Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2006, sygn. II US.PB-I-415/35/2006, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie
Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.04.2006 r., uzupełnionego w dniu 25.04.2006 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 pkt 4b ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) oraz art. 710-719 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), postanawia stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę uznać za prawidłowe.
Wnioskiem z dnia 5.04.2006 r., uzupełnionym w dniu 25.04.2006 r. skierowanym do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pan Robert G. prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych zwrócił się z zapytaniem: czy wymagane jest spisanie z właścicielem umowy najmu lub użyczenia lokalu, czy wystarczy ustne lub pisemne zezwolenie właściciela na wykorzystanie lokalu jako siedziby mojej firmy.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pan Robert G. mieszka i jest zameldowany na stałe w mieszkaniu ojca małżonki, które stanowi jego własność. Dokonując zgłoszenia rejestracyjnego działalności gospodarczej, pan Robert G. wskazał adres miejsca zamieszkania jako adres siedziby swojej firmy, po wcześniejszym wyrażeniu zgody na piśmie przez właściciela lokalu. Zdaniem podatnika wystarczająca jest ustna zgoda właściciela na użyczenie lokalu jako siedziby firmy.
Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 5 pkt 4b ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dołączają do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, w szczególności dokumentu potwierdzającego uprawnienia do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba. Wyżej wymieniona ustawa nie precyzuje wymaganego rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do korzystania z lokalu wskazanego przez podatnika jako siedziba firmy ani też przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia "uprawnienia do korzystania z lokalu". Za tytuł prawny do lokalu uważa się między innymi: akt własności, przydział lokalu mieszkalnego - np. decyzja administracyjna, umowę najmu, dzierżawy lub użyczenia, inny stosunek zobowiązaniowy z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu.
Instytucja użyczenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w przepisach art. 710-719 kodeksu cywilnego. Stanowią one między innymi, iż przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddawanej w tym celu rzeczy. Jeżeli strony nie określiły tego w umowie, biorący w używanie powinien stosownie do unormowań zawartych w kodeksie cywilnym - używać rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem i właściwościami. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie, gdyż przytoczone artykuły regulujące umowę użyczenia nie zastrzegają szczególnej formy jej zawarcia, bez zachowania której, zgodnie z art. 73 ww. ustawy, ta czynność prawna byłaby nieważna. Mając na uwadze powyższe, umowa użyczenia lokalu jako miejsce siedziby firmy może być zawarta z właścicielem zarówno w formie umowy pisemnej, pisemnego upoważnienia, jak i ustnie wyrażonej zgody, zgodnie z przedstawionym przez pana stanowiskiem w złożonym wniosku. W przypadku ustnego użyczenia lokalu dokumentem potwierdzającym uprawnienia do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba będzie pisemne oświadczenie podatnika o zawarciu ustnej umowy z właścicielem lokalu, w pozostałych przypadkach pisemna umowa użyczenia lub pisemne upoważnienie.