Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. EIA/402-1255/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto
Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto po rozpatrzeniu wniosku spółki "X" z dnia 16 maja 2005 r. o udzielenie interpretacji w sprawie zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie zgłaszania w urzędzie skarbowym wszystkich punktów gier na automatach o niskich wygranych oraz o zmianie ich lokalizacji postanawia uznać stanowisko podatnika za niesłuszne.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na terenie całego kraju w zakresie gier na automatach o niskich wygranych. Na podstawie m.in. zawartych z właścicielami umów najmu wstawia po kilka automatów do gier o niskich wygranych do barów, pubów itp. Lokali, w których stoją automaty podatnika jest ponad 500. Z uwagi na ciągłe zmiany lokalizacji punktów gier spowodowane rezygnacją właścicieli klubów i pubów, jak również likwidowaniem przez nich działalności czy przenoszeniem w inne miejsca, nieustannie, wielokrotnie w ciągu miesiąca, zmieniają się dane adresowe tych punktów.
Podatnik stoi na stanowisku, że powinien jedynie zgłaszać do urzędu skarbowego aktualizacje dotyczące swoich biur regionalnych, nie zaś aktualizacje dotyczące lokalizacji automatów do gier.
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. O zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r Nr 269, poz. 2681, z 2005 r. Nr 14, poz. 113) podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4 cytowanej ustawy: dla podatników podatku od towarów i usług - nie później niż w terminie 14 dni od dnia w którym nastąpiła zmiana danych.
Adresy prowadzenia działalności gospodarczej osoby prawne zgłaszają do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2, określonym w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1959), wypełniając pola oznaczone jako B.11., którego opis zawiera jednoznaczne wyjaśnienie: W zgłoszeniu identyfikacyjnym należy podać adresy wszystkich miejsc prowadzenia działalności (również hurtowni, magazynów, składów), a w zgłoszeniu aktualizacyjnym - stosownie do okoliczności i zmian. Jeżeli łączna liczba podawanych miejsc jest większa od 3, należy dołączyć na formularzach NIP-C informacje o tych miejscach, jeżeli zaś jest większa od 20, należy dołączyć sporządzoną listę adresów tych miejsc z zaznaczeniem powodu zgłaszania każdego adresu.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. O swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807, Nr 281, poz. 2777, z 2005 r. Nr 33, poz. 289, Nr 94, poz. 788) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa..., wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność ta jest wykonywana w konkretnym miejscu, w przypadku podatnika - również w miejscu umieszczenia automatów do gier. Biura regionalne, w którym rezydują pracownicy podatnika, przechowywana jest dokumentacja itp. stanowią również miejsca prowadzenia działalności przez podatnika.
W tym stanie rzeczy należało postanowić jak w sentencji.
Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.