Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2006, sygn. PB I-2/4150/IN ? 136/USŁ-W/06/MB, Izba Skarbowa w Łodzi
Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z dnia 21.06.2006r. Nr IX-005/163/Z/K/06.
Od niniejszej decyzji przysługuje stronie, na podstawie art. 220, art. 221, art. 223 § 1, § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza, co następuje:
Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów
W dniu 09.05.2006r. do Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego, w którym zwróciła się Pani z zapytaniem jakie obowiązki formalno-prawne winna dopełnić żona a podatnika, prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą do dnia jego śmierci, tj. 30.04.2006r. W szczególności prosi Pani o udzielenie odpowiedzi w zakresie skutków podatkowych, m.in. czy jest Pani zobowiązana dla celów podatku dochodowego do: złożenia za zmarłego męża zawiadomienia do urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej wskutek jego śmierci, na formularzu NIP-3. Jednocześnie poinformowała Pani, iż nie będzie kontynuowała prowadzonej przez męża działalności.W Pani ocenie powyższe powoduje, iż dla potrzeb podatku dochodowego ciąży na Pani obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o śmierci męża, na formularzu NIP-3.
Naczelnik Urzędu Łódź-Widzew postanowieniem z dnia 21.06.2006r. Nr IX-005/163/Z/K/06 podzielił Pani pogląd twierdząc, iż stanowisko Pani w kwestii obowiązku zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej za zmarłego męża na druku NIP-3 - jest prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż powyższy obowiązek wynika z art. 96 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zgodnie z treścią którego, zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika, dokonuje jego następca prawny.
W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa zmienia je niniejszą decyzją.
W ocenie tutejszego organu podatkowego zarówno stanowisko wnioskodawcy jak i Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew należy uznać za nieprawidłowe.
Tut. Organ podatkowy zauważa, iż skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest sukcesja prawna w dziedzinie opodatkowania tzn. przejęcie przez spadkobierców podatnika - podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych, ustanowiona przepisem art. 97 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie bowiem z treścią art. 97 § 2 powołanego artykułu, jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzone działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. W ww. przepisie prawnym mowa jest o prawach niemajątkowych, a nie obowiązkach niemajątkowych takich jak np.: obowiązek złożenia deklaracji, zeznania. Ponadto przepis ten dotyczy spadkobierców podatnika, którzy będą kontynuowali prowadzoną przez niego działalność gospodarczą. Tymczasem z Pani wniosku wynika, iż nie będzie Pani kontynuować działalności gospodarczej po zmarłym małżonku. Należy również zauważyć, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) na podatnikach ciąży ustawowy obowiązek zgłoszenia identyfikacyjnego.Raz otrzymany numer identyfikacji podatkowej, towarzyszy osobie fizycznej do końca życia. Momentem wygaśnięcia decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej jest-stosownie do treści art. 12 ust. 2 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników- moment śmierci podatnika. Wygaśnięcie NIP powoduje zamknięcie obowiązków podatkowych podatnika oraz jego wyrejestrowanie z systemu.Natomiast powołany w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-WidzewArt. 96 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi o obowiązku dokonania przez następcę prawnego zmarłego podatnika, zgłoszenia o zaprzestaniu działalności, dotyczy wyłącznie aktualizacji danych dla potrzeb podatku VAT.Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, iż nie jest Pani zobowiązana, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego - do złożenia zawiadomienia na druku NIP-3 o likwidacji działalności gospodarczej za zmarłego męża, do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji niniejszej decyzji.