Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.10.2004, sygn. EIP/4021/808/04/EP, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta
Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa-Huta działając na podstawie art. 14 a, § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dn. 25.08.2004 r. dotyczące kontynuacji działalności przez Spółkę cywilną liczącą dwóch wspólników w przypadku śmierci jednego ze wspólników i przystąpienia spadkobiercy do tej spółki, wyjaśnia co następuje:
Śmierć wspólnika spółki cywilnej nie powoduje jej likwidacji o ile w umowie spółki cywilnej zawartej pomiędzy wspólnikami przewidziano możliwość wstąpienia spadkobiercy (-ów) do spółki w miejsce zmarłego wspólnika, w myśl art. 872 kodeksu cywilnego. Spadkobiercom przysługują wspólnie te prawa, które przysługiwały ich spadkodawcy. Prawa takie mogą być jednak wykonywane tylko przez jednego ze spadkobierców. Dlatego ustawa nakłada na spadkobierców obowiązek wyznaczenia osoby, która w ich imieniu będzie w spółce działała.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe jest spółką cywilną dwuosobową. W miejsce zmarłego wspólnika zgodnie z pkt. 9 umowy spółki cywilnej z dnia 27 sierpnia 1993 r. wszedł spadkobierca (aneks do umowy nr 4 z dn. 10.07.2004 r.), jeżeli była jedynym spadkobiercą i nie odmówiła spadku. Wyznaczonemu spadkobiercy przysługują prawa wspólnika spółki cywilnej od momentu śmierci wspólnika - spadkodawcy. Tak jest gdy jest tylko jeden spadkobierca, gdy jest kilku - przedstawiciel działa jak wspólnik, ale nie staje się wspólnikiem. Można dopuścić taką sytuację, że przedstawiciel na podstawie stosownych postanowień umowy spółki będzie jednocześnie wspólnikiem.
Reasumując: ponieważ umowa spółki przewidywała kontynuowanie działalności ze spadkobiercami zmarłego wspólnika -działalność może być nadal prowadzona pod dotychczasowym numerem NIP.