiem urzędu
skarbowego.
Na tle tak przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca powziął wątpliwości czy w związku z przedłużeniem okresu
funkcjonowania PGK w dotychczasowym składzie podmiotowym, na
Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek wystąpienia do właściwego
naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP dla PGK, która
będzie funkcjonować począwszy od 1 stycznia 2018 r.
Biorąc pod
uwagę przedstawiony opis zdarzenia oraz cytowane przepisy prawa wskazać
należy, iż do powstania podatkowej grupy kapitałowej konieczne jest
łączne spełnienie przesłanek określonych w art. 1a ustawy o podatku
dochodowym od osób prawnych. Podmioty zamierzające utworzyć grupę muszą
spełnić warunki organizacyjno-kapitałowe. Członkami podatkowej grupy
kapitałowej mogą być wyłącznie spółki kapitałowe, czyli spółki z o.o.
lub akcyjne, których siedziby znajdują się na terytorium Polski.
Ponadto ustawa podatkowa określa także szczegółowo kwestie powiązania
pomiędzy spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową.
W świetle
powołanych wyżej przepisów, podatkowa grupa kapitałowa ma także prawo
do przedłużenia okresu jej funkcjonowania na podstawie art. 1a ust. 9
ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wymagane jest wówczas
zawarcie nowej umowy (a nie jej zmiana), podlegającej zgłoszeniu i
zarejestrowaniu przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Przepis
ten odnosi się do podatkowej grupy kapitałowej, co wynika z jego
literalnego brzmienia, a nie do podmiotów tworzących PGK. Skoro
przedłużenie funkcjonowania grupy kapitałowej ma być dokonane przez
zawarcie nowej umowy, i jej zgłoszenie oraz rejestrację przez
naczelnika urzędu skarbowego to należy wnioskować, że przedłużenie to
musi być zgłoszone w terminie, w którym grupa ta nie tylko jeszcze
funkcjonuje jako podatnik podatku dochodowego (jej byt nie ustał), ale
także w terminie pozwalającym na dokonanie jej rejestracji przed
zakończeniem ostatniego roku podatkowego dla grupy jako podatnika.
Inaczej nie mielibyśmy do czynienia z przedłużeniem funkcjonowania
grupy (posiadania przez nią statusu podatnika), a z powstaniem nowej
podatkowej grupy kapitałowej (nowego podatnika), z nowym (innym) rokiem
podatkowym. Pogląd taki wyraził NSA w wyroku z dnia z dnia 1 września
2011 r. sygn. akt II FSK 491/10.
Jak wynika z cyt. art. 1a ust. 6
ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po rejestracji umowy do
podatkowej grupy kapitałowej nie mogą przystępować inne spółki. Skoro
zawarcie nowej umowy w celu przedłużenia funkcjonowania grupy oraz jej
zgłoszenie musi nastąpić przed upływem czasu, na jaki została zawarta
(przed ustaniem jej bytu) a w tym czasie nie może nastąpić zmiana
składu podmiotowego grupy to oznacza, że możliwość przedłużenia
funkcjonowania grupy istnieje jedynie w sytuacji, gdy nowa umowa
zostanie zawarta tylko przez podmioty tworzące już istniejącą PGK.
Każda zmiana tych podmiotów polegająca bądź na przyjęciu nowych spółek
do grupy kapitałowej, które nie tworzyły dotąd PGK, bądź na wystąpieniu
z niej podmiotów, które są stroną obecnej umowy spowoduje, że
dotychczasowa podatkowa grupa kapitałowa przestanie istnieć. W
przypadku więc zmiany składu spółek tworzących PGK w ogóle nie można
mówić o jej przedłużeniu, a więc przepis art. 1a ust. 9 ustawy o
podatku dochodowym od osób prawnych w takim przypadku nie będzie miał
zastosowania.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia
przyszłego stwierdzić należy, że dopuszczalne jest przedłużenie
obowiązywania umowy podatkowej grupy kapitałowej na kolejne lata
podatkowe, w przypadku gdy fakt ten zostanie zgłoszony w drodze nowej
umowy i zarejestrowany przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego, a
podatkowa grupa kapitałowa będzie funkcjonować w dotychczasowym
składzie podmiotowym. W takiej sytuacji przedłużenie funkcjonowania
Podatkowej Grupy Kapitałowej nie będzie skutkowało przerwaniem
ciągłości jej funkcjonowania (ustaniem jej bytu) oraz nie będzie
prowadziło do powstania nowej grupy kapitałowej, dlatego też Spółka
reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową nie będzie zobowiązana do
wystąpienia o nadanie nowego numeru identyfikacji podatkowej dla tej
samej Podatkowej Grupy Kapitałowej.
Biorąc pod uwagę powyższe
rozważania w sytuacji kontynuacji działalności PGK w dotychczasowym
składzie podmiotowym, grupa ta będzie w dalszym ciągu tym samym
podatnikiem, mogącym posługiwać się dotychczasowym numerem
identyfikacji podatkowej. Na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek
wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nadanie numeru
NIP.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w
sytuacji kontynuacji działalności podatkowej grupy kapitałowej w
dotychczasowym składzie podmiotowym, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył
obowiązek wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o
nadanie nowego numeru NIP, a po przedłużeniu PGK powinna posługiwać się
dotychczas nadanym NIP, jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14na
Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan
faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji
indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji
wydanej:
1. z zastosowaniem art. 119a;
2. w związku z
wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z
dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez
Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania
interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki
prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy
będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem
faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w
złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany
któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy,
udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Stronie
przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację
przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę
wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul.
Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia
30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od
dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o
którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną
interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej
sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii
zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia
przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub
niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd
administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą
prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego
działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww.
ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17,
43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej