Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia stawki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w przypadku, gdy uchwała o wypłacie zysku została podjęta po okresie opodatkowania ryczałtem.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania:

  • E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

  • A.A.
  • B.B.
  • C.C.
  • D.D.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

E. Sp. z o.o. (zwana dalej również „Spółką”), jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej polskiej, tj. podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 updop. Rok obrotowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

W okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2024 roku Spółka korzystała z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński, dalej zwany także jako „eCIT”. Na moment objęcia Spółki eCIT, oraz w trakcie tego opodatkowania, Spółka spełniała i spełnia warunki korzystania z eCIT. Nie znajdują zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, wskazane w art. 28k ust. 1 updop.

W dniu 31 grudnia 2024 roku skończył się czteroletni okres opodatkowania Spółki eCIT. W 2025 r. Spółka, stosownie do art. 27f ust. 2 updop, planuje w deklaracji składanej za 2024 r., jako ostatni rok podatkowy, w którym była opodatkowana ryczałtem, złożyć informację o rezygnacji z opodatkowania eCIT. W konsekwencji, w 2025 r. Spółka opodatkowana będzie CIT za zasadach ogólnych.

Wartość przychodu Spółki ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w 2023 roku wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro, przeliczonej zgodnie z art. 4a pkt 10 updop, wobec czego w roku 2024, Spółka spełniała warunki do uznania jej za małego podatnika i podlegała opodatkowaniu stawką eCIT 10%.

W 2024 roku kwota przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) przekroczyła wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 2.000.000 euro, dlatego w roku 2025 spółka utraci status małego podatnika.

W roku 2025 Wnioskodawca planuje podjęcie uchwał o wypłacie zysku skumulowanego w okresie opodatkowania eCIT w postaci dywidendy. Zysk ten będzie obejmował zysk wypracowany w 2022 i 2024 r. Na moment sporządzania niniejszego wniosku takie uchwały nie zostały podjęte. Prawidłowe ustalenie wysokości zysku osiągniętego przez Spółkę za wszystkie lata korzystania z eCIT, wymaga sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2024. Sporządzenie sprawozdania oraz podjęcie stosownych uchwał zostanie dokonane w terminach wynikających z przepisów ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi (...) zł, 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiadają osoby fizyczne. Udziałowcami w Spółce są Zainteresowani: A. A., B.B., C.C., D.D. Każdy z udziałowców posiada 25% udziałów w Spółce.

Spółka w okresie opodatkowania eCIT prowadziła księgi rachunkowe i sporządzała sprawozdania finansowe zgodnie z wymogami określonymi w art. 28d updop, w szczególności w zakresie wyodrębnienia kwot zysków wypracowanych w latach opodatkowania eCIT oraz będzie stosować wyodrębnienia, o których mowa w tym przepisie, aż do momentu wypłaty zysków.

Pytania

1.Czy w przypadku podjęcia uchwały oraz wypłaty w roku 2025 dywidendy z zysku skumulowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tj. w latach 2022 i 2024), wypłacona dywidenda będzie opodatkowana według stawki odpowiedniej dla tzw. małego podatnika (10%), tj. przy uwzględnieniu statusu, jaki Spółka posiadała w ostatnim roku opodatkowania eCIT (2024), w oparciu o wartość przychodów osiągniętych w roku poprzedzającym ostatni rok opodatkowania eCIT (2023)? Czy może zastosowanie będzie miała stawka dla dużego podatnika (20%), według statusu Spółki w 2025, tj. roku podjęcia uchwał o wypłacie zysku i dokonaniu ich wypłaty, z uwagi na wartość przychodów osiągniętych w 2024 roku?

2.Czy od kwot, które zostaną wypłacone tytułem podziału zysku (dywidendy) przypadającego za okres opodatkowania ryczałtem od przychodów spółek, Spółka będzie uprawniona do potrącenia z podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od każdego z udziałowców 90% należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany?

3.Czy każdemu ze wspólników Spółki przysługiwać będzie prawo do pomniejszenia podatku dochodowego należnego z tytułu otrzymanej dywidendy o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany?

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (pytania nr 2 i 3) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Spółki, zysk wypracowany w okresie opodatkowania eCIT, który zostanie przeznaczony do wypłaty i wypłacony w 2025 r., powinien być opodatkowany na zasadach dotyczących małego podatnika, tj. według stawki eCIT 10%. Wynika to z tego, że w ostatnim roku opodatkowania ryczałtem Spółka posiadała status małego podatnika, bowiem przychody Spółki ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), w roku poprzedzającym (2023), nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro. Nie ma przy tym znaczenia, że w 2025 r., tj. w roku w którym nastąpi podjęcie uchwały i wypłata zysku, Spółka utraciła ten status, a przychody Spółki ze sprzedaży w 2024 r. - ostatnim roku opodatkowania eCIT, przekroczyły równowartość w złotych kwoty 2.000.000 euro.

W myśl art. 28o ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2025 r., poz. 278 ze zm.; dalej: „updop”):

Ryczałt wynosi:

1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

W momencie utraty prawa do opodatkowania ryczałtem, w rezultacie złożenia informacji o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem, zastosowanie znajdzie przepis art. 28m ust. 1 pkt 5 updop, zgodnie z którym opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto).

Suma zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania eCIT w części, w jakiej zyski te nie były zyskami podzielonymi, przeznaczonymi na podstawie uchwały do wypłaty wspólnikom jako dochód z tytułu zysku netto, stanowi podstawę opodatkowania stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 4 updop.

Dochód, o którym mowa w powołanym wyżej art. 28m ust. 1 pkt 5 updop, ustalany jest w momencie zakończenia opodatkowania ryczałtem i wykazywany w deklaracji składanej za ostatni rok opodatkowania ryczałtem (zgodnie w art. 28r ust. 1 i 3 updop). W niniejszej deklaracji podatnik wskazuje także sposób zapłaty należnego podatku od dochodu z tytułu zysku netto.

Z przepisów dotyczących eCIT wynika, że podatnik może zapłacić ryczałt:

  • jednorazowo po zakończeniu opodatkowania CIT estońskim (art. 28t ust. 2 updop) albo
  • dopiero po wypłacie zysku netto lub rozdysponowaniu w jakiejkolwiek formie (art. 28r ust. 3 updop).

Należy przy tym zwrócić uwagę, że powołane wyżej przepisy rozstrzygają tylko termin zapłaty ryczałtu.

Dochód z tytułu zysku netto ustalany jest w momencie zakończenia opodatkowania ryczałtem, co wynika m.in. z przepisu art. 28m ust. 1 pkt 5 i art. 28n ust. 1 pkt 4 updop.

Z tego względu, zdaniem Wnioskodawcy, dochód ten podlega opodatkowaniu według stawki, o której mowa w art. 28o updop, właściwej w momencie ustalania dochodu z tytułu zysku netto, tj. w ostatnim roku opodatkowania ryczałtem.

Z uwagi na moment ustalania dochodu z zysku netto, bez znaczenia powinien pozostawać:

  • okres, za który wypłacany będzie zysk;
  • status Spółki w roku podjęcia uchwały;
  • status Spółki w momencie wypłaty.

Tym bardziej, że ani przepis art. 28m ust. 1 pkt 5, ani art. 28n ust. 1 pkt 4 updop, nie nawiązują w żadnym zakresie np. do daty podjęcia uchwały, inaczej niż w przypadku dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat, o którym mowa w art. 28n ust. 1 pkt 1 updop.

Zatem w celu określenia właściwej stawki ryczałtu należy wziąć pod uwagę przychody ze sprzedaży za rok poprzedzający ostatni rok opodatkowania ryczałtem.

Niniejsze stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 sierpnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.298.2024.1.SJ oraz z 7 listopada 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.453.2024.1.IN.

W przypadku Spółki, ostatnim rokiem opodatkowania ryczałtem będzie rok 2024. W roku poprzedzającym ostatni rok opodatkowania eCIT, tj. w 2023 roku, przychody Spółki ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro. Z tego względu, w 2024 r. Spółka posiadała status małego podatnika. W konsekwencji, dochód z tytułu zysku netto, ustalony na koniec 2024 roku, po jego wypłacie lub rozdysponowaniu w jakiejkolwiek formie w 2025 roku, podlegać będzie opodatkowaniu eCIT według stawki 10%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.