Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.652.2024.3.AP

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.652.2024.3.AP

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie:

  • uznania, że A. S.A., B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o., E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. mogą nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
  • uznania, że H. S.A. może nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe;
  • uznania, że A. S.A., B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o., E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. są zobligowane złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
  • uznania, że H. S.A. jest zobligowana złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe;
  • obowiązku zgłoszenia wszystkich spółek, w których Wnioskodawca posiadał przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym – jest prawidłowe;
  • nieuwzględniania spółki ponoszącej stratę przy obliczeniu udziału łącznych dochodów spółek w ich przychodach – jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 listopada 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów dotyczących minimalnego podatku dochodowego. Uzupełnili go Państwo pismem z 30 grudnia 2024 r. (wpływ 3 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1. Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. S.A.

2. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. Sp. z o.o.

3. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

E. S.A.

4. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

C. Sp. z o.o.

5. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

G. Sp. z o.o.

6. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

H. S.A.

7. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

F. S.A.

8. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

D. Sp. z o.o.

Opis stanu faktycznego

A. S.A. z siedzibą w (…) („Wnioskodawca”) jest (i) spółką prawa handlowego, (ii) mającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz (iii) posiadającą w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT. Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.

Na dzień złożenia wniosku, Wnioskodawca jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej, w skład której wchodzą :

1)spółki, w których Wnioskodawca posiada bezpośrednio 100% udział w kapitale spółek. Są to następujące spółki: (i) B. Sp. z o.o., (ii) C. Sp. z o.o., (iii) D. Sp. z o.o. w (…) oraz (iv) E. S.A.,

2)spółka, w której Wnioskodawca posiada bezpośrednio ponad 90% udział w kapitale spółki. Jest to F. S.A.,

3)spółka w której Wnioskodawca posiada bezpośrednio 50% udziałów (G. Sp. z o.o.; a B. Sp. z o.o. 100% spółka córka Wnioskodawcy posiada drugie 50% udziałów G. Sp. z o.o.),

4)spółka w której Wnioskodawca posiada 70,86% udziałów (H. S.A.), („Grupa Kapitałowa Wnioskodawcy”).

Rok podatkowy Wnioskodawcy i wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy maja ten sam rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy mają siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz posiadają w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT.

Niektóre spośród spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy wykazują stratę podatkową w podatku CIT (np. za rok 2023 r. i za 2024 r. jest to E. S.A.).

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

A. S.A. posiada wyłącznie bezpośrednio 70,86% udziałów w spółce H. S.A.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca oraz spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy mogą nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, przy zachowaniu obu warunków:

a) rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz

b) obliczony za rok podatkowy, zgodnie z art. 24ca ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT, udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 2%?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca oraz spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy są zobligowane złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, niezależnie od spełnienia warunków określonych w art. 24ca ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy o CIT?

3.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca zgłaszając „grupę”, zgodnie z obowiązkiem zawartym w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT ma obowiązek zgłosić wszystkie spółki, w których Wnioskodawca posiadał przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym?

4.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, spółki z Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy spełniające kryterium „udziałowe”, ale ze stratą podatkową nie należy uwzględniać w obliczeniu udziału łącznych dochodów spółek w ich przychodach? (art. 24ca ust. 14 pkt 6 lit. b ustawy o CIT)?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

ad 1 i ad 2

Zdaniem Wnioskodawców, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca oraz spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy mogą nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, przy zachowaniu obu warunków:

a)rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz

b)obliczony za rok podatkowy, zgodnie z art. 24ca ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT, udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 2%.

Zdaniem Wnioskodawców, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku. Wnioskodawca oraz spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy są zobligowane złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, niezależnie od spełnienia warunków określonych w art. 24ca ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT: „podatek od spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:

1)poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo

2)osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%

- wynosi 10% podstawy opodatkowania (minimalny podatek dochodowy)”.

W myśl art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT: „Przepisu [art. 24ca] ust. 1 [ustawy o CIT] nie stosuje się do podatników wchodzących w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli:

a)rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz

b)obliczony za rok podatkowy, zgodnie z ust. 1 i 2, udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 2 %

- przy czym przy ustalaniu warunków, o których mowa w lit. a i b. uwzględnia się wszystkie spółki z grupy będące podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, lub należące do podatkowej grupy kapitałowej”.

Stosownie do postanowień art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT: „Podatnicy, o których mowa w [art. 24ca] ust. 14 pkt 6 [ustawy o CIT], przekazują do urzędu skarbowego informację o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy spełniającej warunki określone w tym przepisie, w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 [ustawy o CIT]”.

Odnosząc przedstawiony we Wniosku opis stanu faktycznego do przepisów prawa podatkowego cytowanych powyżej stwierdzić należy, że Wnioskodawcy spełniają warunki do wyłączenia ich z zapłaty minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych.

W przypadku Wnioskodawców zastosowanie znajdzie zwolnienie wynikające z art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT.

Dodatkowo zauważyć należy, że zgodnie z art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, konsekwencją niestosowania przez podatnika przepisów o minimalnym podatku w oparciu o art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, jest obowiązek przekazania do urzędu skarbowego informacji o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy spełniającej warunki określone w tym przepisie, w terminie złożenia zeznania rocznego. Ustawa o CIT nie przewiduje wyłączenia z tego obowiązku ze względu na wysokość osiągniętego dochodu/straty przez spółkę z grupy.

W związku z tym Wnioskodawca jest zobowiązany przekazać informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego, niezależnie od poziomu swojej dochodowości czy poniesienia straty.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawców, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca oraz spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy mogą nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, przy zachowaniu obu warunków:

a)rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz

b)obliczony za rok podatkowy, zgodnie z ust. 1 i 2, udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 2%.

Również, zdaniem Wnioskodawców, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca oraz spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy należące do Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy są zobligowane złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, niezależnie od spełnienia warunków określonych w art. 24ca ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy o CIT.

ad 3

Zdaniem Wnioskodawców, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca zgłaszając „grupę”, zgodnie z obowiązkiem zawartym w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT ma obowiązek zgłosić wszystkie spółki, w których Wnioskodawca posiadał przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym.

Z uzasadniania do Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Druk nr 1532, str. 73-74) wynika, że „ponieważ celem wprowadzanego rozwiązania jest ograniczenie stosowania przez podatników mechanizmów optymalizacji mogących skutkować zmniejszaniem zobowiązań podatkowych poprzez zaniżanie dochodu podatkowego, niektóre kategorie podmiotów zostały wyłączone spod jurysdykcji tego opodatkowania. Należą do nich: podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności (start-up’y w pierwszych 3 latach), przedsiębiorstwa finansowe (enumeratywny katalog podmiotów określony w art. 15c ust. 16), podatnicy, którzy wykazali określony (30%) spadek przychodów w stosunku do przychodów roku poprzedniego, a także podmioty funkcjonujące w prostej strukturze organizacyjnej, bez powiązań mogących skutkować działaniami optymalizacyjnymi (np. w przypadku, gdy osoba fizyczna jest jedynym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem spółki).

Przewidziane wyłączenia z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym, poza instytucjami finansowymi podlegającymi tzw. podatkowi bankowemu, oznaczają swego rodzaju wsparcie dla tych podatników, którzy podejmują decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej, nie mając na celu unikania opodatkowania. Zgodnie z realiami gospodarczymi można przewidywać, że szczególnie w początkowej fazie funkcjonowania w obrocie (pierwsze 3 lata) podmioty gospodarcze będą ponosić stratę lub osiągać dochody na tyle niskie, że nie wygenerują dochodu do opodatkowania. Uwzględniono ponadto sytuację podatników, którzy w kolejnych latach (począwszy od 4 roku podatkowego prowadzenia działalności) będą wykazywać określony spadek przychodów w porównaniu do poprzedzającego roku podatkowego (co najmniej o 30%), a także podmiotów funkcjonujących w prostej strukturze organizacyjnoprawnej, bez skomplikowanych powiązań (w których w szczególności udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne). Wydaje się, że w odniesieniu do wymienionych przypadków prawdopodobieństwo wystąpienia straty na działalności, czy niskiej rentowności jest możliwe i nie powinno świadczyć o działaniach ukierunkowanych na unikanie opodatkowania”.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że warunkiem wyłączenia z obowiązku zapłaty podatku minimalnego w odniesieniu do podatników wchodzących w skład grupy jest spełnienie łącznie przesłanek wymienionych w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT.

Podkreślić należy, ze wskazana w powyższym przepisie wielkość 75% określa warunek minimalnego udziału jednej spółek z grupy w kapitale pozostałych spółek należących do grupy. Do takiej interpretacji omawianego przepisu uprawnia zapis z posiedzenia Komisji Finansów Publicznych (nr 208) z dnia 30 września 2021 r. Z jego treści wynika, że poprawka nr 22 zawierająca propozycję rozszerzenia katalogu wyłączeń w stosowaniu minimalnego podatku dochodowego uzyskała pozytywną rekomendację przedstawiciela MF oraz Komisji. Zgodnie z treścią poprawki wyłączeniem miały zostać objęte spółki podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, wchodzące w skład grupy kapitałowej, w której spółka dominująca posiada przez cały rok podatkowy minimum 75% bezpośredniego udziału kapitałowego w każdej ze spółek.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawców stwierdzić należy, że grupę podmiotów w rozumieniu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT należy rozumieć jako podmiot dominujący oraz wszystkie spółki, w których ten podmiot posiada bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udziału odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym spółek.

Informację o spółkach wchodzących w skład grupy, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, ale nie stanowi ona załącznika do zeznania CIT-8. Zatem Wnioskodawca przekazując, na podstawie art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, do urzędu skarbowego informację o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy jest zobowiązany zgłosić wszystkie spółki pod warunkiem, że grupa utworzona w taki sposób będzie spełniała wszystkie warunki określone w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT.

ad 4

Zdaniem Wnioskodawców, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, spółki z Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy spełniające kryterium „udziałowe”, ale ze stratą podatkową nie należy uwzględniać w obliczeniu udziału łącznych dochodów spółek w ich przychodach (art. 24ca ust. 14 pkt 6 lit. b ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT, minimalny podatek dochodowy w wysokości 10% podstawy opodatkowania skierowany jest, co do zasady, do podatników będących spółkami oraz podatkowymi grupami kapitałowymi, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, którzy w ramach działalności operacyjnej ponoszą stratę lub wykazują określony niski wskaźnik dochodowości (udział dochodów w przychodach w wysokości nieprzekraczającej 2% (2% lub niższej).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o CIT: „przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b. przedmiotem opodatkowania jest przychód”.

Art. 7 ust. 2 ustawy o CIT stanowi, że: „dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów”.

Odwołanie w art. 24ca ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT do dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy CIT, dotyczy określenia wskaźnika dochodowości. Chodzi bowiem o uwzględnienie w opodatkowaniu minimalnym podatkiem dochodowym nie tylko podatników, którzy ponieśli w roku podatkowym stratę, o której mowa w art. 24ca ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, ale również tych, którzy uzyskali nie większy niż 2% udział dochodów w przychodach innych niż z zysków kapitałowych (działalność operacyjna).

Wskazać należy, że do grupy podmiotów określonej w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT należy włączyć spółki wykazujące zarówno straty, jak i dochody określone zgodnie z art. 24ca ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT. Tym samym, w grupie podmiotów, zgodnie z ww. przepisem będą również włączone spółki wykazujące stratę. W sytuacji gdy dana grupa podmiotów spełnia warunki określone w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, to z minimalnego podatku dochodowego będą mogli zostać wyłączeni wszyscy podatnicy wchodzący w skład grupy, a także Ci, którzy wykazali stratę jak również Ci, którzy uzyskali nie większy niż 2% udział dochodów w przychodach innych niż z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 24ca ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o CIT.

Tym samym, wyłączenie stosowania przepisów o minimalnym podatku w odniesieniu do grupy podatników na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy CIT, umożliwia niepłacenie podatku minimalnego przez podatników wchodzących w skład takiej grupy, pomimo osiągnięcia przez danego podatnika/lub niektórych podatników z grupy wskaźnika dochodowości poniżej 2% lub straty.

W powyższych przypadkach powinien być jednak spełniony warunek posiadania większego niż 2% udziału łącznych dochodów spółek z grupy w ich łącznych przychodach (art. 24ca ust. 14 pkt 6 lit. b ustawy o CIT).

Zatem, jest możliwe, że spółka, która ponosi stratę podatkową obliczoną wg zasad wynikających z art. 24ca ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT, będzie objęta wyłączeniem stosowania przepisów o minimalnym podatku na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT.

Dodać należy, że dla celów ustalenia wskaźnika rentowności grupy (stosunek łącznych dochodów do łącznych przychodów) nie uwzględnia się spółki ponoszącej stratę, niemniej jednak, jeśli ustalony w taki sposób wskaźnik rentowności przekracza 2%, wyłączeniu z opodatkowania podatkiem minimalnym podlegają wszystkie spółki wchodzące w skład grupy (w tym również wykazujące stratę).

Tym samym, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, spółki z Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy spełniające kryterium „udziałowe”, ale ze stratą podatkową nie należy uwzględniać w obliczeniu udziału łącznych dochodów spółek w ich przychodach (art. 24ca ust. 14 pkt 6 lit. b ustawy o CIT).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

  • uznania, że A. S.A., B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o., E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. mogą nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
  • uznania, że H. S.A. może nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe;
  • uznania, że A. S.A., B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o., E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. są zobligowane złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
  • uznania, że H. S.A. jest zobligowana złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe;
  • obowiązku zgłoszenia wszystkich spółek, w których Wnioskodawca posiadał przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym – jest prawidłowe;
  • nieuwzględniania spółki ponoszącej stratę przy obliczeniu udziału łącznych dochodów spółek w ich przychodach – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Od 1 stycznia 2022 r. art. 2 pkt 48 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105) do ustawy o CIT wprowadzono przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych tj. art. 24ca.

Zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 278 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Podatek od spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:

1) poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo

2) osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%

- wynosi 10% podstawy opodatkowania (minimalny podatek dochodowy).

W myśl art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT:

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników wchodzących w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli:

a) rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz

b) obliczony za rok podatkowy, zgodnie z ust. 1 i 2, udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 2%

- przy czym przy ustalaniu warunków, o których mowa w lit. a i b, uwzględnia się wszystkie spółki z grupy będące podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, lub należące do podatkowej grupy kapitałowej.

Stosownie do postanowień art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT:

Podatnicy, o których mowa w ust. 14 pkt 6, przekazują do urzędu skarbowego informację o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy spełniającej warunki określone w tym przepisie, w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej, w skład której wchodzą :

1)spółki, w których Wnioskodawca posiada bezpośrednio 100% udział w kapitale: B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o. w (...) oraz E. S.A.;

2)spółka, w której Wnioskodawca posiada bezpośrednio ponad 90% udział w kapitale – F. S.A.;

3)spółka w której Wnioskodawca posiada bezpośrednio 50% udziałów – G. Sp. z o.o.; spółka córka Wnioskodawcy – B. Sp. z o.o. – posiada drugie 50% udziałów;

4)spółka w której Wnioskodawca posiada 70,86% udziałów – H. S.A.

Wnioskodawca i wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy mają ten sam rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy mają siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz posiadają w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT.

Niektóre spośród spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy wykazują stratę podatkową w podatku CIT.

Powzięli Państwo wątpliwość czy wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej mogą na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 tej ustawy oraz czy są zobligowane złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 powołanej ustawy.

Odnosząc przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego do przepisów prawa podatkowego cytowanych powyżej stwierdzić należy, że w przypadku Wnioskodawcy oraz spółek z grupy kapitałowej, w których Wnioskodawca posiada powyżej 75% udziałów, tj. B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o. w (…), E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. zastosowanie znajdzie wyłączenie wynikające z art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT.

W związku z tym przy spełnieniu warunków określonych w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT spółki te będą wyłączone z zapłaty minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych.

Natomiast w odniesieniu do H. S.A. nie znajdzie zastosowania wyłączenie wynikające z art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT. Udział, który posiada Wnioskodawca bezpośrednio lub pośrednio w spółce nie wynosi co najmniej 75%.

Dodatkowo zauważyć należy, że zgodnie z art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, konsekwencją niestosowania przez podatnika przepisów o minimalnym podatku w oparciu o art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, jest obowiązek przekazania do urzędu skarbowego informacji o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy spełniającej warunki określone w tym przepisie, w terminie złożenia zeznania rocznego. Ustawa nie przewiduje wyłączenia z tego obowiązku ze względu na wysokość osiągniętego dochodu/straty przez spółkę z grupy.

W związku z powyższym Wnioskodawca oraz spółki z grupy kapitałowej, w których Wnioskodawca posiada powyżej 75% udziałów, tj. B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o. w (…), E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. są zobowiązane przekazać informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego, niezależnie od poziomu swojej dochodowości czy poniesienia straty. Takiego obowiązku nie ma spółka, do której nie ma zastosowania wyłączenie z art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, tj. H. S.A.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie:

  • uznania, że A. S.A., B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o., E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. mogą nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
  • uznania, że H. S.A. może nie stosować przepisów określonych w art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT korzystając z przepisu art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe;
  • uznania, że A. S.A., B. Sp. z o.o., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o., E. S.A., F. S.A. oraz G. Sp. z o.o. są zobligowane złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
  • uznania, że H. S.A. jest zobligowana złożyć do urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe.

Kolejną Państwa wątpliwość budzi kwestia czy zgłaszając grupę jednostka dominująca ma obowiązek zgłosić wszystkie spółki, w których posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udziałów.

Odnosząc się do zagadnienia kryteriów oceny istnienia grupy spółek dla celów wyłączenia z minimalnego CIT na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, właściwa jest szeroka interpretacja pojęcia grupy, umożliwiająca skorzystanie z wyłączenia przez szeroką grupę podatników.

W konsekwencji, jako grupę spółek podlegającą wyłączeniu traktować należy tę część grupy kapitałowej, którą tworzą spółki będące polskimi rezydentami i w której spółka dominująca posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udziału w innych spółkach. Jednocześnie, spółka dominująca może posiadać udziały w spółkach nie spełniających tych kryteriów, przy czym nie będą one objęte wyłączeniem. Wyłączenie z minimalnego CIT ma zastosowanie także w przypadku braku spełnienia warunków przez wszystkie spółki z całej grupy kapitałowej – wówczas grupę podlegającą wyłączeniu tworzą pozostałe spółki spełniające kryteria.

Wyłączenie z opodatkowania obejmuje wszystkie spółki, spełniające kryteria wyłączenia.

W konsekwencji, obowiązek informacyjny, wskazany w art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, obejmuje wszystkie spółki z grupy podlegające wyłączeniu.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie obowiązku zgłoszenia wszystkich spółek, w których Wnioskodawca posiadał przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym jest prawidłowe.

Ostatnią wątpliwością przedstawioną we wniosku jest uwzględnienie przy obliczeniu udziału łącznych dochodów spółek w ich przychodach – spółek spełniających kryterium „udziałowe” ale ze stratą podatkową.

Zgodnie z cytowanym art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT, minimalny podatek dochodowy w wysokości 10% podstawy opodatkowania skierowany jest, co do zasady, do podatników będących spółkami oraz podatkowymi grupami kapitałowymi, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, którzy w ramach działalności operacyjnej ponoszą stratę lub wykazują określony niski wskaźnik dochodowości (udział dochodów w przychodach w wysokości nieprzekraczającej 2% (2% lub niższej).

Odwołanie w art. 24ca ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT do dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy CIT, dotyczy określenia wskaźnika dochodowości. Chodzi bowiem o uwzględnienie w opodatkowaniu minimalnym podatkiem dochodowym nie tylko podatników, którzy ponieśli w roku podatkowym stratę, o której mowa w art. 24ca ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, ale również tych, którzy uzyskali nie większy niż 2% udział dochodów w przychodach innych niż z zysków kapitałowych (działalność operacyjna).

Wskazać należy, że do grupy podmiotów określonej w art. 24ca ust. 14 pkt 6 należy włączyć spółki wykazujące zarówno straty, jak i dochody określone zgodnie z art. 24ca ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT. Tym samym, w grupie podmiotów, zgodnie z ww. przepisem będą również włączone spółki wykazujące stratę. W sytuacji gdy dana grupa podmiotów spełnia warunki określone w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT, to z minimalnego podatku dochodowego będą mogli zostać wyłączeni wszyscy podatnicy wchodzący w skład grupy, a także Ci, którzy wykazali stratę jak również Ci, którzy uzyskali nie większy niż 2% udział dochodów w przychodach innych niż z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 24ca ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o CIT.

Tym samym, wyłączenie stosowania przepisów o minimalnym podatku w odniesieniu do grupy podatników na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy CIT, umożliwia niepłacenie podatku minimalnego przez podatników wchodzących w skład takiej grupy, pomimo osiągnięcia przez danego podatnika/lub niektórych podatników z grupy wskaźnika dochodowości poniżej 2% lub straty.

W powyższych przypadkach powinien być jednak spełniony warunek posiadania większego niż 2% udziału łącznych dochodów spółek z grupy w ich łącznych przychodach (art. 24ca ust. 14 pkt 6 lit. b ustawy o CIT).

Zatem, jest możliwe, że spółka, która ponosi stratę podatkową obliczoną wg zasad wynikających z art. 24ca ust. 1 i 2 ustawy o CIT, będzie objęta wyłączeniem stosowania przepisów o minimalnym podatku na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT.

Dla celów ustalenia wskaźnika rentowności grupy (stosunek łącznych dochodów do łącznych przychodów) nie uwzględnia się spółki ponoszącej stratę, niemniej jednak, jeśli ustalony w taki sposób wskaźnik rentowności przekracza 2%, wyłączeniu z opodatkowania podatkiem minimalnym podlegają wszystkie spółki wchodzące w skład grupy (w tym również wykazujące stratę).

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie nieuwzględniania spółki ponoszącej stratę przy obliczeniu udziału łącznych dochodów spółek w ich przychodach jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. S.A. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.