Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 roz... - Interpretacja - ILPP2/443-348/08-2/GZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2008, sygn. ILPP2/443-348/08-2/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X Przedstawicielstwo w Polsce, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2008 r. (data wpływu 17 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku uzyskania numeru NIP jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dotyczącej ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku uzyskania numeru NIP.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka, z siedzibą w Holandii (dalej: Spółka), jest producentem wyposażenia fabrycznego dla przemysłu samochodowego. Spółka jest w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), zarejestrowanym od 23 sierpnia 2004 r. w Drugim Urzędzie Skarbowym W.-Ś. oraz posiada nadany jej numer identyfikacji podatkowej (dalej: NIP), którym posługuje się dla celów transakcji podlegających przepisom ustawy o VAT.

Spółka posiada na terytorium Polski zarejestrowane przedstawicielstwo, tj. Wnioskodawcę. Przedstawicielstwo w Polsce (dalej: Przedstawicielstwo) prowadzi na terytorium Polski wyłącznie działalność w zakresie promocji i reklamy Spółki. W związku z wykonywaną działalnością Przedstawicielstwo nabywa towary i usługi, których zakup dokumentowany jest fakturą. Przedstawicielstwo jest również stroną stosunku pracy z jego pracownikami. Umowy o pracę zawierane są przez posiadającego odpowiednie pełnomocnictwo Generalnego Managera Przedstawicielstwa. Przedstawicielstwo 12 sierpnia 2004 r. uzyskało własny numer NIP, nie jest jednak zarejestrowane dla celów podatku VAT jako odrębny od Spółki podatnik.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, podlega ono obowiązkowi uzyskania numeru NIP.

Przedstawicielstwo jako zakład pracy jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dalej: PIT. Dodatkowo ciąży na nim obowiązek płatnika składek na ubezpieczenie społeczne zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) dalej: ustawa o ZUS, oraz płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 210, ze zm.) dalej : ustawa o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Zdaniem Przedstawicielstwa, posiadanie statusu płatnika PIT oraz składek ubezpieczeniowych związane jest z obowiązkiem uzyskania numeru NIP. Z przepisu art. 2 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, wynika bezpośrednio obowiązek uzyskania numeru NIP przez płatników podatków. Przepis ten wskazuje bowiem, iż Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP". Dodatkowo przepis art. 2 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników stanowi, iż: obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne (...); podmioty te również otrzymują NIP".

W świetle powołanych przepisów prawa podatkowego, obowiązkowi ewidencyjnemu - oprócz podatników - podlegają również inne podmioty, w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych i inne jednostki organizacyjne (a więc także przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych), jeśli są płatnikami podatku lub płatnikami składek ubezpieczeniowych. W konsekwencji, niezależnie od numeru NIP nadanego Spółce macierzystej jako podatnikowi podatku VAT, Przedstawicielstwo jako strona umów o pracę ze swymi pracownikami i w konsekwencji płatnik zaliczek na PIT oraz składek ubezpieczeniowych podlega odrębnemu obowiązkowi ewidencyjnemu i wymogowi nadania numeru NIP. Otrzymanym numerem NIP Przedstawicielstwo powinno się posługiwać dla celów rozliczeń z tytułu składek ubezpieczeniowych oraz pobieranych i wpłacanych na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczek na PIT.

Dodatkowo, zaprezentowane przez Przedstawicielstwo stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Jak bowiem stwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego we W., oddział z racji posiadania statusu płatnika, posługuje się własnym, odrębnym od jednostki macierzystej, numerem identyfikacji podatkowej (NIP) (...)" (postanowienie z 2 listopada 2005 r., sygn. El 406/1/4/05). Wprawdzie wspomniane pismo dotyczy oddziału spółki kapitałowej, jednak należy uznać, iż wyrażony w nim pogląd prawny dotyczy również innych jednostek organizacyjnych będących płatnikami, tj. m.in. Przedstawicielstwa. W innej interpretacji Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał, iż obowiązek złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego w celu uzyskania numeru NIP występuje w przypadku płatników, niezależnie od faktu, czy posiadają oni jednocześnie status podatnika (postanowienie z 31 sierpnia 2005 r., sygn. El 406/1/1/05).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


W zakresie posługiwania się przez Wnioskodawcę numerem NIP w celu wykonywania działalności promocyjno-reklamowej zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 26 czerwca 2008 r. nr ILPP2/443-348/08-3/GZ.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje
ILPP2/443-348/08-3/GZ, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu