POSTANOWIENIE - Interpretacja - IE/404-447/05/P/IB

fot.Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. IE/404-447/05/P/IB, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Firmy Handlowej Spółka Jawna z dnia 12.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie likwidacji spółki i wykreślenia jej z rejestru NIP w chwili śmierci jednego ze wspólników

stwierdzam, że:

stanowisko strony zawarte we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Firma Handlowa Spółka Jawna pismem z dnia 12.05.2005r. wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedmiotowego pisma wynika, że wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne. W momencie śmierci jednego ze wspólników należałoby zgodnie z art. 65 Kodeksu Spółek Handlowych dokonać bilansu oraz wyceny majątku wg wartości zbywczej a następnie dokonać rozliczenia ze spadkobiercami wspólnika. Śmierć wspólnika stanowi bowiem przesłankę do likwidacji spółki. W chwili obecnej dokonano zmiany w umowie spółki dodając § o następującym brzmieniu:

"Spadkobiercy ustawowi zmarłego Wspólnika wstępują do spółki o ile testament sporządzony przez zmarłego wspólnika w obecności notariusza nie stanowi inaczej"

W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, czy w chwili śmierci jednego ze wspólników nastąpi likwidacja spółki i wykreślenie z rejestru NIP.

W ocenie podatnika dodanie w/w § powoduje automatyczne wejście do spółki w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobierców ustawowych lub spadkobiercę bądź też spadkobierców wskazanych w testamencie o ile taki został sporządzony w obecności notariusza, a zatem spółka dalej istnieje i ma prawo do posługiwania się tym samym numerem NIP.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku mając na uwadze ustalony jak wyżej stan faktyczny oraz przedmiot wątpliwości wnioskodawcy przywołuje poniżej stan prawny mający zastosowanie w sprawie.

Zgodnie z art. 64 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000r. Nr 94 poz. 1037 z późń. zm.) pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. Jeżeli zaś umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas zgodnie z art. 60 w/w ustawy do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1996r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ( Dz. U. z 2004r. Nr 269 poz. 2681z późń. zm.) podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, którego zgodnie z treścią omawianego przepisu dokonuje się jednokrotnie.

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 2 omawianej ustawy decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 i ust.1 a w/w ustawy.

Jeżeli więc pomimo śmierci wspólnika spółka trwa nadal, gdyż w prawa zmarłego wspólnika wchodzi jego spadkobierca, nie zachodzi w/w przesłanka wygaśnięcia decyzji NIP ponieważ nie ustaje byt prawny podatnika. Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że numer NIP nadany Firmie Handlowej Spółka Jawna będzie nadal obowiązywał i zgodnie z art. 11 ust. 1 omawianej ustawy NIP należałoby go podawać na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru zobowiązane są organy podatkowe lub celne.

Stanowisko Podatnika zawarte w przesłanym piśmie z dnia 12.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji jest prawidłowe. Śmierć wspólnika spółki jawnej nie stanowi podstaw do jej likwidacji, jeżeli w zapisach umowy spółki jawnej przewidziano możliwość wstąpienia spadkobiercy zmarłego wspólnika. W powyższej sytuacji spółka trwa nadal i posługuje się nadanym jej Numerem Identyfikacji Podatkowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku