
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lutego 2025 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzi działalność w obszarach obejmujących:
-(…),
-(…),
-(…),
-(…),
-(…).
Zarząd Spółki rozważa zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na subskrypcję aplikacji X oraz opaski, która jest integralną częścią systemu monitorowania zdolności psychofizycznych użytkownika.
System X jest wykorzystywany przez członków zarządu spółki w celu monitorowania parametrów takich jak sen, regeneracja, stres oraz aktywność fizyczna. Dane te służą podejmowaniu świadomych decyzji w ramach zarządzania różnorodnymi obszarami działalności spółki. W przypadku identyfikacji obniżonej zdolności psychofizycznej, decyzje o kluczowym znaczeniu są podejmowane przez innego członka zarządu lub odraczane do czasu poprawy dyspozycji osoby monitorowanej.
Zarząd Spółki uznaje, że wydatek na subskrypcję X oraz opaskę jest ściśle związany z prawidłowym wykonywaniem obowiązków zarządczych, co bezpośrednio wpływa na efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Pytanie
Czy wydatek poniesiony na subskrypcję aplikacji X wraz z opaską, stanowiącą integralną część systemu, może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek na subskrypcję aplikacji X wraz z opaską do monitorowania parametrów takich jak sen, regeneracja, stres oraz aktywność fizyczna spełnia przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 278 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), ponieważ:
-jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów;
-ma bezpośredni związek z działalnością gospodarczą spółki, wspierając skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem w obszarach wskazanych w kodach PKD;
-nie stanowi wydatku wyłączonego z kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT;
-dzięki wykorzystaniu X członkowie zarządu mogą efektywnie zarządzać projektami, procesami produkcji oraz działalnością badawczo-rozwojową.
Poprawa jakości decyzji wpływa na wyniki finansowe spółki i jej rozwój, co potwierdzają wyniki uzyskane w poprzednim roku obrachunkowym, w którym odnotowano istotny wzrost rentowności firmy. Zarząd korzysta z systemu X od 25 sierpnia 2023 roku, wykorzystując go codziennie jako narzędzie wspierające podejmowanie decyzji strategicznych i operacyjnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 278 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…).
W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
-został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
-został właściwie udokumentowany,
-nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy oceniać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczyniać się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów – w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości.
Należy jednak mieć na uwadze zamknięty katalog wydatków zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, pomimo że pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością i zostały przez niego poniesione w celu uzyskania przychodu.
Jeśli jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, kryterium uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów sprowadza się w istocie do ustalenia czy mógł on potencjalnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów, bez względu na to czy ów skutek się ziści. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien mieć charakter obiektywny.
Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka prowadzi działalność w obszarach obejmujących:
• (…),
• (…),
• (…),
• (…),
• (…).
Zarząd Spółki rozważa zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na subskrypcję aplikacji X oraz opaski, która jest integralną częścią systemu monitorowania zdolności psychofizycznych użytkownika. System X jest wykorzystywany przez członków zarządu spółki w celu monitorowania parametrów takich jak sen, regeneracja, stres oraz aktywność fizyczna. Dane te służą podejmowaniu świadomych decyzji w ramach zarządzania różnorodnymi obszarami działalności Spółki. W przypadku identyfikacji obniżonej zdolności psychofizycznej, decyzje o kluczowym znaczeniu są podejmowane przez innego członka zarządu lub odraczane do czasu poprawy dyspozycji osoby monitorowanej.
W mojej ocenie, wskazane we wniosku wydatki poniesione na subskrypcję aplikacji X oraz opasek wykorzystywanych przez członków zarządu przejawiają charakter osobisty, a ich poniesienie ma na celu jedynie poprawę warunków zdrowotnych i ochronę zdrowia oraz kondycji psychofizycznej członków zarządu poprzez monitorowanie parametrów takich jak sen, regeneracja, stres oraz aktywność fizyczna, a nie wykonywanie działalności gospodarczej. Bez wątpienia obniżona zdolność psychofizyczna może przełożyć się na prawidłowe wykonywaniem obowiązków zarządczych, co bezpośrednio wpływa na efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale nie sposób uznać, że są to wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów w związku z rodzajem wykonywanej przez Państwa działalności gospodarczej.
Wydatki, jakie zamierzają Państwo ponosić na subskrypcję aplikacji X wraz z opaskami, stanowiącymi integralną część systemu, z których korzystać będą członkowie zarządu nie mają zatem związku z prowadzoną przez Państwa działalnością, gdyż bezpośrednim celem ich poniesienia jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu członka zarządu.
Ww. wydatki nie mają także na celu ani zachowania, ani zabezpieczenia źródła Państwa przychodów, chociaż niewątpliwie stanowią informację o stanie zdrowia członków zarządu.
Dodatkowo, należy wskazać, że praktycznie każdy zawód związany jest z sytuacjami stresowymi, a wiele zawodów związanych jest z dużą odpowiedzialnością. Każda praca/rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ma określony wpływ/nie pozostaje obojętny względem zdrowia, także zdrowia psychofizycznego.
Sytuacja, gdy członek zarządu będzie korzystał z systemu monitorowania parametrów takich jak sen, regeneracja, stres oraz aktywność fizyczna, sprzyja wypełnianiu własnych potrzeb osobistych członka zarządu (a także każdej innej osoby, która prowadzi aktywność zawodową), których wymaga stan jego zdrowia, zatem nie ma związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.
Powyższe oznacza, że nie jest spełniona, w stosunku do wydatków na subskrypcję aplikacji X wraz z opaską, podstawowa przesłanka zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu, zawarta w treści art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, co oznacza, że wydatki te nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Zatem, Państwa stanowisko, zgodnie z którym wydatek na subskrypcję aplikacji X wraz z opaską do monitorowania parametrów takich jak sen, regeneracja, stres oraz aktywność fizyczna spełnia przesłanki określone w art. 15 ust. 1 o CIT jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.