Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2006, sygn. IP/415-1/06, Urząd Skarbowy w Kwidzynie
Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j.DzU. Z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani reprezentowaną przez Panią o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zmiany adresu zamieszkania postanawia:
- uznać za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku w części dotyczącej miejsca zamieszkania.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 01 lutego 2006r. i złożonym uzupełnieniem do wniosku z dnia 01 marca 2006r. Pani reprezentowana przez pełnomocnika Panią zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Przedstawiając stan faktyczny Strona podała iż z chwilą wyjazdu i podjęcia pracy w Anglii przeniosła tam swoje centrum interesów życiowych. W Polsce nie posiada żadnego majątku, jest osobą samotną. Czy wobec tego powinna dokonać zmiany adresu zamieszkania, w związku ze stałym zamieszkaniem za granicą.
Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Strona uważa, że powinna dokonać zmiany adresu.
Dokonując analizy przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie zważył, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miejscem zamieszkania podatnika jest Anglia, zatem w świetle art.9 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 13 października 1995r. O zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j.Dz.U. Z 2004r. Nr 269, poz.2681 z późn. zm.) podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art.4 cytowanej wyżej ustawy w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
Pojęcie miejsca zamieszkania precyzuje definicja wynikająca z art.25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeksu Cywilnego (Dz.U. z 1964r., Nr 16. poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którą osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Na miejsce zamieszkania składa się zarówno element faktycznego przebywania jak i zamiar stałego pobytu w tym miejscu. Chodzi więc o miejscowość, która stanowi centrum życiowe danej osoby.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i prawny znajdujący zastosowanie w przedmiotowej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Stronę w drugim zapytaniu.