Wnioskodawca, a nie Oddziały, winien dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego i w formularzu NIP-2 i NIP-B wskazać numery rachunków bankowych otwartych dla... - Interpretacja - IPPP2/443-464/12-2/AK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2012, sygn. IPPP2/443-464/12-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Wnioskodawca, a nie Oddziały, winien dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego i w formularzu NIP-2 i NIP-B wskazać numery rachunków bankowych otwartych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2012r. (data wpływu 17 maja 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku dokonania zgłoszenia aktualizacyjnego dotyczącego posiadanych rachunków bankowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku dokonania zgłoszenia aktualizacyjnego dotyczącego posiadanych rachunków bankowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

T. Spółka z o.o. z/s W., ul. K. zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym, XII Wydział Gospodarczy posiada 6 Oddziałów:

  • P. T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. Oddział G. w Z.,
  • P. T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. - Oddział N. w K.,
  • P. T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. - Oddział Z. w .,
  • P. T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. - Oddział Na w K.,
  • P. T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. - Oddział Projektowania, Badań i Rozwoju w K.,
  • P. T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. - Oddział Hotel KN w K.

Wyżej wymienione Oddziały ze względu na swoją siedzibę należą do różnych województw: śląskie, podkarpackie, małopolskie. Każdy z Oddziałów posiada własny NIP dla celów rozliczania się z PIT i ZUS oraz REGON z rozszerzeniem właściwym dla danego Oddziału. Oddziały rozliczają się w różnych Urzędach Skarbowych z PIT oraz Inspektoratach ZUS właściwych dla danego Oddziału.

P. T. Spółka z o.o. w roku 2012 podpisała umowy z bankiem na otwarcie rachunków bankowych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej Spółki oraz Oddziałów. W zawartych umowach stroną transakcji jest P. T. Spółka z o.o. z/s W., ul. K. 25 zwana Posiadaczem rachunku. Z treści umów wynika, iż część rachunków bankowych dotyczy Oddziałów; zapis w treści umowy np. Nazwa rachunku: pomocniczy G. czy np. Nazwa rachunku: bieżący N. itd. i zostało otwartych dla potrzeb Oddziałów, w tym m.in. do dokonywania płatności tyt. PIT, ZUS i innych. P. T. Spółka z o.o. w związku z zawartymi umowami bankowymi dokonała zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2. W zgłoszeniu aktualizacyjnym w części B.9 oraz załączniku NIP-B wskazała rachunki bankowe dotyczące tylko P. T. Spółka z o. o. (Centrali), tj. bez rachunków dotyczących Oddziałów Spółki. Z kolei każdy z Oddziałów dokonał zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2 wraz z załącznikami NIP-B ze wskazaniem rachunków bankowych dotyczących Oddziału we właściwym dla danego Oddziału Urzędzie Skarbowym.

W związku z pojawiającą się wątpliwością w odniesieniu do wskazanego nazewnictwa Posiadacz rachunku w formularzu NIP-2 czy NIP-B, a tym samym prawidłowością zgłoszenia aktualizacyjnego w zakresie otwartych / prowadzonych rachunków bankowych zarówno do potrzeb Spółki (Centrali), jak i Oddziałów Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji w przedmiotowej sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy P. T. Spółka z o.o. z/s W., ul. K. 25 powinna dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2 oraz załącznikach NIP-B w zakresie rachunków bankowych wyłącznie dotyczących Spółki (Centrali), tj. bez rachunków otwartych i prowadzonych dla potrzeb rozliczeń finansowych Oddziałów do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki...

Czy każdy z Oddziałów winien dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2 oraz załącznikach NIP-B w zakresie rachunków bankowych otwartych i prowadzonych dla potrzeb rozliczeń finansowych Oddziałów do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Oddziału...

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, iż każdy z Oddziałów rozlicza się z PIT i ZUS we właściwym dla danego Oddziału Urzędzie Skarbowym oraz Inspektoracie ZUS oraz fakt, iż Oddział ze względu na status organizacyjny nigdy w umowie bankowej nie będzie stroną transakcji (wg regulaminu organizacyjnego Oddział Spółki - to zespół wyodrębnionych w ramach Spółki, zintegrowanych składników majątkowych i niemajątkowych, z własną strukturą organizacyjną, określoną w regulaminie organizacyjnym przyjmowanym przez Zarząd Spółki, utworzony w celu prowadzenia wyodrębnionej działalności gospodarczej Spółki, wpisany jako oddział do Krajowego Rejestru Sądowego) a także fakt, iż rachunek bankowy może być zgłoszony tylko i wyłącznie przez jeden Podmiot i do jednego Urzędu Skarbowego, zdaniem Wnioskodawcy P. T. Spółka z o.o. z/s W., ul. K. 25 powinna dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2 oraz załączniku NIP-B w zakresie otwartych i wprowadzonych rachunków bankowych wyłącznie dotyczących Spółki (Centrali), tj. bez rachunków otwartych i prowadzonych dla potrzeb rozliczeń finansowych Oddziałów do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki. Ponadto każdy z Oddziałów winien dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2 oraz załączniku NIP-B w zakresie rachunków bankowych otwartych / prowadzonych dla potrzeb rozliczeń finansowych Oddziałów do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Oddziału.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Oddział został zdefiniowany w art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.) jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Według art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej NIP. Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z ust. 2 art. 2 ww. ustawy, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami oraz płatnicy podatków. Natomiast stosownie do ust. 3 ww. art. 2 ustawy, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ubezpieczeniowych.

Jak wynika z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z przytoczonych przepisów wynika, że każdy podmiot, który należy do jednej z wymienionych kategorii (podatnika i płatnika) jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego, w rezultacie uzyskania Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które wykonują na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

W myśl art. 160 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.

Zatem z dniem 1 maja 2004r. oddział przestał być odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest obowiązany we wszystkich sprawach związanych z rozliczeniem podatku VAT do posługiwania się NIP jednostki macierzystej. Natomiast w sprawach związanych z wykonywaniem przez oddział funkcji płatnika, jeżeli sam wykonuje te funkcje, we własnym imieniu i na własny rachunek, w dalszym ciągu, według art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, konieczne jest posługiwanie się NIP posiadanym przez oddział.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Jak wskazuje art. 5 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej.

Jak wynika z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1, 1a i 10, mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Natomiast ust. 6 ww. art. 9 stanowi, iż do aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym stosuje się:

  1. odpowiednio przepisy art. 5 ust. 4a;
  2. wzory formularzy zgłoszeń aktualizacyjnych określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 5 ust. 5 albo formularz wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Na podstawie delegacji ustawowej wyrażonej w art. 5 ust. 5 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i formularzy zgłoszeń aktualizacyjnych, z wyjątkiem zgłoszeń osób fizycznych będących przedsiębiorcami, biorąc pod uwagę kompletność przekazywanych danych niezbędnych do ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, Minister Finansów w dniu 27 grudnia 2011r. wydał rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych (Dz. U. Nr 298, poz. 1765).

Jak stanowi § 1 pkt 1 i pkt 4 lit. a) ww. rozporządzenia, niniejsze rozporządzenie określa wzory formularzy zgłoszenia identyfikacyjnego/zgłoszenia aktualizacyjnego osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem (NIP-2), stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia oraz wzory formularzy załączników do zgłoszenia NIP-7 i NIP-2: informacji o rachunkach (NIP-B), stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.

Z okoliczności przedstawionych przez Stronę wynika, iż P. T. Spółka z o.o. posiada 6 Oddziałów. Oddziały te ze względu na swoją siedzibę należą do różnych województw. Każdy z Oddziałów posiada własny NIP dla celów rozliczania się z PIT i ZUS oraz REGON z rozszerzeniem właściwym dla danego Oddziału. Oddziały rozliczają się w różnych Urzędach Skarbowych z PIT oraz Inspektoratach ZUS właściwych dla danego Oddziału.

Wnioskodawca w roku 2012 podpisał umowy z bankiem na otwarcie rachunków bankowych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej Spółki oraz Oddziałów. W zawartych umowach stroną transakcji jest P. T. Spółka z o.o. zwana Posiadaczem rachunku. Z treści umów wynika, iż część rachunków bankowych dotyczy Oddziałów - zapis w treści umowy np. Nazwa rachunku: pomocniczy G. czy np. Nazwa rachunku: bieżący N. itd. i zostało otwartych dla potrzeb Oddziałów, w tym m.in. do dokonywania płatności tyt. PIT, ZUS i innych. Wnioskodawca w związku z zawartymi umowami bankowymi dokonał zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2. W zgłoszeniu aktualizacyjnym w części B.9 oraz załączniku NIP-B wskazał rachunki bankowe dotyczące tylko P. T. Spółka z o. o. (Centrali), tj. bez rachunków dotyczących Oddziałów Spółki. Z kolei każdy z Oddziałów dokonał zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2 wraz z załącznikami NIP-B ze wskazaniem rachunków bankowych dotyczących Oddziału we właściwym dla danego Oddziału Urzędzie Skarbowym.

Jak wynika z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oddział jest wyodrębnioną i samodzielną częścią działalności gospodarczej ale wyłącznie w sensie organizacyjnym. Natomiast biorąc pod uwagę przywołane przepisy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, stwierdzić należy, iż oddział posługuje się uzyskanym Numerem Identyfikacji Podatkowej wyłącznie dla celów związanych z dokonywaniem rozliczeń jako płatnik podatku oraz jako płatnik składek ubezpieczeniowych osób zatrudnionych w tym oddziale, a więc wyłącznie w sprawach związanych z wykonywaniem przez oddział funkcji płatnika. We wszystkich innych sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oddziały zobowiązane są do posługiwania się NIP jednostki macierzystej. Wynika to z faktu, iż oddział nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, prowadzącym działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek. Nadanie oddziałowi Numeru Identyfikacji Podatkowej nie skutkuje bowiem utworzeniem nowego podmiotu gospodarczego, ale ma na celu wypełnienie wymagań ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie wykonywania funkcji płatnika.

Skoro więc Oddziały Spółki nie są odrębnymi podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, nie można twierdzić, iż rachunki bankowe związane są z działalnością gospodarczą prowadzoną przez te Oddziały. Są one bowiem związane z działalnością gospodarczą wykonywaną przez całe przedsiębiorstwo zarówno Centralę, jak i Oddziały. Ponadto umowy z bankiem na otwarcie rachunków bankowych podpisane zostały przez Centralę, a więc posiadaczem tych rachunków nie są Oddziały, a jednostka macierzysta Wnioskodawca.

Zauważyć należy, iż w zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-2 w części B.9.2 oznaczonym jako Rachunki związane z działalnością należy wskazać rachunki bankowe, które zostały założone w związku z wykonywaniem przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Skoro więc Oddziały nie są odrębnymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, za podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z którą zostały podpisane umowy na otwarcie rachunków bankowych, uznać należy Wnioskodawcę Centralę. Dlatego też to Wnioskodawca, a nie Oddziały, winien dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego i w formularzu NIP-2 i NIP-B wskazać numery rachunków bankowych otwartych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdza to również fakt, iż w formularzu NIP-2 w poz. 52 części B.9.2 wskazać należy Posiadacza rachunku, którym w tym przypadku jest Centrala jako podmiot stanowiący stronę umowy o otwarcie rachunków bankowych, a wyłącznie pośrednio Oddziały, jako części całości przedsiębiorstwa. Zgłoszenia aktualizacyjnego w zakresie rachunków bankowych otwartych i prowadzonych dla potrzeb rozliczeń finansowych Oddziałów nie powinny więc dokonywać Oddziały, których te rachunki dotyczą zgłoszenia takiego winna dokonać Spółka (Centrala) składając je w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę Spółki.

Z uwagi na powyższe stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 335 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie