Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2003, sygn. BIE/077/B/664/03, Izba Skarbowa w Poznaniu
Temat interpretacji
Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 , 2 i 3 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142, poz. 702 z późniejszymi zmianami) obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymaniu NIP podlegają: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz inne podmioty, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami oraz płatnicy podatków. Obowiązkowi ewidencyjnemu i otrzymaniu NIP podlegają również podmioty, będące na podstawie odrębnych ustaw płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.
Spółka cywilna, prowadząca działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 z późniejszymi zmianami) oprócz działalności handlowej prowadzi między innymi kursy i szkolenia. Zgodnie z przepisami art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz.U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami) osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Tak więc prowadzenie policealnego studium zawodowego musi być zgodne z przepisami tej ustawy. W opisanej przez Państwa sytuacji należy stwierdzić, że jeżeli podmiotem prowadzącym działalność, polegającą na prowadzeniu szkoły w oparciu o przepisy cytowanej wyżej ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, a tym samym uzyskującym przychody podlegające opodatkowaniu z tego tytułu, bedzie spółka cywilna, to tak utworzona szkoła winna posługiwać się NIP-em nadanym przez organ podatkowy spółce cywilnej.