Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązują... - Interpretacja - PF-II-005/33/HA/05

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. PF-II-005/33/HA/05, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004r. - Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia udzieloną przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego pismem z dnia 17 stycznia 2004r. Nr EP/4011-1/AS/04 informację o zakresie stosowania prawa, dotyczącą kwestii obowiązku posiadania przez jednostki organizacyjne gminy (szkoły i przedszkola) numeru identyfikacji podatkowej oraz składania przez te jednostki deklaracji na zaliczkę miesięczną PIT-4.

W piśmie z dnia 03 grudnia 2003r - zwrócono się z prośbą o wskazanie, czy:

  • jednostki organizacyjne gminy tj. szkoły i przedszkola powinny posiadać NIP taki sam jakgmina, a jeżeli tak, czy istnieje możliwość likwidacji istniejących NIP i zarejestrowania ichpod NIP gminy,
  • w związku z faktem, iż prowadzona jest wspólna księgowość dla wszystkich placówek podfirmą "Urząd Gminy" czy można sporządzać jedną deklarację na zaliczkę miesięcznąPIT-4,
  • zwrot wydatków poniesionych w roku bieżącym będzie dochodem gminy czy jedyniezwrotem poniesionych wydatków.

W odpowiedzi na powyższe tut. organ stwierdza, iż prawidłowe jest stanowisko Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu dotyczące kwestii posiadania numerów identyfikacji podatkowej przez wymienione jednostki organizacyjne. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, płatnikami podatków bądź płatnikami składek ubezpieczeniowych podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej. Status podatnika dany podmiot zachowuje niezależnie od korzystania z podatkowych zwolnień podmiotowych bądź przedmiotowych.
W świetle przepisów art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnikami są jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek osobowych.
Wobec powyższego zarówno szkoły oraz przedszkola utworzone oraz prowadzone przez gminę, będące jednostkami organizacyjnymi nie mającymi osobowości prawnej, winny posiadać numer identyfikacji podatkowej.

Odnosząc się do kwestii sporządzania wspólnej deklaracji na zaliczkę miesięczną PIT-4 tut. organ stwierdza, iż zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczyć i pobrać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakłady pracy.
Stosownie do art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana napodstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

W myśl przepisu art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy, pracodawcą (zakładem pracy) jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniaj ą one pracowników.
Dla nauczycieli, niezależnie od sposobu nawiązania z nimi stosunku pracy, pracodawcą - a tym samym płatnikiem - jest szkoła. Wynika to wprost z przepisu art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996r. nr 67, poz. 329).
Faktu tego nie zmienia okoliczność, iż stosownie do przepisu art. 104 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, prowadzenie szkół podstawowych z dniem 1 stycznia 1994r. przeszło do obowiązków zadań własnych gmin. Fakt, że szkoły od tego terminu są prowadzone przez gminy nie oznacza, że przestały być pracodawcami dla zatrudnionych w nich nauczycieli i innych pracowników, a tym samym płatnikami.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż skoro płatnikami są poszczególne placówki oświatowe (szkoły i przedszkola) to - zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - mają obowiązek pobierania i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, składając - każda placówka - deklarację na zaliczkę miesięczną PIT- 4. Przy czym bez znaczenia pozostaje, kto technicznie sporządza (wypełnia) taką deklarację.

Odnosząc się do zapytania dotyczącego zaliczenia zwrotu wydatków do dochodów gminy tut. organ stwierdza, iż -jak słusznie wskazał Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu - kwestie te wykraczają poza zakres określony w przepisie art. 14a wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa, stąd organy podatkowe nie są właściwe do udzielenia w tym zakresie interpretacji.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i jest wiążąca w stanie prawnym obowiązującym na dzień j ej wydania.

Izba Skarbowa w Opolu