Z dniem 01.01.1996 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 października 1995r o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 95. Nr 1... - Interpretacja - US/NIP/400/72864/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. US/NIP/400/72864/04, Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej

Temat interpretacji

Z dniem 01.01.1996 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 października 1995r o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 95. Nr 142 poz. 702 ze zm.). W myśl art. 2 tej ustawy wszyscy podatnicy byli zobowiązani do uzyskania numeru identyfikacji podatkowej NIP, a nadto podatnicy podatku od towarów i usług byli dodatkowo zobowiązani do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej "NIP".

Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP (ust. 2).

Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne, zwane dalej "płatnikami składek ubezpieczeniowych"; podmioty te również otrzymują NIP (ust. 3).

Żaden przepis prawa nie nakłada na nieruchomość która jest współwłasnością kilku właścicieli obowiązku posiadania nr NIP. Podatnikami podatku od nieruchomości są współwłaściele nieruchomości w części proporcjonalnie do udziału, co wynika z art. 3 ust.4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2002 Nr 9 poz. 84 ze zm.)

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 tej ustawy podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych.

Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajdującego się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

W związku z powyższym numer identyfikacji podatkowej jest nadawany osobie fizycznej-podatnikowi w podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników -Dz.U. Nr 142, poz. 702 ze zm.)

Brak podstaw prawnych do nadania nr. NIP dla nieruchomości.

Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej