
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 marca 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wypłata przez X. S.A. dywidendy na rzecz A. PIB korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, pod warunkiem, przeznaczenia przez A. PIB uzyskanego przychodu z tytułu dywidendy na działalność naukową i naukowo-techniczną określoną w art. 2 ust. 1 ustawy o instytutach badawczych oraz w § 5 Statutu A. PIB.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zgodnie ze statutem A. - (…) jest państwowym instytutem badawczym działającym między innymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 534 z późn. zm.) - zwany dalej A. PIB.
A. PIB, posiada 100% Akcji w Spółce X. S.A. z siedzibą w (…). Spółka ta osiągnęła dochód z prowadzonej działalności gospodarczej i planowane jest podjęcie uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy o wypłacie dywidendy na rzecz jedynego akcjonariusza A. PIB.
Jednocześnie zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy o instytutach badawczych do podstawowej działalności instytutu należy:
1)prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych;
2)przystosowywanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki;
3)wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych.
Ponadto zgodnie z regulacją § (…) Statutu A. - (…)
A. jest podmiotem mającym siedzibę na terytorium RP, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych stosownie do treści art. 1 ust. 2 ustawy o CIT, opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Ponadto A. PIB jako podmiot, którego celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów przeznaczonych na wskazane cele statutowe (działalność naukowa, naukowo techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów).
Pytania
Czy wypłata przez X. S. A. dywidendy na rzecz A. PIB korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, pod warunkiem, przeznaczenia przez A. PIB uzyskanego przychodu z tytułu dywidendy na działalność naukową i naukowo-techniczną określoną w art. 2 ust. 1 ustawy o instytutach badawczych oraz w § 5 Statutu A. PIB?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem A. PIB, w analizowanym stanie faktycznym A. PIB osiągając przychody z dywidend korzysta ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w zakresie w jakim przedmiotowe przychody (dochody) z dywidend przeznaczać będzie na działalność naukową i naukowo-techniczną określoną w art. 2 ust. 1 ustawy o instytutach badawczych oraz w § 5 Statutu A. PIB.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
A.- (…) jest państwowym instytutem badawczym, dalej A. PIB. A. PIB jako jedyny akcjonariusz Spółki X. S.A. zamierza podjąć uchwałę Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o wypłacie dywidendy. Otrzymana dywidenda stanowić będzie dla A. PIB przychód podatkowy.
Jednocześnie A. PIB jest podmiotem, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanych dochodów z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w zakresie w jakim ww. dochody przeznaczone są na cele statutowe.
Zgodnie z regulacją art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Zgodnie z art. 2 ust. 1-3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych:
1.Do podstawowej działalności instytutu należy:
1.prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych;
2.przystosowywanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki;
3.wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych.
2.W związku z prowadzoną działalnością podstawową instytut może:
1)upowszechniać wyniki badań naukowych i prac rozwojowych;
2)wykonywać badania i analizy oraz opracowywać opinie i ekspertyzy w zakresie prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych;
3)opracowywać oceny dotyczące stanu i rozwoju poszczególnych dziedzin nauki i techniki oraz sektorów gospodarki, które wykorzystują wyniki badań naukowych i prac rozwojowych oraz w zakresie wykorzystywania w kraju osiągnięć światowej nauki i techniki;
4)prowadzić działalność normalizacyjną, certyfikacyjną i aprobacyjną;
5)prowadzić i rozwijać bazy danych związane z przedmiotem działania instytutu;
6)prowadzić działalność w zakresie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, wynalazczości oraz ochrony własności przemysłowej i intelektualnej, a także wspierającej innowacyjność przedsiębiorstw;
7)wytwarzać w związku z prowadzonymi badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi aparaturę, urządzenia, materiały i inne wyroby oraz prowadzić walidację metod badawczych, pomiarowych oraz kalibrację aparatury;
8)prowadzić działalność wydawniczą związaną z prowadzonymi badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi.
3.Instytut, poza zadaniami, o których mowa w ust. 1 i 2, może prowadzić:
1)kształcenie w szkole doktorskiej 1 i na studiach podyplomowych, związane z prowadzonymi przez instytut badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi,
2)inne formy kształcenia
- na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.).
Natomiast w statucie A. PIB wskazano dokładnie jaką działalność podstawową statutową prowadzi A.PIB.
Zgodnie z § (…) przedmiotem działania Instytutu jest:
1)prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie:
(…)
Natomiast zgodnie z § 6 ust. 2 niniejszego Statutu:
(…)
Z kolei opodatkowanie wypłacanych dywidend uregulowane jest w przepisie art. 22 ust. 1 i n. ustawy o CIT. Zgodnie z cytowanym przepisem, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
Z kolei zgodnie z regulacją art. 7b ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, przedmiotem wypłaty na rzecz A. PIB jest dywidenda podlegająca, co do zasady opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z regulacją art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1)wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3)spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
4)spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Ponadto zgodnie z regulacją przepisu art. 22 ust. 4a ustawy o CIT zwolnienie, to ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Należy wskazać, że z treści cytowanych przepisów wynika, że zwolnieniem z podatku od dywidend objęte są wypłaty na rzecz Spółek spełniających warunki określone w art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT.
Należy jednocześnie wskazać, że zgodnie przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie precyzuje jakie dochody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania pod warunkiem przekazania ich na cele statutowe.
W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku osiągnięcia przez A. PIB przychodów (dochodów) z dywidend nie jest możliwe zastosowanie przedmiotowego zwolnienia z art. 22 ust 4 ustawy o CIT, z uwagi na fakt, że przedmiotowe zwolnienie dotyczy wyłącznie sytuacji, w której podmiotem uzyskującym dochody jest Spółka, natomiast w opisanym stanie faktycznym podmiotem otrzymującym dochody jest Państwowy Instytut Badawczy, jakim jest A. PIB.
Należy jednocześnie podkreślić, że w stosunku do całości dochodów osiąganych przez A. PIB zastosowanie znajduje zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w zakresie w jakim dochody te przeznaczane są na cele statutowe wskazanych w tym przepisie podmiotów.
Skoro więc A. PIB osiągając przychody (dochody) z dywidend przeznaczy je na cele statutowe - działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, w tym również polegającą na kształceniu studentów, określoną szczegółowo w § 6 Statutu, to możliwe będzie zastosowanie do ww. przychodów wskazanego zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Należy wskazać, że zwolnienie podatkowe określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jest obwarowane licznymi zastrzeżeniami. Obejmuje ono tylko tą część dochodów, która przeznaczona zostanie na cele statutowe wskazane w tym przepisie i na te cele faktycznie zostanie wydatkowana. Ponadto, przepisy ograniczają zakres podmiotowy i przedmiotowy zwolnienia, poprzez wyłączenie spod możliwości jego zastosowania dochodów różnych grup podatników - czy to z uwagi na rodzaj ich działalności, czy też na określoną formę organizacyjną. Należy podkreślić, że zwolnienie przedmiotowe o jakim mowa w powołanych wyżej przepisach, jest wyjątkiem od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania. Z tego względu musi być interpretowane ściśle, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, z którego ono wynika. Odnosząc powyższe uwagi do przedstawionego stanu zauważyć należy, że jednym z warunków zastosowania omawianego zwolnienia jest przeznaczenie uzyskanego dochodu na cele statutowe, które są zgodne z celami zawartymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. W tym kontekście zauważyć należy, że uzyskany przez A. PIB dochód przeznaczony zostanie na cele statutowe, określone w § 6 Statutu. Ponadto A. PIB spełnia kryteria podmiotowe korzystania z przedmiotowego zwolnienia w zakresie statusu podmiotu jak również zakresu prowadzonej działalności. W związku z powyższym przyjąć należy, że w przypadku przeznaczenia uzyskanych z dywidendy dochodów na cele statutowe możliwe jest zastosowanie do uzyskanych z dywidend dochodów zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W świetle art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ustalony w powyższy sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy - wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Zwolnienie przedmiotowe, o jakim mowa w ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, ma zastosowanie do dochodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 17 ust. 1a ustawy o CIT. Według tego przepisu:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:
1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego;
1a) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k;
2) dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.
Na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy o CIT:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.
Na mocy art. 17 ust. 1c ustawy o CIT:
Przepis ust. 1 pkt 4 nie ma zastosowania w:
1) przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielniach i spółkach;
2) przedsiębiorstwach komunalnych mających osobowość prawną, dla których funkcję organu założycielskiego pełnią jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki pomocnicze utworzone na podstawie odrębnych przepisów;
3) samorządowych zakładach budżetowych oraz jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych - jeżeli przedmiotem ich działalności jest zaspokajanie potrzeb publicznych pośrednio związanych z ochroną środowiska w zakresie: wodociągów i kanalizacji, ścieków komunalnych, wysypisk i utylizacji odpadów komunalnych oraz transportu zbiorowego.
Mając na uwadze brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT należy wskazać, że zastosowanie przedmiotowego zwolnienia będzie możliwe w przypadku spełnienia następujących warunków:
- podatnik prowadzi działalność statutową w zakresach wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (jego działalność statutowa odpowiada przynajmniej jednej z wymienionych powyżej),
- podatnik nie zalicza się do podmiotów wymienionych w art. 17 ust. 1c ustawy o CIT,
- podatnik przeznaczył oraz wydatkował, bez względu na termin, osiągnięte dochody na cel wskazany w statucie, odpowiadający celowi wskazanemu w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Przez działalność statutową podatnika należy rozumieć te rodzaje działalności, które ujęte zostały w jego statucie. Określenie celów statutowych pod kątem uprawnień podatkowych musi być precyzyjne i ścisłe. Z podatkowego punktu widzenia chodzi bowiem o zwolnienie dochodu od podatku, a zatem zastosowanie instytucji będącej wyjątkiem od reguły, jaką jest opodatkowanie dochodów osób prawnych.
Zastosowanie przedmiotowego zwolnienia zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele. Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT sformułowanie „w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych „innych celów” nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od opodatkowania.
Zatem warunkiem skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jest, aby cele przewidziane w statucie mieściły się w katalogu celów wymienionych w tym przepisie. Z regulacji art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wynika zatem wprost, że podstawowym kryterium zastosowania przewidzianego w nim zwolnienia podatkowego jest przeznaczenie przez podatnika osiągniętego przez niego dochodu na preferowane i ściśle określone w przepisie cele, przy czym cele te muszą w sposób niebudzący wątpliwości wynikać z postanowień statutu danego podmiotu. Jednocześnie określenie „cel statutowy” oznacza cel, który został wyraźnie sprecyzowany w statucie danej osoby prawnej.
Przepis ten nie zawiera natomiast wymogu, aby wskazane w nim cele statutowe były głównymi czy też jedynymi celami działalności osoby prawnej. Jednak, aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia wynikającego z omawianego przepisu, musi zadeklarować, że osiągnięty przez niego dochód w całości lub w części przeznaczy na cele statutowe preferowane przez ustawodawcę i na te cele go faktycznie wydatkuje.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że A.- (…) jest państwowym instytutem badawczym działającym między innymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych.
A. PIB, posiada 100% Akcji w Spółce X. S.A. z siedzibą w (…). Spółka ta osiągnęła dochód z prowadzonej działalności gospodarczej i planowane jest podjęcie uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy o wypłacie dywidendy na rzecz jedynego akcjonariusza A. PIB.
A. jest podmiotem mającym siedzibę na terytorium RP, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych stosownie do treści art. 1 ust. 2 ustawy o CIT, opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Ponadto A. PIB jako podmiot, którego celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów przeznaczonych na wskazane cele statutowe (działalność naukowa, naukowo techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów).
Państwa wątpliwość budzi ustalenie, czy wypłata przez X. S. A. dywidendy na rzecz A. PIB korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o CIT, pod warunkiem, przeznaczenia przez A. PIB uzyskanego przychodu z tytułu dywidendy na działalność naukową i naukowo-techniczną określoną w art. 2 ust. 1 ustawy o instytutach badawczych oraz w § 5 Statutu A.PIB.
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 534 z późn. zm.)
1. Do podstawowej działalności instytutu należy:
1) prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych;
2) przystosowywanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki;
3) wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych.
2. W związku z prowadzoną działalnością podstawową instytut może:
1) upowszechniać wyniki badań naukowych i prac rozwojowych;
2) wykonywać badania i analizy oraz opracowywać opinie i ekspertyzy w zakresie prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych;
3) opracowywać oceny dotyczące stanu i rozwoju poszczególnych dziedzin nauki i techniki oraz sektorów gospodarki, które wykorzystują wyniki badań naukowych i prac rozwojowych oraz w zakresie wykorzystywania w kraju osiągnięć światowej nauki i techniki;
4) prowadzić działalność normalizacyjną, certyfikacyjną i aprobacyjną;
5) prowadzić i rozwijać bazy danych związane z przedmiotem działania instytutu;
6) prowadzić działalność w zakresie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, wynalazczości oraz ochrony własności przemysłowej i intelektualnej, a także wspierającej innowacyjność przedsiębiorstw;
7) wytwarzać w związku z prowadzonymi badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi aparaturę, urządzenia, materiały i inne wyroby oraz prowadzić walidację metod badawczych, pomiarowych oraz kalibrację aparatury;
8) prowadzić działalność wydawniczą związaną z prowadzonymi badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi.
3. Instytut, poza zadaniami, o których mowa w ust. 1 i 2, może prowadzić:
1) kształcenie w szkole doktorskiej i na studiach podyplomowych, związane z prowadzonymi przez instytut badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi,
2) inne formy kształcenia - na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.).
4. Instytut może prowadzić działalność inną niż wymieniona w ust. 1-3. Działalność ta jest wyodrębniona pod względem finansowym i rachunkowym z działalności, o której mowa w ust. 1-3.
Ponadto zgodnie z regulacją § 5 Statutu A. - (…).
Ponadto z wniosku nie wynika, że prowadzą Państwo działalność wymienioną w art. 17 ust. 1a ustawy o CIT.
Postanowienia art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wskazują, że dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów - w części przeznaczonej na te cele jest wolna od podatku.
Jednakże zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami prawa, w przypadku, kiedy dochód przeznaczony jest na działalność gospodarczą podatnika, nawet w przypadku, kiedy dochody z tej działalności finalnie przeznaczone będą na realizację działalności statutowej, dochody te nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania na podstawie analizowanego przepisu. Powyższe ma zastosowanie także w przypadku, kiedy dany podmiot będzie ponosił wydatki, a tym samym wspierał działalność gospodarczą prowadzoną w zakresie zbieżnym do prowadzonej działalności statutowej, w ramach której może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Tylko te dochody, które przeznaczone i wydatkowane będą na realizację działań służących bezpośrednio realizacji celów statutowych podatnika, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, niestanowiących jednakże działalności gospodarczej, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie tego przepisu.
Według art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2024 r. poz. 236) działalność gospodarcza to:
Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Wyjaśnić należy, że podatnik prowadząc działalność statutową może prowadzić zarówno nieodpłatną działalność statutową i odpłatną działalność statutową. Nieodpłatna działalność statutowa wiąże się z ponoszeniem wydatków na cele statutowe bez jakiekolwiek odpłatności za oferowane przez podatnika produkty, usługi, czy prowadzone działania. Z kolei, odpłatna działalność statutowa to rodzaj działalności statutowej, za którą osoby korzystające z dóbr lub usług wytworzonych przez podatnika ponoszą opłaty, które są skalkulowane tak, że nie przynoszą one zysku, a co najwyżej zwrot bezpośrednich kosztów ich wytworzenia. Działalność ta nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu obowiązujących przepisów.
Należy mieć na uwadze, że przepisy ustanawiające zwolnienie i ulgi podatkowe w systemie polskiego prawa podatkowego są istotnym wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości podatkowej). Dlatego też muszą być stosowane w sposób ścisły i jakakolwiek wykładnia rozszerzająca w odniesieniu do przepisów dotyczących ww. preferencji podatkowych jest niedopuszczalna.
W związku z powyższym, w sytuacji gdy środki pieniężne pozyskane z tytułu posiadania przez Instytut udziałów (z dywidendy) będą przeznaczone i wydatkowane na cele Instytutu niestanowiące działalności gospodarczej i zgodne z celami zawartymi w ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą zwolnione z opodatkowania na podstawie ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 updop.
Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytania. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej - rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.