W dniu 04.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaniu wpłynął wniosek Pana Jana Szybko o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zas... - Interpretacja - EI 406/1/05/I-1

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. EI 406/1/05/I-1, Urząd Skarbowy w Lubaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 04.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaniu wpłynął wniosek Pana Jana Szybko o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 14.07.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 27.07.2005 r.
Jak stanowi art. 14 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego w ww. wniosku stanu wynika, że wskutek zmiany formy prawnej prowadzonej przez Pana działalności, tj. przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej poprzez wniesienie całego przedsiębiorstwa aportem, powstanie spółka z o. o.
Zaprezentowany przez Pana pogląd stanowi, że w momencie wnoszenia całego majątku przedsiębiorstwa do spółki z o. o. nastąpi likwidacja przedsiębiorstwa osoby fizycznej, a spółka z o. o. jako nowy podmiot będzie zobowiązana uzyskać nowy NIP.
W myśl art. 12 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702, ze zm.) NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:
1)przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
2)przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
Wśród nich nie wymieniono przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę z o. o. (spółkę kapitałową) jako przekształcenia uprawniającego do przejęcia NIP. Oznacza to, że opisana przez wnioskodawcę zmiana formy prawnej prowadzonej działalności nie spowoduje sukcesji NIP i utworzona na skutek wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej spółka z o. o. jako nowy podmiot podejmując działalność gospodarczą będzie zobowiązana ubiegać się o NIP.
Wobec powyższego stanowisko Pana zawarte w przedmiotowym wniosku, a dotyczące niemożliwości przejęcia przez spółkę z o. o. NIP wniesionego przedsiębiorstwa osoby fizycznej jest słuszne.

Urząd Skarbowy w Lubaniu