Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. EI 406//1/1/05/LB, Urząd Skarbowy w Jaworze
Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworze stwierdza, że stanowisko Urzędu Gminy przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2005 r., który wpłynął w dniu 07.06.2005 r. O udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej postępowania w sprawie nadania NIP jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaworze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Urząd Gminy zwrócił się z zapytaniem: czy udzielając stypendium uczniom niepełnoletnim, którzy nie mają nadanego numeru NIP, za których rodzic złożył PIT-2C, a którzy w trakcie pobierania stypendium osiągnęli pełnoletność, Urząd Gminy (płatnik) jest zobowiązany wystąpić o nadanie numeru NIP.
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż: jako płatnik jest zobowiązany do pośrednictwa w dokonaniu zgłoszenia identyfikacyjnego przez podatnika. W Przedstawionym stanie faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. r o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz, 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej (NIP).
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 w. w. ustawy, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera zaliczkę miesięczną, dokonując zmniejszenia kwot pobieranych zaliczek dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego za pośrednictwem tego płatnika.
W przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji zastosowanie znajdzie zarówno art. 2 ust. 1 i art. 8 ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy. Otrzymując stypendium uczeń uzyskuje status podatnika, a więc wchodzi w zakres podmiotowy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników określony w jej art. 2 tj. (Dz. U. z 2004. Nr 269, poz. 2681 ze zm.).
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień wydania niniejszej interpretacji.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.