Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.25.2017.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Temat interpretacji
Pomimo dokonania w 2009 r. darowizny lokalu mieszkalnego Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup tego lokalu w ramach tzw. ulgi odsetkowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2017 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 24 maja 2017 r. i w dniu 1 czerwca 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego w zakresie zastosowania ulgi odsetkowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej uzupełniony w dniu 24 maja 2017 r. i w dniu 1 czerwca 2017 r. dotyczącej podatku dochodowego w zakresie zastosowania ulgi odsetkowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2004 r. Wnioskodawca kupił mieszkanie na kredyt hipoteczny zaciągnięty w Banku. W momencie zakupu nieruchomość była wyłączną własnością Wnioskodawcy i nie wchodziła do majątku wspólnego małżonków, gdyż lokal ten stanowił majątek odrębny Wnioskodawcy i został zakupiony po zawarciu umowy małżeńskiej. Wnioskodawca mieszkanie zakupił na własny użytek. Tuż po dokonaniu zakupu wyjechał za granicę w celach zarobkowych. Głównym celem Wnioskodawcy było zgromadzenie środków na wykończenie i wyposażenie tego lokalu, co osiągnął. Kiedy mieszkanie było gotowe do zamieszkania, Wnioskodawca wprowadził się do niego wraz z żoną i synem. Niestety nie udało mu się znaleźć godnej pracy w Polsce, więc Wnioskodawca ponownie wyjechał za granicę by móc zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny i mieszkania. Regularnie przyjeżdżał jednak do kraju i zawsze wracał do swojego mieszkania, które było i jest jego domem. W lokalu tym mieszkała żona Wnioskodawcy wraz z synem. W 2009 r. żona Wnioskodawcy wraz z synem przyjechała do niego, a mieszkanie Wnioskodawca darował swoim rodzicom. Niemniej jednak, mimo iż Wnioskodawca nie jest właścicielem mieszkania, to nieprzerwanie od 2005 do dnia dzisiejszego spłaca kredyt hipoteczny wraz z odsetkami zaciągnięty na jego zakup. W 2014 r. Wnioskodawca wrócił do kraju i ponownie zamieszkał w tym mieszkaniu. Zapłacone odsetki nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ani zwrócone w żadnej innej formie. Wnioskodawca do tej pory nie korzystał z ulgi mieszkaniowej, ani z żadnej innej formy odliczenia od dochodu wydatków na cele mieszkaniowe.
Zgodnie z ówczesnymi przepisami podatkowymi do 31 grudnia 2006 r. przysługiwała ulga z tytułu odsetek od spłacanego kredytu hipotecznego, z której do tej pory Wnioskodawca nie korzystał.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy w zaistniałej sytuacji Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej (od kredytu hipotecznego)?
Zdaniem Wnioskodawcy, mieszkanie zostało zakupione na własny użytek (nie na wynajem) i w tym mieszkaniu od 2005 do 2009 mieszkała żona Wnioskodawcy wraz z synem, a począwszy od 2014 r. zamieszkał Wnioskodawca z rodziną.
Ponieważ w okresie od 2009 do 2010 r. żona Wnioskodawcy wraz z synem przebywała za granicą kraju, Wnioskodawca przeniósł prawo własności mieszkania na swoich rodziców tylko w celu ułatwienia im bieżącego zarządzania powyższą nieruchomością (rachunki, umowy etc.). Przez cały okres, tj. od 2005 do dnia dzisiejszego to wyłącznie Wnioskodawca spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup ww. mieszkania.
W związku z powyższym uważa, że przysługuje mu prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej:
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zasady dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obowiązujące w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588). Przepis ten w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. stanowił, iż podatnikowi , któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
W wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), ustawodawca w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w art. 9 nadał nowe brzmienie ust. 1, w myśl którego podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej kredytem mieszkaniowym, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek:
- od kredytu mieszkaniowego,
- od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
- od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2
- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
Zgodnie z art. 26b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
- budową budynku mieszkalnego, albo
- wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Stosownie do art. 26b ust. 2, odliczenie o którym mowa wyżej, stosuje się jeżeli:
- kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
- kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
- inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
- inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:
- o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
- o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
- do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,
- odsetki, o których mowa w ust. 1:
- zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,
- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
- nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
- systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo- kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przyznany kredyt wykorzystywany jest na inwestycję mieszkaniową oraz nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od tej części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie tego gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach mieszkaniowych.
W przepisie art. 26b ust. 4 pkt 1-2 cytowanej ustawy ustawodawca zawarł ograniczenie odliczania do odsetek naliczonych za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłaconych do tego dnia i tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m&² powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m&² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa także terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki).
Zgodnie z art. 26b ust. 5 cytowanej ustawy, odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym zostanie zakończona dana inwestycja. Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, wówczas - zgodnie z przepisem art. 26b ust. 6 - mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.
Stosownie zaś do przepisu art. 26b ust. 7 ww. ustawy, przedmiotowe odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki - w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym dokonano pierwszego odliczenia.
Zgodnie z art. 26b ust. 8 ww. ustawy wydatki, o których mowa w ust. 1, dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.
Z zacytowanych przepisów wynika, że warunkiem wykluczającym możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej jest zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. b) i c) ustawy zaliczenie odsetek do kosztów uzyskania przychodów lub ich zwrot podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, lub odliczenie odsetek od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zatem osoby, które zaliczyły odsetki do kosztów uzyskania przychodów lub otrzymały ich zwrot w jakiejkolwiek formie, lub odliczyły już spłacone odsetki od kredytu od przychodu, z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie są uprawnione do przedmiotowej ulgi.
Z kręgu osób uprawnionych do ulgi odsetkowej zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 7 ww. ustawy ustawodawca wyłączył również podatników, którzy to podatnicy lub ich małżonkowie korzystali lub korzystają z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, czyli osoby, które w latach obowiązywania przepisów ustawy, dokonywały odliczeń m.in. na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a) - f) i pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r. , oraz art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)f) i pkt 2 tejże ustawy w brzmieniu obowiązującym w latach 19972001, lub kontynuowały przedmiotowe odliczenia na zasadzie praw nabytych.
Należy zauważyć, że ustawodawca nie bez powodu tak skonstruował przepis art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., aby stanowił on odzwierciedlenie dawnego brzmienia art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a) f) i pkt 5a, oraz art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)f) i pkt 2 ustawy. Jego intencją było bowiem wyłączenie z dobrodziejstw ulgi odsetkowej podatników, którzy korzystali wcześniej z dużej ulgi budowlanej.
Z analizy opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zakup lokalu mieszkalnego nie nastąpił w celach zarobkowych. Miał na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy i jego rodziny, nie zaś potrzeb mieszkaniowych innych osób. Kredyt został udzielony Wnioskodawcy w 2004 r. i jest spłacany nieprzerwanie wraz z odsetkami od 2005 r. Zapłacone odsetki nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ani zwrócone w żadnej innej formie. Wnioskodawca do tej pory nie korzystał z ulgi mieszkaniowej, ani z żadnej innej formy odliczenia od dochodu wydatków na cele mieszkaniowe. W 2009 r. ww. mieszkanie Wnioskodawca darował swoim rodzicom.
Zatem, stwierdzić należy, że fakt darowizny przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego na rzecz rodziców, przy kontynuacji spłacania przez niego kredytu nie powoduje utraty przysługującego jemu prawa do odliczania odsetek od tego kredytu w ramach, tzw. ulgi odsetkowej do upływu terminu spłaty wynikającego z umowy o kredyt, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r. Jedyną przesłanką utraty ulgi odsetkowej, byłoby zakończenie lub zaprzestanie spłaty tego kredytu, czyli brak wydatków na spłatę odsetek.
Reasumując stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie, pomimo dokonania w 2009 r. darowizny lokalu mieszkalnego Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup tego lokalu w ramach tzw. ulgi odsetkowej.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz , w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej