POSTANOWIENIENaczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 par. 1 oraz art. 14a par. 1-5 ustawy z dnia... - Interpretacja - 1435/DEW/406/1/05/EPC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2005, sygn. 1435/DEW/406/1/05/EPC, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENaczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 par. 1 oraz art. 14a par. 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem i jego uzupełnieniem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej posługiwania się numerem NIP przez spółkę komandytową powstałą z przekształcenia postanawiapotwierdzić stanowisko zawarte we wniosku oraz jego uzupełnieniu.

UZASADNIENIE Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Kancelaria ulega przekształceniu ze spółki partnerskiej w spółkę komandytową. Pytanie dotyczy uzyskania nowego Numeru Identyfikacji Podatkowej dla nowo powstałej spółki komandytowej. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników ( Dz. U. z 2004 roku Nr 269, poz. 2681 ze zm. ), NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego z wyjątkiem: przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową. Zgodnie z art. 1 par. 2 Kodeksu Spółek Handlowych ( Dz. U. z 2000 roku, Nr 94, poz. 1037 ze zm. ) spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. A zatem Kancelaria, która ulega przekształceniu ze spółki partnerskiej w spółkę komandytową, posługiwać się będzie nadal tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej.

POUCZENIE Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od daty jego doręczenia, o czym stanowi art. 236 par. 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście