Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.09.2005, sygn. PP-1-443-37954/05/156955/134/123/mk, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto
Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 26.07.2005 r., uzupełnionego w protokole z dnia 26.08.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny:
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie: sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa. Z tego tytułu dokonuje Pan rozliczenia podatku od towarów i usług.
Ponadto posiada Pan gospodarstwo rolne. Sprzedaż produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest zwolniona od podatku. W lipcu 2004 r. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu SAPARD zawarł Pan Umowę w sprawie refundacji ze środków Unii Europejskiej 50% kosztów związanych z zakupem ciągnika rolniczego. Zakup ten będzie służył wyłącznie prowadzonej produkcji rolnej, nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, z której dokonuje Pan rozliczenia podatku.
Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii, czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup ciągnika rolniczego?
Zdaniem Podatnika:Podatek naliczony od zakupu ciągnika rolniczego wykorzystywanego do produkcji rolnej nie podlega odliczeniu.
Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.Stosownie do art. 86 ust. 1 powołanej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4 art. 120 ust 17 i 19 oraz art. 124 .
Z podanych informacji wynika, że podatek naliczony od zakupu ciągnika
rolniczego ma związek z dostawą produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywanej przez rolnika ryczałtowego, czyli przez rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3. Zakup ciągnika rolniczego ma związek ze sprzedażą zwolnioną od podatku, nie ma natomiast związku ze sprzedażą opodatkowaną.
Okoliczności te stanowią, że na podstawie cytowanego wyżej przepisu nie przysługuje Panu prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu opisanego ciągnika.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy
podaikowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie sUiży zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.