Decyzja - Interpretacja - WO-2/406-1/05

Shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.06.2005, sygn. WO-2/406-1/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 Ordynacji podatkowej (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) - zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu: NIP/406-1/05 z dnia 09.05.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 07.02.2005 r. pełnomocnik spółki cywilnej "X", będący jednocześnie kierownikiem Zakładu "Y" zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji. Zapytanie dotyczyło tego czy spółka cywilna, która utworzyła niepubliczny zakład opieki zdrowotnej powinna posiadać dwie decyzje o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej, tzn. dla spółki i dla NZOZ czy też jedną, tylko dla spółki. Zdaniem wnioskodawcy powinien zostać nadany tylko jeden numer identyfikacji podatkowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu postanowieniem: NIP/406-1/05 z dnia 09.05.2005 r. zaadresowanym równocześnie do spółki cywilnej "X" i NZOZ "Y" na ręce pełnomocnika Pana ..., uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po przeanalizowaniu sprawy oraz stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu zawartego w postanowieniu, stwierdza co następuje. Jak wynika z przedmiotowego wniosku oraz załączników do niego, Spółka cywilna "X" jest organem założycielskim "Y", który posiada status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej i jest wpisany do rejestru wojewody małopolskiego. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Zgodnie ze statutem, działalność NZOZ "Y" jest ściśle powiązana z działalnością spółki cywilnej "X", która to Spółka nadała Zakładowi statut, powołuje jego kierownictwo, nadzoruje i kontroluje jego działalność oraz wytycza plany działania.
Zakład opieki zdrowotnej zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej może być odrębną jednostką organizacyjną, częścią innej jednostki organizacyjnej lub jednostką podległą innej jednostce. Zgodnie z § 6 statutu NZOZ "Y" jest zakładem samofinansującym się, podlegającym Spółce (§ Spkt 3).
Stosownie do przepisów art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 30.08.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991 r. Nr 91 poz. 408 ze zm.) niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej jest zakład opieki zdrowotnej utworzony przez instytucje i osoby, o których mowa w ust. 4-8 t. j. kościół lub związek wyznaniowy, pracodawcę, fundację, związek zawodowy, samorząd zawodowy lubstowarzyszenie, inną krajową albo zagraniczną osobę prawną lub osobę fizyczną oraz przez spółkę nie mającą osobowości prawnej. W przypadku gdy NZOZ jest powołany przez spółkę cywilną, podmiotem praw i obowiązków są osoby fizyczne, wspólnicy tej spółki w związku z tym, że spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej, a jej zdolność do czynności prawnych jako odrębnego podatnika jest ograniczona do podatku VAT.
Zasady powstania powszechnego obowiązku ewidencyjnego dla celów podatkowych, w którego zakres wchodzi w szczególności obowiązek dokonania jednokrotnego zgłoszenia identyfikacyjnego składanego w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity Dz. U. Nr 269 z 2004 r., poz. 2681). W świetle uregulowań art. 2 ust. 2 pkt 2 tej ustawy obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają między innymi "...zakłady (oddziały) osób prawnych... " jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami.
Zakłady (oddziały) jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej nie podlegały i nadal nie podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu i nie otrzymują NIP odrębnego od NIP podmiotu, który utworzył daną jednostkę.
Dlatego, biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza, że NZOZ utworzony przez spółkę cywilną nie jest podmiotem uprawnionym do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej innym niż ten który został nadany przedmiotowej spółce.
Na marginesie sprawy należy dodać, że w przypadku gdy podmiotowi (podatnikowi lub płatnikowi) nadano więcej niż jeden NIP, jedna z tych decyzji musi zostać wyeliminowana z obiegu prawnego.

Decyzja ta została wydana na podstawie stanu prawnego, obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez podatnika. W myśl zapisu art. 14B § 5 ordynacji podatkowej, zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji

Izba Skarbowa w Krakowie