
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko jest prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- przeprowadzenie Połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy CIT dla Spółki Przejmującej;
- Połączenie odwrotne nie będzie skutkować dla Wspólnika Zagranicznego powstaniem przychodu podatkowego, od którego Spółka Przejmująca zobowiązana byłaby pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy.
Uzupełnili go Państwo pismem z 27 lutego 2025 r. (wpływ 27 luty 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie oraz pismem z 20 marca 2025 r. (wpływ 20 marca 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka Przejmująca”) mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wnioskodawca jest podmiotem należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”) działającej na rynku POS (point of sale), wspierając oraz projektując sprzedaż w punktach handlowych.
Właścicielem 100% udziałów Wnioskodawcy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Przejmowana”). Spółka Przejmowana ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz również podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Z perspektywy struktury własnościowej, Spółka Przejmowana pełni zatem rolę tzw. spółki matki wobec Wnioskodawcy.
Jedynym udziałowcem Spółki Przejmowanej jest spółka prawa kanadyjskiego (dalej: „Wspólnik Zagraniczny”). Wspólnik Zagraniczny jest spółką podlegającą w Kanadzie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia, tj. w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej ani należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Wspólnik Zagraniczny nabył/objął udziały w Spółce Przejmowanej w następujący sposób:
a)W wyniku nabycia w ramach zawartej umowy sprzedaży (...) udziałów o wartości nominalnej (...) każdy od poprzedniego właściciela Spółki Przejmowanej;
b)Na podstawie uchwały z dnia 26 października 2018 r. w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmowanej, w wyniku której doszło do objęcia (…) udziałów o wartości nominalnej (...) każdy w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego przez Wspólnika Zagranicznego w postaci (...) udziałów Spółki Przejmującej oraz (…) udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz również podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Spółka siostra).
Podwyższenie kapitału zakładowego oraz zmiana umowy Spółki Przejmowanej wpisane zostały do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 4 grudnia 2018 r. W ostatnim czasie, w ramach Grupy podjęto decyzję o uproszczeniu struktury działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez przeprowadzenie połączenia, które ma odbyć się w formie przeniesienia całego majątku Spółki Przejmowanej na rzecz Spółki Przejmującej, przeprowadzonego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm. – dalej jako „KSH”) (połączenie przez przejęcie) (dalej: Połączenie odwrotne).
W wyniku Połączenia odwrotnego Spółka Przejmująca wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej. W związku z połączeniem nie zostaną przyznane żadne szczególne uprawnienia, o których mowa w art. 499 § 1 pkt 5 KSH.
Ponadto, dojdzie do ustania bytu prawnego Spółki Przejmowanej, której majątek zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmującą, a Wspólnik Zagraniczny stanie się właścicielem udziałów Spółki Przejmującej, należących uprzednio do Spółki Przejmowanej.
Na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów istnieje możliwość przeprowadzenia połączenia odwrotnego z zastosowaniem procedury bez podwyższenia kapitału zakładowego – wynika to z art. 515 § 1 KSH, zgodnie z którym spółka przejmująca może wydać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje własne, nabyte w wyniku połączenia.
W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku planowane jest dokonanie połączenia odwrotnego z zastosowaniem ww. trybu, tj. bez podwyższenia kapitału zakładowego. Oznacza to, że w wyniku Połączenia odwrotnego, jedynemu wspólnikowi Spółki Przejmowanej, tj. Wspólnikowi Zagranicznemu, przydzielone zostanie 100% udziałów w Spółce Przejmującej. Intencją Wspólnika Zagranicznego jest, aby Wnioskodawca, jako spółka operacyjna przejęła Spółkę Przejmowaną w ramach tzw. połączenia odwrotnego.
Przy wyborze podmiotu, który w procesie połączenia powinien być spółką przejmującą, a który spółką przejmowaną, kierowano się kryterium zaangażowania poszczególnych spółek w prowadzenie działalności operacyjnej oraz posiadane przez nie aktywa (operacyjne) i relacje biznesowe.
Za przeniesieniem całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę przemawiają w szczególności następujące względy:
- Wnioskodawca od wielu lat prowadzi aktywną działalność operacyjną, jest stroną znacznej liczby umów gospodarczych oraz relacji biznesowych z klientami i innymi kontrahentami;
- Wnioskodawca posiada aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej oraz zatrudnia liczną grupę wyspecjalizowanych pracowników;
- Wnioskodawca posiada ugruntowaną pozycję na rynku.
W konsekwencji, zastosowanie połączenia odwrotnego umożliwi kontynuowanie działalności operacyjnej Wnioskodawcy bez zakłóceń w relacjach z klientami. Umożliwi także innych trudności operacyjnych, które prawdopodobnie powstałyby w przypadku realizacji wariantu łączenia spółek skutkującego przejęciem Wnioskodawcy przez swoją spółkę matkę.
Wobec powyższego, od strony organizacyjnej kierunek procesu przeniesienia majątku Spółki Przejmowanej do Spółki Przejmującej uznano za jedyny uzasadniony biznesowo.
Wartość składników majątkowych Spółki Przejmowanej otrzymanych przez Spółkę Przejmującą w drodze łączenia, Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej.
Ponadto Spółka Przejmująca przypisze składniki majątku nabyte wskutek Połączenia odwrotnego do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wnioskodawca wskazuje, że ani głównym, ani jednym z głównych celów Połączenia odwrotnego nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, zaś Połączenie odwrotne zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych zakładających uproszczenie struktury działalności w Polsce.
Jednocześnie z perspektywy polskich regulacji podatkowych wartość podatkowa udziałów Spółki Przejmującej dla Wspólnika Zagranicznego nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika Zagranicznego dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.
Spółka Przejmowana ani Spółka Przejmująca nie stanowią spółek nieruchomościowych, o których mowa w art. 4a pkt 35 Ustawy CIT ani art. 13 ust. 4 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 14 maja 2012 r. (Dz. U. Nr 1371, poz. 2013, dalej: „UPO”). Wspólnik Zagraniczny nie posiada żadnych nieruchomości zlokalizowanych w Polsce.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 18 lutego 2025 r. Spółka wskazała, że:
1.Wnioskodawca wskazuje, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą będzie przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
2.Zgodnie z rozumieniem Wnioskodawcy pojęcia „wartości emisyjnej udziałów”, która została wskazana w art. 4a pkt 16 Ustawy CIT, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą nie może i nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów wydanych Wspólnikowi Zagranicznemu.
W celu uniknięcia wątpliwości Wnioskodawca podkreśla jednak, iż jego stanowisko o tym, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów wydanych Wspólnikowi Zagranicznemu, nie jest przedstawieniem zdarzenia przyszłego, lecz przedstawieniem własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego zdarzenia przyszłego.
W tym miejscu Wnioskodawca zauważa, iż interpretacja przepisu art. 4a pkt 16 Ustawy CIT i tym samym rozumienie definicji „wartości emisyjnej udziałów” na potrzeby określenia skutków podatkowych połączenia w związku z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy CIT, jest przedmiotem pytania Wnioskodawcy oznaczonego we wniosku numerem 1.
Spółka, udzielając odpowiedzi na tak zadane pytanie Organu w zakresie pojęcia „wartość emisyjna udziałów”, kieruje się swoim poglądem wyrażonym w stanowisku i uzasadnieniu do pytania oznaczonego we wniosku numerem 1.
W myśl art. 4a pkt 16a Ustawy CIT, pod pojęciem wartości emisyjnej udziałów (akcji) rozumie się cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
W przypadku połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, w ramach nabytego majątku Spółki Przejmowanej, Spółka Przejmująca obejmie w drodze sukcesji uniwersalnej m.in. udziały własne, które następnie zostaną wydane w ramach połączenia do Wspólnika Zagranicznego. Tym samym, Spółka Przejmująca nie dokona emisji nowych udziałów, ale wyda Wspólnikowi Zagranicznemu istniejące udziały własne (objęte w wyniku Połączenia odwrotnego). Udziały te zostaną wydane w zamian za przejęty majątek Spółki Przejmowanej. Wartość majątku Spółki Przejmowanej jest zatem „ceną”, za którą Wspólnik Zagraniczny nabywa udziały Spółki Przejmującej przydzielane w wyniku Połączenia odwrotnego. Dlatego, w przypadku wskazanego Połączenia odwrotnego, wartością za jaką obejmowane są udziały Spółki Przejmującej przez Spółkę Przejmującą będzie wartość majątku Spółki Przejmowanej, co należy odczytać właśnie jako wartość emisyjną.
Z tego względu, wartość rynkowa udziałów Spółki Przejmującej wydawanych Wspólnikowi Zagranicznemu w wyniku Połączenia odwrotnego będzie nie niższa niż wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej.
Pojęcie „wartości emisyjnej udziałów” jest pojęciem autonomicznym dla przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 Ordynacji Podatkowej. Natomiast przepisy prawa podatkowego mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej, o czym wprost stanowi art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej. Spółka podkreśla w tym miejscu, że pojęcie „wartości emisyjnej udziałów” nie jest pojęciem, które zostało zdefiniowane w kodeksie spółek handlowych, czyli w ustawie regulującej zasady łączenia spółek.
W związku z tym sposób określenia tej wartości na potrzeby ustalenia wyniku podatkowego Wnioskodawcy powinno się odbyć wyłączenie poprzez interpretację przepisu art. 4a pkt 16a Ustawy CIT, co jest przedmiotem zapytania nr 1 wniosku, którego dotyczy niniejsze wezwanie.
3.W związku z planowanym połączeniem przez przejęcie Spółka Przejmująca nie otrzyma dopłat w gotówce.
4.Spółka Przejmująca nie dokona dopłat w gotówce na rzecz Wspólnika Zagranicznego.
Pytanie
1.Czy przeprowadzenie Połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy CIT dla Spółki Przejmującej?
2.Czy Połączenie odwrotne nie będzie skutkować dla Wspólnika Zagranicznego powstaniem przychodu podatkowego, od którego Spółka Przejmująca zobowiązana byłaby pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1.
Zdaniem Wnioskodawcy, przeprowadzenie Połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy CIT dla Spółki Przejmującej.
1.Przychody z zysków kapitałowych wynikające z połączenia spółek
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2025 r., poz. 278 t. j., dalej: „ustawy CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Stosownie do art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
a)przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
b)przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
c)przychody spółki dzielonej.
Natomiast jak stanowi art. 7b ust. 1 pkt 1a Ustawy CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Zasady ustalania przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie Spółki Przejmującej zostały określone w szczególności w art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy CIT, art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy CIT oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy CIT.
2.Brak przychodu Spółki Przejmującej określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy CIT
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy CIT: przychodem spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Jednak stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy CIT do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Ponadto, jak stanowi art. 12 ust. 13 Ustawy CIT przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Natomiast jak wynika z treści art. 12 ust. 14 Ustawy CIT jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Tym samym, na gruncie powyższych przepisów, przychód podatkowy po stronie Wnioskodawcy w wysokości ustalonej na dzień poprzedzający dzień łączenia wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej nie powstanie, jeśli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:
a)Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątku Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z ksiąg Spółki Przejmowanej,
b)Spółka Przejmująca przypisze składniki majątkowe Spółki Przejmowanej do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
c)wskazane połączenie odwrotne spółek zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
W zakresie pierwszej przesłanki należy wskazać, że zgodnie z art. 93 § 1 pkt 1 w zw. § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.; dalej „Ordynacja Podatkowa”), osoba prawna powstała w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączonych się osób lub spółek. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych). Przepis ten ustanawia tzw. sukcesję uniwersalną, rozumianą jako wstąpienie następcy prawnego - Spółki Przejmującej, we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika (Spółki Przejmowanej).
Sukcesja uniwersalna dotyczy jedynie takich praw i obowiązków publicznoprawnych, które istniały przed połączeniem się podmiotów. Tym samym, odnosi się również do ustalania wartości składników majątku Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą. W zakresie amortyzacji środków trwałych, ustawodawca wprowadził szczególny przepis - art. 16g ust. 9 Ustawy CIT, zgodnie z którym w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki. Jak wynika z powyższego, przepisy te ustalają zasadę kontynuacji amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przejętych przez spółkę przejmującą w drodze połączenia przez przejęcie spółki przejmowanej. Analogiczne zasady powinny być również stosowane do pozostałych środków majątku Spółki Przejmowanej, które zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą w drodze Połączenia odwrotnego.
Innymi słowy na gruncie krajowych regulacji podatkowych Spółka Przejmująca, zgodnie z zasadą sukcesji, każdorazowo jest zobowiązana do przyjęcia dla celów podatkowych wartości wszystkich składników Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z ksiąg tej właśnie Spółki Przejmowanej (na gruncie prawa krajowego nie ma możliwości np. podwyższenia wartości podatkowej majątku Spółki Przejmowanej do wartości rynkowych).
Tym samym z mocy prawa, Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątku Spółki Przejmowanej z uwzględnieniem wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Przy czym, powyższe dotyczy tych składników majątku, które zostaną przyjęte do ksiąg - udziały własne pozostaną w związku z Połączeniem odwrotnym wydane Wspólnikowi Zagranicznemu - co jednak nie ma wpływu na przyjęte zasady opodatkowania. Jednocześnie, z uwagi na okoliczność, że Spółka Przejmująca jest spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski (zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy CIT) składniki majątkowe należące do Spółki Przejmowanej, przejęte przez Spółkę Przejmującą zostaną przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Polski.
Ponadto, jak była o tym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, połączenie spółek zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 15 Ustawy CIT przepis ust. 4 pkt 3e Ustawy CIT ma zastosowanie m.in. do spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek mających siedzibę na terytorium Polski. Zważywszy, iż w rozważanym zdarzeniu przyszłym zarówno Spółka Przejmowana, jak i Spółka Przejmująca podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski, przesłanki do zastosowania wyłączenia, o którym mowa art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy CIT zostaną spełnione.
W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy CIT, a tym samym po jego stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy CIT.
3.Brak przychodu Spółki Przejmującej określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy CIT
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Natomiast jak stanowi art. 4a pkt 16a Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o wartości emisyjnej udziałów (akcji), oznacza to cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
W oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy CIT, przychodem Spółki Przejmującej byłaby więc jedynie nadwyżka wartości rynkowej majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą nad wartością emisyjną udziałów wydanych Wspólnikowi Zagranicznemu.
Tym samym, na gruncie powyższego przepisu przychód podlegający opodatkowaniu nie powstanie, jeśli wartość emisyjna udziałów przyznanych Wspólnikowi Zagranicznemu będzie nie niższa niż wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą.
W przypadku połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, w ramach nabytego majątku Spółki Przejmowanej, Spółka Przejmująca obejmie w drodze sukcesji uniwersalnej m.in. udziały własne, które następnie zostaną wydane w ramach połączenia do Wspólnika Zagranicznego.
Tym samym Spółka Przejmująca nie dokona emisji nowych udziałów, ale wyda Wspólnikowi Zagranicznemu istniejące udziały własne (objęte w wyniku Połączenia odwrotnego). Udziały te zostaną wydane w zamian za przejęty majątek Spółki Przejmowanej. Wartość majątku Spółki Przejmowanej jest zatem „ceną”, za którą Wspólnik Zagraniczny nabywa udziały Spółki Przejmującej przydzielane w wyniku Połączenia odwrotnego.
Dlatego, w przypadku wskazanego Połączenia odwrotnego, wartością za jaką obejmowane są udziały Spółki Przejmującej przez Spółkę Przejmującą będzie wartość majątku Spółki Przejmowanej, co należy odczytać właśnie jako wartość emisyjną.
Z tego względu, wartość rynkowa udziałów Spółki Przejmującej wydawanych Wspólnikowi Zagranicznemu w wyniku Połączenia odwrotnego będzie nie niższa niż wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej.
W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy przeprowadzenie Połączenie odwrotnego nie będzie skutkować po stronie Spółki Przejmującej powstaniem przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy CIT.
4.Brak przychodu Spółki Przejmującej określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy CIT
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym – w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
Ze względu na to, że w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka Przejmująca nie posiada udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej („spółki matki”), przeprowadzenie Połączenia odwrotnego nie będzie skutkować po stronie Spółki Przejmującej powstaniem przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy CIT.
5.Podsumowanie
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy uznać należy uznać, iż w wyniku opisanego Połączenia odwrotnego po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Końcowo, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dotychczas wydawanych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie potwierdza stanowisko, iż połączenie odwrotne nie kreuje po stronie spółki przejmującej przychodu do opodatkowania. Takie stanowisko zostało wyrażone w m.in.:
a)Interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.320.2024.2.SH, gdzie organ wskazał, że: „skoro związku z powyższym połączeniem odwrotnym, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmującej nie będzie przewyższała wartości emisyjnej akcji przydzielonych akcjonariuszom spółki łączonej, to przeprowadzenie ww. połączenia nie będzie skutkować koniecznością rozpoznania przychodu podatkowego po Państwa stronie jako Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.”;
b)Interpretacji indywidualnej z dnia 5 czerwca 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.200.2024.1.AW: „W związku z powyższym należy uznać, że w przypadku Wnioskodawcy zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy o CIT, a tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT. (…) Podsumowując należy uznać, że w wyniku opisanego Połączenia po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.”;
c)Interpretacji indywidualnej z dnia 7 listopada 2023 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.340.2023.2.KK: Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy że połączenie odwrotne Państwa i Spółki (...) nie spowoduje po Państwa stronie jako Spółki przejmującej powstania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT. (…) Zatem przeprowadzenie połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT po Państwa stronie jako Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.”
Ad 2.
Zdaniem Wnioskodawcy, Połączenie odwrotne nie będzie skutkować dla Wspólnika Zagranicznego powstaniem przychodu podatkowego, od którego Spółka Przejmująca zobowiązana byłaby pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy.
Na wstępie wskazać należy, iż zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy CIT, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym zgodnie z art. 3 ust. 3 Ustawy CIT, za takie dochody uważa się w szczególności dochody (przychody) z:
1)wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;
2)położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;
3)papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;
4)tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej (...) wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;
4a) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;
5)tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;
6)niezrealizowanych zysków, o których mowa w rozdziale 5a.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy CIT osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 Ustawy CIT, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e Ustawy CIT, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e Ustawy CIT.
Zgodnie z przywołanym wyżej przepisie art. 22 ust. 1 Ustawy CIT, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
Powyższe przepisy determinują zatem z jednej strony zakres obowiązku podatkowego w Polsce Wspólnika Zagranicznego, w związku z jego uczestnictwem w połączeniu polskich spółek, oraz z drugiej strony - zakres obowiązków Spółki Przejmującej jako płatnika z tytułu polskiego podatku u źródła, w związku z dokonaniem ewentualnego transferu majątkowego na rzecz Wspólnika Zagranicznego.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy CIT, przychodem jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się jednak, w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba Ustawy CIT, jeżeli:
a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Prawo do obniżenia wartości przychodów wspólnika spółki przejmowanej na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy CIT może podlegać równocześnie wyłączeniu na podstawie art. 12 ust. 13 Ustawy CIT, zgodnie z którym przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d Ustawy CIT nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Natomiast, w myśl art. 12 ust. 14 Ustawy CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a) Ustawy CIT, dane wyłączenie z przychodów nie ma zastosowania m.in. wtedy gdy udziały w podmiocie przejmowanym w drodze łączenia spółek zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów. Wymiana udziałów została zdefiniowana w art. 12 ust. 4d Ustawy CIT, zgodnie z którym, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:
1)spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
2)spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce
- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).
Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że w związku z planowanym połączeniem Wspólnik Zagraniczny nie osiągnie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości ustalonej na dzień poprzedzający dzień łączenia wartości emisyjnej udziałów Wnioskodawcy przydzielonych mu w następstwie Połączenia odwrotnego.
W zakresie historii nabycia przez Wspólnika Zagranicznego (rezydenta podatkowego Kanady) udziałów w Spółce Przejmowanej, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wspólnik Zagraniczny nabył/objął udziały w Spółce Przejmowanej w następujący sposób:
a)W wyniku nabycia w ramach zawartej umowy sprzedaży od poprzedniego właściciela Spółki Przejmowanej;
b)W ramach podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmowanej w zamian za wniesienie do niej wkładu niepieniężnego obejmującego m.in. (...) udziałów Spółki Przejmującej.
Z uwagi na okoliczność, że Wspólnik Zagraniczny jest rezydentem podatkowym w Kanadzie, który podlega tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, a z kolei Kanada nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej i nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uznać należy, że Wspólnik Zagraniczny nabył udziały w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej w wyniku otrzymania wkładu niepieniężnego, niespełniającego warunków pozwalających na uznanie go za tzw. „wymianę udziałów”, zgodnie z definicją przyjętą w art. 12 ust. 4d Ustawy CIT.
Skoro bowiem, na gruncie art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a Ustawy CIT, ustawodawca posłużył się pojęciem „wymiana udziałów” konieczne jest odwołanie się do definicji legalnej tego pojęcia, zawartej na gruncie art. 12 ust. 4d Ustawy CIT, która stanowi, że jest to transakcja w której jednym z warunków jest, aby podmioty biorące udział w tej transakcji podlegały w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów), co w powyższym stanie faktycznym nie miało miejsca.
Tym samym uznać należy, że Wspólnik Zagraniczny nie nabył udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej w wyniku zawarcia transakcji będącej transakcją wymiany udziałów.
Ponadto, jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały przydzielone Wspólnikowi Zagranicznemu także w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
W rezultacie warunek, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a) Ustawy CIT, w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym będzie spełniony.
Ponadto, jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Wspólnik Zagraniczny otrzymane w rezultacie Połączenia odwrotnego udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy przyjmie dla celów podatkowych w wysokości nie wyższej niż wartość podatkowa dotychczas posiadanych udziałów w Spółce Przejmowanej.
W konsekwencji wartość podatkowa udziałów Spółki Przejmującej w księgach Wspólnika Zagranicznego, nie będzie wyższa od wartości podatkowej jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika Zagranicznego, gdyby nie doszło do łączenia, a zbywałby on udziały w Spółce Przejmowanej.
Co więcej, jak była o tym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, Połączenie odwrotne zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w związku z czym nie powinno ono wiązać się z zastosowaniem szczególnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, która została ujęta w art. 12 ust. 13 Ustawy CIT.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 15 Ustawy CIT przepis m.in. ust. 4 pkt 12 Ustawy CIT ma zastosowanie m.in. do spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy CIT, przejmujących majątek spółek mających siedzibę na terytorium Polski. Zważywszy, iż w rozważanym zdarzeniu przyszłym zarówno Spółka Przejmowana, jak i Spółka Przejmująca podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski, przesłanki do zastosowania wyłączenia, o którym mowa art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy CIT zostaną spełnione.
Biorąc pod uwagę powyższe, w opinii Wnioskodawcy, znajdzie zatem zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy CIT, na mocy którego do przychodów Wspólnika Zagranicznego nie zostanie zaliczona wartość emisyjna udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą i tym samym po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie obowiązek pobrania jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z Połączeniem odwrotnym.
Dodatkowo, brak potencjalnej roli płatnika wynika również z konstrukcji przepisów art. 7b ust. 1 Ustawy CIT, który odnosi się do dochodów z zysków kapitałowych podatników uczestniczących w połączeniu spółek.
Na gruncie Ustawy CIT przychody z połączeń mogą być kwalifikowane jako:
- przychody z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy CIT, w którym wskazane są przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki; przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej; przychody spółki dzielonej lub
- przychody z zysków kapitałowych niemające charakteru przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1a Ustawy CIT, w którym wskazane są przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
O kwalifikacji przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej jako przychodu z udziału w zyskach osób prawnych (art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy CIT) bądź innego przychodu z zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 pkt 1a Ustawy CIT) decyduje to czy na moment poprzedzający połączenie wspólnik ten posiada udziały/akcje spółki przejmującej (wówczas przychód uzyskany w wyniku połączenia winien być kwalifikowany jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych), czy też udziałów/akcji takich nie posiada (wówczas przychód ten nie powinien zostać uznany za mający charakter udziału w zyskach osób prawnych).
Z opisu ujętego we wniosku wynika, że Wspólnik Zagraniczny Spółki Przejmowanej nie posiada udziałów Spółki Przejmującej, potencjalnie może zatem uzyskać więc przychód na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1a Ustawy CIT.
Zatem, w przypadku powstania ewentualnego przychodu po stronie Wspólnika Zagranicznego, Spółka Przejmująca nie będzie pełniła roli płatnika na podstawie art. 26 ust. 1 Ustawy CIT, ponieważ zakresem tego przepisu objęte są należności wskazane w art. 22 ust. 1 Ustawy CIT, czyli dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.
Tym samym na Spółce Przejmującej nie będzie spoczywał obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.
Wskazać również należy, że Wspólnik Zagraniczny jest kanadyjskim rezydentem podatkowym. Należy więc wziąć pod uwagę postanowienia UPO.
Zgodnie z art. 13 ust. 4 UPO, zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z tytułu przeniesienia własności akcji (udziałów), lub praw udziałowych w spółce osobowej, funduszu powierniczym (trust) lub innym podmiocie, których wartość pochodzi głównie (więcej niż 50 procent) z majątku nieruchomego, położonego w drugim Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 20 marca 2025 r. Spółka wskazała, że w związku ze zmianami w obowiązujących przepisach, Spółka wskazała zmianę podstawy prawnej wskazanej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, winno być, że z zgodnie z art. 9 ust. 4 Konwencji MLI (Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r., podpisana w Paryżu dnia 7 czerwca 2017 r.), który zastąpił art. 13 ust. 4 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 14 maja 2012 r.
Natomiast, w świetle art. 13 ust. 5 UPO, zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
W tym miejscu wskazać należy, że Spółka Przejmowana ani Spółka Przejmująca nie stanowią spółek nieruchomościowych, o których mowa w art. 4a pkt 35 Ustawy CIT ani art. 13 ust. 4 UPO.
Zatem, potencjalny przychód powstały po stronie Wspólnika Zagranicznego w następstwie Połączenia odwrotnego, kwalifikowałby się do przychodów (zysków) wymienionych w art. 13 ust. 5 UPO. Wobec powyższego, po stronie Wspólnika Zagranicznego w następstwie Połączenia odwrotnego nie powstanie obowiązek podatkowy w Polsce, gdyż w sprawie znajdzie zastosowanie art. 13 ust. 5 UPO.
Tym samym, Połączenie odwrotne nie będzie skutkować dla Wspólnika Zagranicznego powstaniem przychodu podatkowego, od którego Spółka Przejmująca zobowiązana byłaby pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy.
Końcowo, Wnioskodawca pragnie wskazać, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dotychczas wydawanych interpretacjach indywidualnych potwierdza stanowisko, iż połączenie odwrotne nie kreuje po stronie wspólnika spółki przejmowanej przychodu do opodatkowania, a w konsekwencji, spółka przejmująca nie będzie zobowiązana do pobrania, działając w charakterze płatnika, podatku dochodowego od osób prawnych. Takie stanowisko zostało wyrażone w m.in.:
a)Interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.289.2024.2.AND: „W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że Spółka F GMBH (Wspólnik Spółki Przejmowanej) nie stanowi spółki nieruchomościowej, o której mowa w art. 4a pkt 35 ustawy o CIT. F GMBH nie posiada żadnych nieruchomości zlokalizowanych w Polsce. E Sp. z o.o., tj. podmiot, w którym udziały pośrednio posiadane są przez F GMBH, wynajmuje swój zakład produkcyjny zlokalizowany na terytorium Polski, w związku z tym sama F GMBH nie posiada, nawet pośrednio, istotnych inwestycji w nieruchomości na terenie Polski. Ponadto ani Spółka Przejmująca, ani Spółka Przejmowana nie powinna być uznana za spółkę nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 ustawy CIT lub w rozumieniu art. 13 ust. 2 UPO. Zatem, potencjalny przychód powstały po stronie Wspólnika Spółki Przejmowanej w następstwie Połączenia, kwalifikowałby się do przychodów (zysków) wymienionych w art. 13 ust. 5 UPO. Wobec powyższego, po stronie Wspólnika Spółki Przejmowanej w następstwie Połączenia nie powstanie obowiązek podatkowy w Polsce, gdyż w sprawie znajdzie zastosowanie art. 13 ust. 5 UPO.”
b)Interpretacji indywidualnej z dnia 5 czerwca 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.200.2024.1.AW: „W opisie sprawy wskazali Państwo, że Zagraniczny Udziałowiec nie nabył udziałów w Spółce Przejmowanej w wyniku transakcji wymiany udziałów połączenia lub podziału. Ponadto, wartość udziałów Spółki Przejmującej przyjęta przez Zagranicznego Udziałowca dla celów podatkowych nie będzie więc wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby hipotetycznie przyjęta przez Fundusz (Udziałowca) dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia. Powyższe oznacza, że spełnione zostaną przesłanki określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, a co za tym idzie, po stronie Zagranicznego Udziałowca nie powstanie przychód podatkowy w związku z Połączeniem. W związku z powyższym, Spółka Przejmująca nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od Zagranicznego Udziałowca, w zw. z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa we wniosku interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.