W dniu 04.08.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania... - Interpretacja - IP/400-2/06/DK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2006, sygn. IP/400-2/06/DK, Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 04.08.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacji podatkowej -stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przytoczonego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka prowadzi działalność w formie dwuosobowej spółki jawnej. Wspólnikami spółki są Pan X i Pan Y. Umowa spółki zawiera paragraf, w którym wspólnicy stwierdzają, że: ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej może być przeniesiony na inną osobę na podstawie zgody wspólników oświadczonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Przewidywane jest w oparciu o w/w paragraf na dzień 31.07.06r. zbycie udziałów przez Pana Y na rzecz Pani Z.

Zdaniem wspólników, zmiana składu osobowego spółki jawnej nie spowoduje automatycznego rozwiązania spółki w rozumieniu prawa działalności gospodarczej i prawa podatkowego. Spółka zachowa nadal aktualny numer NIP oraz będzie rozliczała się z podatku VAT na zasadzie ciągłości. Istnieje tylko obowiązek zgłoszenia nowego wspólnika do KRS i Urzędu Skarbowego poprzez aktualizację NIP-2 +NIP D.

Opisany we wniosku stan faktyczny tzn. zbycie udziałów na rzecz nowego wspólnika przez wspólnika występującego ze spółki jawnej nie powoduje rozwiązania spółki. Spółka zachowa nadal aktualny Numer Identyfikacji Podatkowej. Cesja udziałów nie ma wpływu na byt prawny, podmiotowość spółki jawnej. Nie zachodzą przesłanki przekształcenia podmiotu i sukcesji NIP z art. 12 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (j.t. Dz.U. z 2004r., Nr 269, poz. 2681 ze zm.).

Tym samym nie wywołuje skutków w zakresie podatku od towarów i usług, gdyż nadal mamy do czynienia z tym samym podatnikiem tegoż podatku. Powstaje jedynie obowiązek dokonania aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R co wynika z art.96 ust.12 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. nr 54 poz. 535 ze zm.) oraz obowiązek aktualizacji danych przez złożenie w Urzędzie Skarbowym formularzu NIP-2 wraz z załącznikiem NIP D oraz kopii dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem aktualizacyjnym co wynika z art.9 ust.6 pkt 1 ustawy w związku z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (j.t. Dz.U. z 2004r., Nr 269, poz. 2681 ze zm.).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej