
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 marca 2025 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, zamieszkującą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i będzie prowadzić działalność gospodarczą (dalej: „Spółka”). Spółka ta będzie miała siedzibę i zarząd na terytorium RP i będzie opodatkowana od całości dochodów w Polsce.
Spółka ta będzie prowadzić głównie działalność produkcyjną polegającą na (…) (dalej: „Systemy”). Systemy te Spółka będzie wykonywać na indywidualne zamówienie. W ramach indywidualizacji zamawianych Systemów odbiorca przy zamówieniu poza wyborem Systemu, będzie musiał określić jego parametry, m.in. takie jak specyficzny wymiar, kolory, użyte materiały czy sterowanie.
Spółka będzie dokonywała sprzedaży Systemów m.in. odbiorcom z państw spoza Unii Europejskiej. Z uwagi na to, że wpłaty z obszaru poza Unią Europejską mogą wymagać długotrwałych procedur bankowych, odbiorcy z wyprzedzeniem będą dokonywali wpłat na rachunek bankowy Spółki na poczet planowanych zamówień na dostawy Systemów.
Jednakże w momencie dokonywania tych wpłat zamówienia na Systemy przez tych odbiorców nie będą jeszcze złożone.
Następnie tacy odbiorcy będą składać Spółce zamówienia na dostawy Systemów. Sprzedaż tych Systemów będzie odbywać się albo w ramach odroczonego terminu płatności do określonej kwoty (tj. w ramach kredytu kupieckiego) albo w ramach przedpłaty (jeżeli nie spełniono warunków do uzyskania kredytu kupieckiego). W przypadku odbiorców, którzy dokonali ww. wpłat przed złożeniem zamówienia, po złożeniu zamówienia, te wpłaty Spółka będzie zarachowywać na poczet zamówionych Systemów (do wartości zamówienia).
Do czasu złożenia zamówienia (zawarcia umowy) na dostawę Systemu odbiorca nie ma ograniczenia w żądaniu zwrotu swojej wpłaty.
W uzupełnieniu wniosku na pytania organu udzielił Pan następujących odpowiedzi:
Ad 1. (Co będzie podstawą dokonania wpłat przez Zamawiających?)
Przedmiotowe zapytanie dotyczy sytuacji, gdy nie złożono jeszcze jakiegokolwiek zamówienia na Systemy. Podstawą dokonania wpłaty będzie chęć zawarcia ze Spółką umowy na dostawę Systemów, ewentualnie ogólne oszacowanie odbiorcy (klienta) co do przyszłych zamówień na podstawie cennika lub kontaktów z przedstawicielami Spółki.
Ad 2. (Czy wpłaty dokonywane przez Zamawiających są wpłatami na poczet konkretnych przyszłych dostaw zamawianych Systemów z określonym terminem ich realizacji?)
Nie. W momencie wpłaty nie ma zamówień, do których możliwe będzie przyporządkowywanie tych wpłat. W momencie wpłaty klient nie złożył jeszcze zamówienia. Wobec braku zamówień nie ma terminów ich realizacji.
Ad 3. (Czy „kwoty wpłacone” o których mowa w opisie sprawy będą podlegały rozliczeniu, jeśli tak proszę wskazać w jaki sposób?)
Kwoty wpłacone będą podlegały rozliczeniu:
1)poprzez ich zwrot, jeżeli tak zażyczy sobie klient,
2)po złożeniu zamówienia - poprzez ich zaliczenie na poczet zamówionych Systemów.
Ad 4. (Czy „kwoty wpłacone”, będą ostateczne, definitywne, jeśli nie, proszę wskazać co będzie świadczyło o braku ich ostateczności, czy definitywności?)
Przedmiotowe zapytanie dotyczy sytuacji, gdy nie złożono jeszcze jakiegokolwiek zamówienia i wpłacone kwoty mogą być w każdej chwili, zgodnie z dyspozycją klienta, zwrócone, co świadczy o braku ostateczności lub definitywności.
Ad 5. (W jaki sposób wpłaty, o których mowa w opisie sprawy zostaną udokumentowane?)
Wpłaty będą dokumentowane potwierdzeniem z rachunku bankowego Spółki, a także poprzez dokonanie odpowiednich księgowań.
Ad 6. (Kiedy zostanie wystawiona faktura dokumentująca sprzedaż Systemów? Czy faktura będzie zawierać ostateczną kwotę należności, która na wcześniejszych etapach może ulec zmianie?)
Faktura dokumentująca sprzedaż Systemów będzie wystawiona pod warunkiem uprzedniego złożenia zamówienia, wyprodukowania Systemów i ich dostawy. Spółka miałaby ją wystawiać po dostawie Systemów, a w przypadku dostaw eksportowych przed wysyłką/wydaniem. Faktura będzie zawierała ostateczną należność za zamówione i dostarczone Systemy.
Ad 7. (Czy „kwoty wpłacone” podlegają zwrotowi również w innych okolicznościach niż żądanie przed odbiorcę zwrotu wpłaty do czasu złożenia zamówienia?)
Przedmiotowe zapytanie dotyczy wpłaty dokonanej przez klienta Spółki zanim dojdzie do złożenia zamówienia na Systemy. W takich okolicznościach, na każde żądanie klienta taka kwota zostanie zwrócona. Spółka przewiduje, że będzie zwracała takie wpłaty również wtedy, gdy uzna, że klient zamówienia nie zamierza złożyć.
Pytanie
Czy biorąc pod uwagę opisane powyżej zdarzenie przyszłe i wskazane tam okoliczności wpłata otrzymana od odbiorcy przez Spółkę, przed złożeniem przez odbiorcę zamówienia (przed zawarciem umowy), tytułem przedpłaty na przyszłe dostawy Systemów będzie w okresie (dniu) otrzymania tej wpłaty stanowić przychód Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych?
Pana stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1)wystawienia faktury albo
2)uregulowania należności.
Jednakże zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą przychód podatkowy powstaje, gdy jest on należny. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychód nie uznaje się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, czyli tzw. zaliczek czy przedpłat, o ile dostawy towarów lub usług zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Według Wnioskodawcy okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest normatywnych definicji pojęcia „pobrana wpłata” lub „zarachowana należność”. „Pobranie” możemy rozumieć jako „wziąć coś jako zapłatę, wynagrodzenie, przydział itp.”, natomiast wpłatę możemy rozumieć jako „wpłacone pieniądze”. Z kolei przez „zarachować” możemy rozumieć: „zaliczyć coś na poczet czegoś”, a przez należności możemy rozumieć: „kwoty należne komuś”.
Przez pobranie wpłaty możemy więc rozumieć pieniądze wpłacone na rachunek bankowy Spółki (w związku z dostawą towarów lub świadczeniem usług), a zarachowane należności mogą oznaczać kwoty należności wpłaconych Spółce przez odbiorcę Systemów.
Wobec tego należy przyjąć, że otrzymane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług nie będą stanowić przychodu podatkowego Spółki.
W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz organów interpretacyjnych pojawia się dodatkowa nie określona wprost w ww. art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kategoria „definitywności” przychodu. Z analizy orzecznictwa sądów administracyjnych można wywnioskować, że określone cechy przesądzają o tym, że dana wpłata mimo takich pozorów nie stanowi zaliczki niestanowiącej przychodu podatkowego. Wynika to, z faktu, że dana płatność de facto nie dotyczy dostawy towaru lub usługi realizowanej w kolejnych okresach rozliczeniowych, tj. w ogóle nie mają charakteru zaliczki (są zapłatą za usługę, która od momentu zapłaty jest już wykonana/wykonywana), np.:
1)zapłata za prawo użytkowania nieruchomości za okres 30-letni (wyrok NSA z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1261/09);
2)zapłata za bilet okresowy, np. bilet miesięczny w komunikacji autobusowej (wyrok NSA z dnia 16 października 2012 r., sygn. akt II FSK 419/11);
3)zapłata za długoterminową umowę archiwizacji (wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. akt II FSK 274/09);
4)zapłata za usługi serwisowe zakupione wraz z maszyną, płatność z góry bez względu na to, czy nabywca będzie z tych usług korzystać (wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2005 r., sygn. akt FSK 1623/04);
5)transze za określone w umowie elementy instalacji (wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 2061/23).
Z kolei organy interpretacyjne w szerszy sposób rozumieją definicję zaliczki (jej definitywność), bowiem obejmują tą definicją przypadki, gdy płatność może być uznana za zapłatę, a nie zaliczkę, oraz przypadki odnoszące się do cech zaliczki, której wpłacający nie może (w normalnych okolicznościach - według swojego uznania) żądać zwrotu (por. interpretacja indywidualna nr IBPB-1-1/4510-83/16/SG z dnia 10 maja 2016 r.). W ocenie tego organu, gdy zaliczka podlega zwrotowi np. tylko w przypadku odstąpienia od umowy, to zaliczka taka nie jest traktowana jako wyłączona z przychodu na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W ocenie Wnioskodawcy, mimo że pojęcie definitywności przychodu nie jest pojęciem ustawowym, ale wynikającym z dorobku judykatury, a także niezależnie od tego, że rozumienie definitywności zaliczki w orzecznictwie organów może być oceniane jako częściowo wykraczające poza ramy określone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jednak w opisie zdarzenia przyszłego należy przyjąć, że wpłaty dokonywane na rzecz Spółki przed złożeniem zamówienia na Systemy nie będą stanowić przychodu podatkowego i nie można uznać ich za definitywne w rozumieniu poglądów wyrażanych w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i organów interpretacyjnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Pana zapytania). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2025 r., poz. 278, dalej: „ustawa o CIT”) nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o CIT:
Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Przychodem staje się zatem każde definitywne przysporzenie majątkowe podatnika, które powiększa jego majątek w tym znaczeniu, że powoduje zwiększenie jego aktywów lub zmniejszenie jego zobowiązań w sposób trwały (a nie tymczasowy), a jednocześnie nie jest jedną z kategorii wymienionych w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, ani nie jest wyłączone z opodatkowania.
Przepis art. 12 ust. 3 wprowadza memoriałową zasadę rozpoznawania przychodów związanych z działalnością gospodarczą (i z działami specjalnymi produkcji rolnej). Przychód z działalności gospodarczej powstaje bowiem nie tylko wówczas gdy jest otrzymany, ale już wtedy, gdy staje się należny. Przychód należny natomiast powstaje wtedy, gdy powstaje należność (wierzytelność) będąca wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej.
Z treści art. 12 ust. 3a Ustawy CIT wynika, że:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Z wyżej przytoczonych przepisów wynika zatem generalna zasada, że przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku dostawy towarów, powstaje w dniu wydania rzeczy. Wyjątek od tej zasady stanowi:
-wystawienie faktury w terminie wcześniejszym niż wydanie rzeczy - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury (o ile uregulowanie należności nie nastąpiło wcześniej),
-uregulowanie należności przed wydaniem rzeczy - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności (o ile wcześniej nie wystawiono faktury).
Jednocześnie, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT:
Do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Należy mieć na uwadze, iż norma z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT dotyczy przysporzeń niepodatkowych, które w sposób enumeratywny zostały przez ustawodawcę wskazane w ust. 4 art. 12 ww. ustawy („do przychodów nie zalicza się”). W przypadku zarachowania należności na poczet przyszłych dostaw, nie będą one stanowiły przychodu podatkowego. Co więcej, istotą powołanego uregulowania jest zapobieżenie sytuacji, gdy otrzymywane środki pieniężne, aczkolwiek należne, z uwagi na zobowiązanie do wykonania usługi/dostarczenia towaru w przyszłych okresach sprawozdawczych, nie staną się definitywne. Do czasu zatem wykonania usługi/dostarczenia towaru podatnik nie ma pewności, iż dana należność ma charakter definitywny (bezzwrotny).
Użyte w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowanie „pobrane wpłaty lub zarachowane należności”, odnosi się do pobranych przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie i dopiero po realizacji łączącej strony umowy wystąpi przychód podatkowy rzutujący na podstawę opodatkowania.
Regulacja zawarta w tym przepisie stanowi odstępstwo od ogólnych reguł ustalania przychodów z działalności gospodarczej, a warunkiem jego zastosowania jest uznanie, że otrzymane kwoty mają charakter zaliczek (zadatków) na poczet towarów i usług, które zostaną dostarczone (wykonane) w następnych okresach sprawozdawczych. Co do zasady zatem, kwoty otrzymanych zaliczek nie stanowią przychodu dla celów podatku dochodowego.
Przychodem nie będą zatem jakiekolwiek otrzymane przez podatnika pieniądze, wartości pieniężne, czy jakiekolwiek inne świadczenia, jeżeli zostały one pobrane na poczet dostaw towarów lub usług, które mają być wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych. To samo dotyczy zarachowanych należności w tym zakresie.
Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy biorąc pod uwagę opisane powyżej zdarzenie przyszłe i wskazane tam okoliczności wpłata otrzymana od odbiorcy przez Spółkę, przed złożeniem przez odbiorcę zamówienia (przed zawarciem umowy), tytułem przedpłaty na przyszłe dostawy Systemów będzie w okresie (dniu) otrzymania tej wpłaty stanowić przychód Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych.
Odnosząc powyższe do ww. przepisów prawa podkreślić należy, że o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podatnika decyduje fakt, że w sposób ostateczny powiększa ono aktywa podatnika.
Z danych zawartych w opisie sprawy wynika, że:
- Spółka będzie prowadzić działalność produkcyjną polegającą na produkcji systemów (…). Systemy te Spółka będzie wykonywać na indywidualne zamówienie.
- Odbiorcy z wyprzedzeniem będą dokonywali wpłat na rachunek bankowy Spółki na poczet planowanych zamówień na dostawy Systemów.
- W momencie dokonywania wpłat zamówienia na Systemy przez odbiorców nie będzie jeszcze złożone.
- Następnie odbiorcy będą składać Spółce zamówienia na dostawy Systemów.
- W przypadku odbiorców, którzy dokonali wpłat przed złożeniem zamówienia, po złożeniu zamówienia, te wpłaty Spółka będzie zarachowywać na poczet zamówionych Systemów (do wartości zamówienia).
- Sprzedaż Systemów będzie odbywać się albo w ramach odroczonego terminu płatności do określonej kwoty (tj. w ramach kredytu kupieckiego) albo w ramach przedpłaty (jeżeli nie spełniono warunków do uzyskania kredytu kupieckiego).
- Do czasu złożenia zamówienia (zawarcia umowy) na dostawę Systemu odbiorca nie ma ograniczenia w żądaniu zwrotu swojej wpłaty.
- Wpłaty będą dokumentowane potwierdzeniem z rachunku bankowego Spółki, a także poprzez dokonanie odpowiednich księgowań.
- Faktura dokumentująca sprzedaż Systemów będzie wystawiona pod warunkiem uprzedniego złożenia zamówienia, wyprodukowania Systemów i ich dostawy. Spółka miałaby ją wystawiać po dostawie Systemów, a w przypadku dostaw eksportowych przed wysyłką/wydaniem. Faktura będzie zawierała ostateczną należność za zamówione i dostarczone Systemy.
Z powyższego wynika, że wpłaty nie mają charakteru definitywnego, nie stanowią przysporzenia, które powiększa majątek podatnika w tym znaczeniu, że powoduje zwiększenie jego aktywów w sposób trwały (a nie tymczasowy).
W związku z powyższym należy zgodzić się z Panem, że wpłaty dokonywane na rzecz Spółki przed złożeniem zamówienia na Systemy nie będą stanowić dla Spółki przychodu podatkowego.
W związku z powyższym, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.