Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z  6 marca 2025 r. (data wpływu do Organu 12 marca 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) to spółka specjalizująca się w produkcji (…). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust.  1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U.2023.0.2805 z późn. zm., dalej: „Ustawa CIT”). Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z  zysków kapitałowych.

Spółka prowadzi działalność w dwóch lokalizacjach. Prowadzona przez Spółkę ewidencja księgowa pozwala na szczegółowe wykazanie, której działalności (tj. z której lokalizacji) dotyczą poszczególne przychody i koszty. Przychody uzyskiwane z jednej z lokalizacji Spółki są objęte zwolnieniem podatkowym, na podstawie decyzji o wsparciu, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a Ustawy CIT.

Spółka operuje w branży od wielu lat - Spółka jako producent (…) posiada ponad (…) doświadczenia w (…). Spółka projektuje, prototypuje, opracowuje (…), a następnie produkuje (…) (dalej: „Produkt”, „Produkty”). Produkty są przeznaczone do przemysłu (…). Rozwiązania stosowane przez Spółkę oraz ciągły ich rozwój dają możliwość innowacyjnego opracowywania Produktów.

Spółka zatrudnia w ramach umowy o pracę, osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania prac w zakresie projektowania, prototypowania, opracowania oraz produkcji Produktów (dalej: „Pracownicy”).

Część z projektów realizowanych przez Spółkę w zakresie Produktów charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem innowacyjności, nowatorskości oraz kreatywną pracą Pracowników (dalej:  „Projekty B+R” lub „Prace B+R”). Spółka do Projektów B+R nie zalicza tych projektów i zleceń, które charakteryzują się powtarzalnością w stosunku do poprzednich projektów i zleceń, nie są innowacyjne oraz nie wymagają pracy kreatywnej Pracowników. Co ważne, czasami na etapie inicjacji danego projektu brak jest podstaw do uznania go za Projekt B+R, natomiast w trakcie jego realizacji spełnione zostają przesłanki, pozwalające na uznanie go za taki rodzaj projektu. Wówczas od tego momentu kolejne jego etapy są traktowane jako Projekt B+R. Dowodzi to nieprzewidywalności i niepewności realizowanych przez Spółkę projektów.

Spółka realizuje Projekty B+R w zakresie Produktów na indywidualne zamówienia klientów oraz sama - na podstawie doświadczenia oraz obserwacji zapotrzebowania na rynku - inicjuje wprowadzenie do swojej oferty nowego Produktu (dalej: „Obszar B+R Nowe Produkty”). W ramach Projektów B+R Spółka realizuje także prace w zakresie modyfikacji i ulepszania Produktów, które już znajdują się w  ofercie Spółki - np. (…) (dalej: „Obszar B+R Ulepszanie Produktów”). Dodatkowo do Projektów B+R zaliczane są prace mające na celu opracowanie nowych (albo ulepszenie istniejących) technologii i rozwiązań związanych z procesem produkcji - np. przyspieszenie produkcji (dalej: „Obszar B+R Procesy”). Niektóre z Projektów B+R mogą jednocześnie dotyczyć więcej niż jednego Obszaru B+R; np. podczas realizacji Projektu B+R w  zakresie nowych Produktów (Obszar B+R Ulepszanie Produktów) mogą być jednocześnie prowadzone prace nad ulepszaniem procesów (Obszar B+R Procesy).

Poniżej szczegółowy opis przebiegu Projektu B+R z Obszaru B+R Nowe Produkty. Ze względu na nieprzewidywalność Projektów B+R należy zwrócić uwagę, że niektóre z poniżej wymienionych etapów mogą się od siebie nieco różnić lub być ze sobą połączone, w zależności od realizowanego Projektu B+R. Niemniej jednak poniższy proces w sposób najbardziej reprezentatywny przedstawia realizację Projektu B+R z Obszaru B+R Nowe Produkty w Spółce. Przebieg Projektów B+R z Obszaru B+R Ulepszanie Produktów oraz Obszaru B+R Procesy jest zbliżony do Projektu B+R w zakresie Obszaru B+R Nowe Produkty, oczywiście z odpowiednim zastosowaniem modyfikacji poszczególnych etapów.

Projekty B+R z Obszaru B+R Nowe Produkty

Etap 1 - Inicjacja Projektu B+R

Rozpoczęcie Projektu B+R może odbywać się na podstawie wewnętrznej decyzji Spółki albo z  inicjatywy klienta. Pomysł wdrożenia nowego Produktu może zostać zainicjowany przez Pracowników na podstawie obserwacji rynku. Każdy Pracownik Spółki może wyjść z inicjatywą do wdrożenia nowego Produktu lub unowocześnienia/modernizacji Produktu dotychczas produkowanego. Zespołem koordynującym oraz realizującym Projekt B+R jest powoływany Zespół Projektowy, w którego skład wchodzą: (…).

W przypadku, gdy rozpoczęcie Projektu B+R inicjuje klient, może on dostarczyć Spółce element (np.  (…)), do którego niezbędne jest zaprojektowanie, opracowanie prototypu i wytworzenie Produktu (…). Na tej podstawie Spółka musi stworzyć projekt Produktu wykonanego z (…) (zależnie od potrzeb i wymagań klienta), jak i również całą dokumentację techniczną, aby finalnie być w stanie wyprodukować Produkt zgodnie z oczekiwaniami klienta. W drugim przypadku klient może zgłosić się  do Spółki posiadając już gotowe (…) albo jego model 3D Spółka na ich podstawie również musi stworzyć projekt oraz dokumentację techniczną Produktu. Spółka ma możliwość zaproponowania dodatkowych ulepszeń do otrzymanych już (…). W każdym z obydwu wspomnianych scenariuszy to w gestii Spółki jest opracowanie projektu, wykonanie pracy twórczej, która pozwoli na opracowanie technologii i osiągnięcie celu Projektu B+R - tj. w tym przypadku produkcja Produktów (…) wykonanych z (…). Innymi słowy, klient nie dostarcza Spółce gotowych rozwiązań (np. gotowej dokumentacji technicznej), które  umożliwiłyby automatyczne, natychmiastowe czy odtwórcze rozpoczęcie produkcji (…). W każdej sytuacji, to na Spółce spoczywa obowiązek opracowania odpowiedniej dokumentacji, stworzenie prototypu danego narzędzia do produkcji, opracowanie technologii, stworzenie prototypu Produktu etc.

Aby możliwe było przejście do kolejnych etapów realizacji projektu, w trakcie inicjacji Projektu B+R niezbędne jest ustalenie m.in. następujących danych: (…). Dzięki zgromadzeniu odpowiedniej ilości informacji (zwłaszcza w  zakresie oczekiwań klienta co do Produktu, który ma powstać) Spółka będzie mogła w odpowiedni sposób podejść do procesu projektowania Produktu (Etap 2). Na podstawie zgromadzonych informacji Spółka jest także w stanie przeprowadzić wstępną analizę wykonalności, która odpowie na pytanie, czy są możliwości, aby Spółka wyprodukowała dany Produkt.

W przypadku Produktu, który powstaje z inicjatywy Spółki wszelkie parametry i założenia ustalane są na poziomie Zespołu Projektowego. Po ustaleniu danych wyjściowych możliwe jest przystąpienie do procesu projektowania Produktu.

Etap 2 - Projektowanie Wzoru Produktu

Kolejnym etapem jest szczegółowe, techniczne zaprojektowanie Produktu. Bez względu na sposób inicjacji Projektu B+R, to Spółka jest odpowiedzialna za stworzenie dokumentacji technicznej Produktu, wraz z rysunkiem oraz jego bryłą 3D. Za przygotowanie dokumentacji technicznej, jak  również za zdecydowaną większą część realizacji Projektu B+R, odpowiadają Pracownicy Działu Projektowego.

W trakcie spotkań zespołowych opracowywany jest ostateczny model 3D w programach: (…). Na jego podstawie powstaje projekt rysunku technicznego. W  przypadku, gdy Projekt B+R jest realizowany z inicjatywy klienta, wówczas Spółka konsultuje z  klientem postępy prac, celem uzyskania akceptacji parametrów projektu Produktu. Jeśli klient ma uwagi, wówczas Spółka wprowadza stosowne zmiany w dokumentacji technicznej, aby uzyskać oczekiwany przez klienta efekt. Proces ten jest powtarzany aż do zaakceptowania przez klienta projektu Produktu (iteracja).

Kolejnym krokiem po akceptacji projektu technicznego przez klienta jest napisanie przez programistów (…) w aplikacji (…) programu na obrabiarkę (…), wraz z dokumentacją techniczną, a następnie symulację jego działania w celu sprawdzenia poprawności założonych efektów. W trakcie projektowania niezbędne jest przygotowanie bardzo szczegółowej dokumentacji technicznej, która będzie zawierała wszystkie niezbędne parametry części formującej. W przypadku pozytywnych efektów symulacji program jest przesyłany na obrabiarkę (…), tam następuje kolejna symulacja w celu sprawdzenia poprawności działania.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie prac na obrabiarce (…) i wytworzenie elementu oprzyrządowania, które stworzy prototyp formy do wykonania prototypu Produktu.

Oprzyrządowanie prototypowe przygotowywane jest na pojedyncze gniazdo linii produkcyjnej. Innymi słowy, ze względu na fakt, że jest to etap rozwojowy projektu, Spółka przygotowuje narzędzia na jedno gniazdo, aby ograniczyć koszty i móc szybciej wykonać prace testowe/projektowe.

Etap 3 - Prototypowanie

Na tym etapie Pracownicy Zespołu Projektowego wykonują prototyp Produktu. Do każdego Projektu B+R niezbędne jest stworzenie indywidualnych i zupełnie nowych części formujących, które zostaną wykorzystane w procesie produkcji. Zespół Projektowy, po stworzeniu narzędzia prototypowego, przekazuje go do działu Produkcji, razem z całą dokumentacją techniczną oraz informacjami, która maszyna ma zostać wykorzystana do produkcji prototypu Produktu, jaki surowiec ma być użyty oraz jaka ma być wyprodukowana liczba próbek Produktu. Tworzenie prototypu Produktu zazwyczaj trwa około miesiąca, zależnie od wyników proces ten może się wydłużyć.

Operator maszyny montuje otrzymaną formę prototypową oraz ustawia parametry maszyny w  sposób wskazany w dokumentacji, w celu przygotowania pierwszego prototypu Produktu. W  pierwszym kroku Spółka produkuje jeden prototyp Produktu, aby móc przeprowadzić na nim testy. Projektant weryfikuje, czy spełnione są założenia wejściowe. Kierownik Produkcji sprawdza natomiast, czy prototyp Produktu jest wykonany zgodnie z dokumentacją techniczną. Jeśli prototyp nie spełnia założeń, Spółka musi wprowadzić stosowne zmiany w oprzyrządowaniu, aby uzyskać oczekiwany efekt. Oznacza to, że proces wraca do Zespołu Projektowego i ponownie zaczyna się etap projektowania wzoru Produktu, a następnie tworzony jest nowy prototyp formy. Proces ten jest powtarzany aż do otrzymania zakładanych efektów, czyli do momentu, kiedy Produkt będzie spełniał wymagania wejściowe (iteracja).

Możliwe są sytuacje, kiedy Spółka zmuszona jest wrócić do klienta z informacją, że nie jest możliwe stworzenie Produktu dokładnie takiego, jakie były początkowe założenia. Wprowadzane są wtedy zmiany w Projekcie i cały proces zaczyna się od początku. Dowodzi to nieprzewidywalności Projektu B+R, szukaniu rozwiązań oraz często wprowadzaniu istotnych zmian, aby projekt mógł zostać zakończony. W przeszłości zdarzały się także przypadki, w których to Spółka musiała przerwać realizację Projektu B+R, ze względu na jego zbyt skomplikowany charakter.

W momencie, kiedy Projektant oraz Dział Produkcji stwierdza, że wykonany prototyp Produktu spełnia pierwotne założenia, wówczas produkowana jest seria testowa na prototypowym narzędziu. Określona ilość prototypowych Produktów jest przekazywana do Działu Kontroli Jakości, celem przeprowadzenia testów.

Na tym etapie przeprowadzana jest także analiza wykonalności w zakresie produkcji. Spółka sprawdza, czy będzie w stanie opracować technologię i w konsekwencji wytworzyć dany Produkt. Analizie poddawane są możliwości: wprowadzenia Produktu na linię produkcyjną, sprawdzenia parametrów Produktu przez linie kontrolne. W tym celu, oprzyrządowanie montowane jest na maszynę produkcyjną, co pozwala zweryfikować możliwości produkcyjne. Realizacja przez Spółkę Projektów B+R wiąże się z niepewnością i ryzykiem zakończenia prac niepowodzeniem - w trakcie analizy wykonalności, jak również na kolejnych etapach Projektu B+R, może się okazać, że Spółka nie będzie w stanie rozpocząć produkcji Produktu, np. ze względu na ograniczenia technologiczne. Jeśli  analiza wykonalności zakończy się wynikiem pozytywnym, wówczas Projekt B+R przechodzi do kolejnego etapu.

Etap 4 - Testy

Pracownicy Działu Kontroli Jakości pobierają określoną na początku procesu próbę sztuk prototypowych Produktów na której wykonują testy i pomiary w celu zbadania zgodności poniższych parametrów z założeniami ustalonymi w projekcie:

-(…).

Po przeprowadzeniu testów Dział Kontroli Jakości przygotowuje raport, który wskazuje jakie parametry należy poprawić przed uruchomieniem produkcji seryjnej. W przypadku Projektów B+R, które są realizowane na zlecenie klienta, część prototypowych Produktów zostaje wysłana do klienta, aby dokonał on oceny prototypów Produktów. W wielu przypadkach Pracownicy udają się do klienta, aby zaobserwować ewentualne nieprawidłowości wykorzystania prototypu Produktu na linii produkcyjnej klienta i zapobiec powtarzaniu się ich przy kolejnych próbach i produkcjach próbnych.

Etap 5 - Podsumowanie prototypowania

Zespół Projektowy spotyka się celem omówienia procesu prototypowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości może dojść do sytuacji, kiedy niezbędne będzie ponowne zaprojektowanie oraz wykonanie formy. Może to być spowodowane tym, że prototyp nie spełnia oczekiwań Klienta bądź nie przeszedł pozytywnie kontroli jakości. Wówczas Dział Projektowy wprowadza zmiany w dokumentacji technicznej oraz ponownie wytwarza oprzyrządowanie. Cykl jest powtarzany aż do momentu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów (iteracja procesu).

W Etapie 5 ustalane jest, czy niezbędne jest wprowadzenie określonych zmian w procesie produkcji, czy niezbędne jest wprowadzenie zmian w częściach formujących. Może się bowiem okazać, że  technologia, która została opracowana, wymaga korekty. W trakcie tego etapu zapadają decyzje, czy niezbędny jest powrót do któregoś z poprzednich etapów Projektu B+R, czy zmiany w procesie produkcji zostaną wprowadzone bezpośrednio na produkcję seryjną.

Etap 6 - Przygotowanie do pierwszej produkcji seryjnej

W kolejnym etapie, po uzyskaniu akceptacji prototypu Produktu przez klienta, Zespół Projektowy przygotowuje projekty wszystkich elementów całościowego oprzyrządowania (na wszystkie gniazda produkcyjne, ponieważ prototyp formy przygotowywany był tylko na jedno gniazdo). Następnie programiści tworzą w aplikacji (…) program na obrabiarkę (…), wraz z dokumentacją techniczną, a następnie symulację jego działania w celu sprawdzenia poprawności założonych efektów. W trakcie projektowania niezbędne jest przygotowanie bardzo szczegółowej dokumentacji technicznej, która będzie zawierała wszystkie niezbędne parametry docelowej części formującej. W  przypadku pozytywnych efektów symulacji program jest przesyłany na obrabiarkę (…), tam następuje kolejna symulacja w celu sprawdzenia poprawności działania. Kolejnym krokiem jest uruchomienie prac na obrabiarce (…) i wytworzenie elementu oprzyrządowania do produkcji seryjnej.

Kolejnym krokiem jest przekazanie przez Zespół Projektowy gotowego elementu oprzyrządowania do montażu, gdzie powstaje docelowa forma do produkcji seryjnej. Musi ona być wykonana w taki sposób, aby finalnie został wytworzony produkt dokładnie taki sam, jak prototyp Produktu zaakceptowany przez Klienta. Jest to proces złożony, czasem trwający kilka dni, co spowodowane jest tym, że forma produkcyjna projektowana jest na większą liczbę gniazd - mamy zatem do czynienia ze skalowaniem produkcji, ponieważ inny jest proces produkcji na jednym gnieździe (jedna sztuka Produktu), a inny z wykorzystaniem pełnym mocy przerobowych. W związku z tym istotnym elementem jest chociażby różnica w poziomie skurczu materiałów, z których powstaje Produkt. Dodatkowym elementem na tym etapie jest też sztaplowanie.

Następuje dostosowanie wszystkich sekcji roboczych (wszystkich gniazd). Po ich dostosowaniu przeprowadzana jest krótka seria próbna (trwająca od kilku godzin do 3-4 dni), aby zweryfikować, jak  technologia sprawdzi się z wykorzystaniem pełnych mocy przerobowych automatu. Wynika to z  faktu, że nie zawsze na jednej sekcji roboczej można sprawdzić wszystkie parametry - uruchomienie jednej sekcji często nie jest miarodajne, dlatego niezbędne jest sprawdzenie wszystkich sekcji roboczych.

Może się okazać, że na produkcji seryjnej trzeba wprowadzić jakieś zmiany w procesie technologicznym - wówczas są one wprowadzane przez Pracowników. Możliwe jest, że musi nastąpić ponowne wykonanie oprzyrządowania przez Zespół Projektowy (iteracja, aż finalny Produkt osiągnie parametry zgodne z założeniami pierwotnymi).

Pierwsza próbna partia seryjnej produkcji jest przekazywana w pierwszej kolejności do Działu Kontroli Jakości, w celu sprawdzenia czy produkt finalny jest zgodny z prototypem. Jeśli Produkt nie uzyska akceptacji cały proces tworzenia Oprzyrządowania trzeba wykonać ponownie, aż do uzyskania zadowalających efektów. Po uzyskaniu akceptacji Działu Kontroli Jakości, pierwsza próbna partia seryjnej produkcji jest wysyłana do klienta, celem uzyskania jego akceptacji albo następuje rozpoczęcie produkcji. Przebieg tego etapu zależy od początkowych ustaleń z klientem.

W przypadku pierwszej opcji, po uzyskaniu akceptacji Klienta oraz Zespołu Kontroli Jakości kończy się Projekt B+R. Zatem etap 6, który stanowi dostosowanie do produkcji seryjnej, jest ostatnim etapem Projektu B+R w zakresie projektowania i prototypowania nowych Produktów.

Projekty B+R z Obszaru B+R Ulepszanie Produktów

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej musi utrzymywać konkurencyjne ceny oraz oferować na rynku innowacyjne rozwiązania, aby zachęcić Klientów do swojej oferty. W tym celu, Spółka nieustannie podejmuje próby związane z zastosowaniem nowych materiałów do wytwarzania Produktów. Poza samym obniżeniem kosztów produkcji, Spółka dąży również do dostosowania się do Klientów, np. poprzez bardziej ekologiczną produkcję. Na ten moment Produkty wytwarzane są w  przeważającej części z (…). Spółka poprzez zastosowanie alternatywnych materiałów, czyli (…), próbuje obniżyć wskaźnik wykorzystywanego (…) do produkcji Produktu oraz poszerzyć swoją ofertę produktową. Spółka wprowadziła do  swojej oferty możliwość tworzenia Produktów z (…). Jest to rozwiązanie innowacyjne i w dalszym ciągu Spółka prowadzi prace i testy w celu tworzenia Produktów z tego materiału w najwyższej jakości.

Zmiana materiału/surowca, z którego wytwarzany jest Produkt wiąże się z wieloma komplikacjami - w szczególności w zakresie zaprojektowania, stworzenia prototypu oraz produkcji odpowiednich form, bowiem nowy materiał/surowiec ma inne właściwości od tradycyjnie wykorzystywanych (…). Inne materiały mają inne właściwości deformacyjne oraz inaczej reagują na ciepło. Spółka musi więc opracować całość procesów technologicznych oraz dostosować je pod konkretny materiał, co wiąże się z koniecznością przeprowadzania wielu prób oraz badań przed finalnym wykorzystaniem materiału/surowca do produkcji Produktu w sposób seryjny.

W celu wprowadzenia Produktów z nowego materiału, Spółka stworzyła maszynę laboratoryjną do tworzenia prototypów z (…). Maszyna została w całości zaprojektowana oraz zbudowana przez Zespół Projektowy.

W ramach Obszaru B+R Ulepszenia Produktów, Spółka opracowuje także nowe Produkty, które finalnie trafiają do oferty Spółki. W procesie opracowywania oraz produkcji nowego Produktu, udział biorą Pracownicy. Podejmują oni działania, które sprowadzają się do zaprojektowania nowego Produktu (projekty powstają we wsparciu zewnętrznych podmiotów), jego próbnej produkcji, testów oraz prób, aby finalnie otrzymać Produkt, który będzie odpowiadał wstępnym założeniom.

Projekty B+R z Obszaru B+R Procesy

Spółka podejmuje również innowacyjne prace w zakresie optymalizacji procesów produkcji. Zmiany  wprowadzane są w narzędziach oraz maszynach, mogą to być zmiany bądź przyłączanie nowych elementów do zakupionych maszyn. Zespół Produkcji zgłasza zapotrzebowanie i możliwości wprowadzenia optymalizacji do Zespołu Projektowego, on przygotowuje projekt, następnie narzędzie i przeprowadza odpowiednie testy i ewentualne zmiany.

Przykładami takich usprawnień są:

-(…).

W trakcie procesu projektowania nowych Produktów Spółka napotyka również trudności, które sprawiają, że nie każdy nowy Produkt wchodzi ostatecznie do produkcji masowej. Zanim Spółka podejmie decyzję o zaniechaniu wprowadzenia nowego Produktu do produkcji przechodzi on szereg testów i prób, które są czasochłonne oraz materiałochłonne.

Przykładami takich trudności są:

-Stworzenie projektu, a następnie prototypu Produktu, który finalnie nie zostaje zaakceptowany przez Klienta;

-Problemy związane z trwałością Produktu w transporcie, przy zachowaniu wymaganych parametrów;

-Brak współdziałania Produktu Spółki z półproduktem klienta (…);

-Produkt ostatecznie w pełni spełnia wymagania jakościowe Klienta, natomiast po testach okazuje się, iż urządzenia peryferyjne Klienta nie są gotowe do obsługi Produktu;

-Brak akceptacji jakościowej Klienta dla Produktów wykonanych na narzędziu powierzonym przez Klienta;

-Brak zgody klienta na zastosowanie rozwiązania z udziałem Produktu ze względu na niewłaściwe zabezpieczenie Produktu oraz pogorszenie parametrów logistycznych (…) względem aktualnie używanego (…) z innego materiału.

Reasumując, Wnioskodawca zauważa, że realizowane Projekty B+R:

1. są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii wskazanej we wcześniejszej części wniosku przez Pracowników posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;

2. są dokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy,

3. mają na celu tworzenie nowego Produktu lub ulepszenie Produktu lub optymalizację wewnętrznych procesów Spółki.

Dodatkowo Wnioskodawca:

1. będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej również w przyszłości;

2. w przypadku uznania przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, wykaże koszty kwalifikowane poniesione realizację Projektów B+R w zeznaniach podatkowych składanych za poszczególne lata podatkowe Koszty kwalifikowane, wykazane w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, będą jednocześnie stanowiły koszt uzyskania przychodu w tym roku podatkowym;

3. prowadzi i będzie prowadzić ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej;

4. nie posiada/nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

5. nie otrzymał/nie otrzymuje zwrotu w jakiejkolwiek formie kosztów poniesionych na wynagrodzenia Pracowników, materiałów, surowców i narzędzi oraz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji działalności w zakresie realizacji Projektów B+R;

6. korzysta i będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a Ustawy CIT, jednakże w przypadku uznania przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, w  zakresie Projektów B+R, które realizowane są zarówno dla potrzeb działalności objętej decyzją o wsparciu, jak również dla potrzeb działalności nieobjętej decyzją o wsparciu, Spółka zaliczy do kosztów kwalifikowanych wyłącznie tę część kosztów, która nie wpłynęła/nie wpłynie na obniżenie dochodu zwolnionego z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a Ustawy CIT.

W odniesieniu do opisanych powyżej Projektów B+R, Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, Spółka zalicza następujące wydatki (zwane dalej: „Kosztami Projektów B+R”):

1. Wynagrodzenia przeznaczone dla Pracowników biorących udział w realizacji Prac B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie, umożliwiające prowadzenie projektów. Do Kosztów Projektów B+R Spółka zalicza jedynie tę część wynagrodzenia, która proporcjonalnie przypada na czas poświęcony na ich realizację. W  przypadku Pracowników, którzy zatrudnieni są wyłącznie do realizacji Projektów B+R, całe wynagrodzenie stanowi Koszt Projektów B+R.

2. Koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tej części, w  jakiej są wykorzystywane w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

3. Koszty materiałów i surowców wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R.

Ponadto, w piśmie uzupełniającym doprecyzowali Państwo opis sprawy następująco:

Ad 1.

W pierwszej kolejności Spółka zwraca uwagę, że przedmiotowe pytanie odnosi się do „narzędzi, nowych koncepcji, rozwiązań, niewystępujących w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy)”. Należy zwrócić uwagę, że w praktyce nie jest możliwa weryfikacja, jakie narzędzia, koncepcje czy  rozwiązania występują w praktyce gospodarczej, rozumianej jako ogół wszystkich przedsiębiorstw na świecie, kontynencie, czy chociażby kraju. Co więcej, przepisy regulujące tzw.  ulgę na działalność badawczo-rozwojową nie obligują podatników do takiej weryfikacji. W  orzecznictwie sądów administracyjnych oraz indywidualnych interpretacjach wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje się na to, że dla spełnienia definicji działalności badawczo-rozwojowej wystarczające jest to, kiedy koncepcje/rozwiązania są innowacyjne w skali działalności podatnika, który zamierza skorzystać z podatkowej ulgi badawczo-rozwojowej.

Z tych względów Spółka nie jest w stanie jednoznacznie wskazać, które z opracowanych przez nią w  ramach Projektów B+R narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania występują w praktyce gospodarczej, w rozumieniu ogółu. Natomiast Wnioskodawca wskazuje, że są to nowe narzędzia, koncepcje oraz rozwiązania, które dotychczas nie funkcjonowały w praktyce gospodarczej Spółki.

Wnioskodawca w ramach realizowanych Projektów B+R opracowuje i wdraża nowatorskie rozwiązania technologiczne oraz narzędzia, które w sposób znaczący różnią się od dotychczas stosowanych w Spółce; rozwiązania te nigdy wcześniej nie występowały w Spółce.

Poniżej przykłady takich działań:

1. Nowatorskie narzędzia do (…).

- Spółka zaprojektowała i wdrożyła specjalistyczne (…) produkcyjne dostosowane do (…).

- Opracowano technologię pozwalającą na precyzyjne kształtowanie (…), uwzględniającą właściwości (…), co nie występowało wcześniej w jej praktyce. Wnioskodawca opracowuje specjalną (…).

2. (…) do automatyzacji linii produkcyjnej.

- Innowacyjne rozwiązanie pozwalające na (…). Nabyta przez Spółkę maszyna, wykorzystywana na linii produkcyjnej, nie posiadała takiego rozwiązania, jak również nie było możliwe nabycie go z zewnątrz. Wnioskodawca zatem samodzielnie rozpoczął Projekt B+R, którego celem było opracowanie nowego rozwiązania, które przełożyło się na usprawnienie procesu produkcyjnego.

- Wdrożenie (…) zwiększyło wydajność procesu oraz poprawiło precyzję układania produktów, co przekłada się na wyższą jakość wyrobów gotowych.

3. (…) - to system służący do pozyskiwania oraz przetwarzanie danych ze stanowisk produkcyjnych (maszyn produkcyjnych) w czasie rzeczywistym. (…). Dzięki temu Wnioskodawca może na bieżąco reagować w procesy produkcyjne. (…) zwiększa wydajność w  obszarze produkcji, ponieważ osoby nadzorujące dysponują zawsze aktualnymi danymi.

- `(…).

4. Prototypowanie z użyciem dedykowanej maszyny laboratoryjnej

- Spółka zaprojektowała i stworzyła własną maszynę prototypową do (…), co pozwoliło na szybkie iteracyjne testowanie różnych (…).

- Powyższe pozwoliło skrócić czas opracowywania nowych produktów oraz zapewnia kontrolę jakości w fazie projektowania.

5. Optymalizacja procesów (…)

- (…).

Unikatowość i nowatorski charakter rozwiązań - nowatorskość opracowanych rozwiązań wynika z  kilku czynników:

- Spółka wdraża technologie, które wcześniej nie były stosowane przez nią, szczególnie w zakresie (…).

- Zastosowanie nowych metod wytwarzania – (…), dzięki wykorzystaniu autorskich narzędzi i systemów.

- Interdyscyplinarność rozwiązań - połączenie (…) w celu stworzenia produktów o lepszych parametrach użytkowych.

Dzięki powyższym działaniom Spółka znacząco podnosi jakość i funkcjonalność swoich produktów, jednocześnie redukując koszty produkcji i negatywny wpływ na środowisko.

Ad 2.

Spółka wykorzystuje specjalistyczną wiedzę w zakresie projektowania, prototypowania i produkcji (…). W tym celu, niezbędne jest posiadanie doświadczenia w (…). Kluczowe kompetencje obejmują także (…). Spółka bazuje na wiedzy z zakresu (…), a także na umiejętności dostosowania maszyn produkcyjnych do specyficznych wymagań nowo projektowanych (…).

Ad 3.

Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę i umiejętności użyte w dotychczas oferowanych produktach do  realizacji nowych/udoskonalonych projektów w następujący sposób - doświadczenie (wiedza i  umiejętności), które Spółka zdobyła podczas realizacji poprzednich projektów, przekłada się na kreatywność, innowacyjność, myśl technologiczną przy realizacji nowych/udoskonalonych projektów. Doświadczenie pomaga wykreować nowy produkt albo pomaga wymyślić, co powinno być zmienione w dotychczas oferowanym produkcie.

Ad 4.

W wyniku realizacji projektów powstaje nowa wiedza z zakresu (…). Spółka opracowuje nowe metody przetwarzania materiałów, doskonali procesy produkcyjne oraz projektuje innowacyjne rozwiązania technologiczne w celu poprawy wydajności, jakości i funkcjonalności (…).

Ad 5.

Celem podejmowanych prac jest opracowanie nowych oraz ulepszonych (…) dostosowanych do wymagań klientów i rynku, optymalizacja procesów produkcyjnych oraz wdrożenie innowacyjnych technologii. Proces realizacji projektów obejmuje kilka etapów: inicjację projektu (analiza potrzeb, określenie parametrów produktu), projektowanie wzoru produktu (opracowanie modelu 3D i  dokumentacji technicznej), prototypowanie (testowanie prototypu, iteracyjne ulepszanie konstrukcji), testy jakościowe (weryfikacja właściwości produktu) oraz wdrożenie do produkcji seryjnej. Harmonogram prac jest dostosowywany do specyfiki danego projektu i może podlegać modyfikacjom w trakcie realizacji. W przypadku napotkania trudności proces jest iteracyjnie powtarzany, aż do osiągnięcia założonych celów.

Ze względu na nieprzewidywalność zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie realizacji projektów, nie jest możliwe jednoznaczne określenie jednego, identycznego harmonogramu dla wszystkich projektów. Innymi słowy, ze względu na różnice w projektach, również harmonogramy ich realizacji różnią się od siebie.

Ad 6.

Wykonywane prace w związku z realizacją projektów nie obejmują ani nie będą obejmować rutynowych i okresowych zmian do produktów Spółki, nawet gdy mają charakter ulepszeń.

Ad 7.

Koszty wynagrodzeń pracowników stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i/lub art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad 8.

Przedmiotem pytania nr 2 jest zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników za czas ich choroby, urlopu lub innej nieobecności.

Ad 9.

Przedmiotem wniosku jest pytanie o możliwość zaliczenia do koszów kwalifikowanych wynagrodzenia dla osób wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy zlecenia/umowy o dzieło.

Pytania

1. Czy działalność Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2025 oraz  lata kolejne?

2. Czy Koszty Projektów B+R ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i  ust.  3 Ustawy CIT, które Wnioskodawca może odliczyć w ramach ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2025 oraz lata kolejne? (część pytania oznaczonego nr 2 z wyłączeniem wynagrodzenia za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracowników)

Państwa stanowisko w sprawie

1) Działalność Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2025 oraz lata kolejne.

2) Koszty Projektów B+R ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, które Wnioskodawca może odliczyć w ramach ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2025 oraz lata kolejne.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad 1

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z  zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w  roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Definicję działalności „badawczo-rozwojowej” zawarto w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, który mówi, że  termin „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. Dodatkowo jak zostało wskazane w Rozdziale 3.2.1.1 akapit 32 Objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy”: „w doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że  ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a  zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.” Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, funkcjonalności, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że  w  znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, realizacja Prac B+R ma charakter twórczy, oryginalny i  indywidualny. Prace B+R są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji, które są wykorzystywane do opracowania Produktów. Każdorazowo podejmowana Praca B+R wymaga innowatorskiego, zindywidualizowanego podejścia. Dodatkowo prowadzone prace obejmują wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w szczególności z dziedziny biologii człowieka, technologii żywienia czy posiadania umiejętności technicznych.

W świetle wyżej przytoczonych definicji, w ocenie Wnioskodawcy, Projekty B+R realizowane przez Spółkę mają charakter „twórczy”.

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i  tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Należy również wspomnieć, że realizowane przez Spółkę prace w ramach Projektów B+R, były/są/będą dokonywane w nieregularnych odstępach czasu i miały/mają/będą miały różny zakres. Wypełnione zostają tym samym znamiona prac rozwojowych zawarte w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT. Przepis ten odmawia uznania za prace rozwojowe działalności wykonywanej w sposób rutynowy i  okresowy. Ustawa CIT nie definiuje jednak pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego. Takie podejście odnajdujemy m.in.  w  interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod red. W. Doroszewskiego” (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że  poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i  „wykonywany według utartych schematów”.

W przypadku Wnioskodawcy nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i  „według utartych schematów”. Jak już zostało wskazane Wnioskodawca realizuje Projekty B+R. Nie  można zatem uznać, że są to działania automatyczne i według utartych schematów, gdyż wszystkie czynności podejmowane w trakcie realizacji prac będących przedmiotem wniosku, są zindywidualizowane, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne. Istotą działania jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład dedykowanych Pracowników w proces realizacji Projektu B+R. Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacyjności, wyspecjalizowanego personelu oraz zaplecza technicznego potrzebnych do finalizacji projektu, co jest przeciwnością działań wykonywanych w  sposób rutynowy.

W przepisach nie znajdziemy również definicji słowa „okresowy”. Podobnie jak powyżej, należy odnieść się do wykładni językowej tego określenia. Słownik Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje na następujące znaczenia słowa „okresowy”: „powtarzający się, występujący co pewien czas” oraz „dotyczący danego okresu”. Na podstawie przedstawionej definicji, znaczenie słowa „okresowy” sugeruje, że chodzi o podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Z tego wynika, że przedstawiona działalność Wnioskodawcy nie ma znamion okresowości, ponieważ czynności związane z realizacją Projektów B+R każdorazowo mają na celu stworzenie czegoś nowego, niepowtarzalnego.

Wnioskodawca wskazuje dodatkowo, że Projekty B+R realizowane przez Pracowników są prowadzone w sposób systematyczny. Świadczy o tym jasny i etapowy przebieg prac, jaki  przedstawiono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe wskazuje także na to, że Spółka realizuje prace w ramach etapów o  określonej długości. Takie usystematyzowanie podejmowanych działań dowodzi ich systematyczności oraz braku incydentalności.

Należy więc zauważyć, że cały cykl działań podejmowanych przez Spółkę, od momentu rozpoczęcia myślenia o nowym Projekcie B+R, stanowi nierozerwalny ciąg prac. Albowiem pomiędzy poszczególnymi fazami działań Wnioskodawcy istnieje wyraźny związek. Tworzą one bowiem spójny, systematyczny proces pozwalający na wytworzenie od podstaw innowacyjnych rozwiązań, które następnie są implementowane i dają wymierny efekt w postaci nowego Produktu/ulepszonego Produktu/nowego lub ulepszonego procesu. W konsekwencji między poszczególnymi etapami procesu twórczego istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy, co wskazuje na spełnienie warunku „systematyczności” z definicji zawartej w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Wnioskodawca jest odpowiedzialny za samodzielne opracowanie koncepcji, która pozwoli na wytworzenie Produktu. Podstawą do działania jest wiedza oraz doświadczenie wyspecjalizowanych Pracowników, co pozwala na stworzenie Produktu dopasowanego do oczekiwań konsumentów.

Prowadzone Prace B+R nie są „odtwórczym” bądź „rutynowym” działaniem, które nie spełniałoby definicji prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT.

Reasumując, realizowane przez Spółkę Projekty B+R wpisują się w definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w Ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie obejmują zmian o  charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny, zgodnie z góry powziętym zamiarem, przez Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Realizowane przez Wnioskodawcę projekty prowadzą do stworzenia nowych rozwiązań. W rezultacie uprawnia to Wnioskodawcę do skorzystania z preferencji podatkowych zawartych w art. 18d Ustawy CIT.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, które  odnoszą się do podmiotów zajmujących się działalnością polegają na autorskim wytwarzaniu różnych przedmiotów.

Dla potwierdzenia, Spółka przywołuje fragmenty interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS):

- Interpretacja Indywidualna z 6 lipca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.265.2023.2.JMS, DKIS  zgodził się z poniższym uzasadnieniem podatnika, odstępując od własnego uzasadnienia:

„Na nierutynowy charakter prowadzonych projektów rozwojowych wskazuje fakt, iż prace związane z ich realizacją wykonywane są w następstwie przyjęcia założeń, których spełnienie nie jest możliwe przy wykorzystaniu dotychczasowych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę rozwiązań i  produktów, lecz konieczne jest opracowanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych oraz przeprowadzenie ich walidacji, w tym w warunkach rzeczywistych.

Ponadto, opracowywane rozwiązania są rozwiązaniami innowacyjnymi, tj. nowymi lub znacząco udoskonalonymi, co najmniej na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Powyższe potwierdza także okoliczność, iż celem realizacji projektów, opisanych w stanie faktycznym, konieczne było opracowanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz odpowiednich procesów montażu i walidacji, każdorazowo dostosowanych do konkretnego zapotrzebowania Klienta, specyfiki miejsca działań Wnioskodawcy. Doświadczenie i konieczność podejmowania nowych, innowacyjnych rozwiązań dokonywała się na każdym etapie realizacji każdego z trzech projektów, obejmując nawet optymalizację sposobu transportu”.

- Interpretacja indywidualna z 7 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.239.2022.2.JG, DKIS  zgodził się z poniższym uzasadnieniem podatnika, odstępując od własnego uzasadnienia:

„Wnioskodawca opracowuje w ramach projektów nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne (w ramach czego powstaje nowa wiedza), a w tym celu wykorzystuje i łączy wiedzę oraz umiejętności osób realizujących projekt z różnych dziedzin, przede wszystkim z zakresu architektury, inżynierii i  wytrzymałości materiałów, tak by projektowane rozwiązanie osiągnęło zakładane na początku projektu parametry techniczne (w tym celu testowane są różne materiały i sposoby ich łączenia).

Na nierutynowy charakter prowadzonych projektów rozwojowych wskazuje fakt, iż prace związane z  ich realizacją wykonywane są w następstwie przyjęcia założeń, których spełnienie nie jest możliwe przy wykorzystaniu dotychczasowych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę rozwiązań i  produktów, lecz konieczne jest opracowanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych oraz przeprowadzenie ich walidacji, w tym w warunkach rzeczywistych.”

Mając powyższe na uwadze, wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Projekty B+R spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, co  uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2025 oraz lata kolejne.

Ad 2

Ustawodawca w art. 18d ust. 2 pkt 1a Ustawy CIT wskazał, że kosztami kwalifikowanymi są poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 26  lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2019 poz. 1387; dalej: „Ustawa PIT”), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13  października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: „Ustawa ZUS”), w takiej części, w  jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub  umowy o dzieło w danym miesiącu.

Dodatkowo stosownie do art. 18d ust. 5 Ustawy CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 Ustawy CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

- w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

- w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

- w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i  3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Natomiast w myśl art. 18d ust. 8 Ustawy CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 Ustawy CIT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r., za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z  dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o  systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z  dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o  systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 3 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w  prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 3k Ustawy CIT, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt  48 nie stosuje się.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów należy stwierdzić, że aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;

-koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy CIT;

-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 Ustawy CIT;

-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, Wnioskodawca wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;

-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie CIT;

-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

Przenosząc wyżej przytoczone przepisy oraz warunki na grunt analizowanej sprawy, Wnioskodawca spełnia wszystkie powyższe wymagania. Poniesione wydatki są związane z działalnością badawczo-rozwojową, za którą uznaje się tworzenie Produktów, koszty te stanowią również koszty uzyskania przychodu, wszystkie koszty mieszczą się w katalogu zamkniętym. Ponadto, koszty zostały wyodrębnione w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji, pozwalającej na wyodrębnienie kosztów i przychodów działalności w zakresie opisanym powyżej (co zostało wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego), jak również zamierza prowadzić taką ewidencję w przyszłości. Wnioskodawca planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR.

Zajmowane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych indywidualnych interpretacjach organów podatkowych. Wnioskodawca powołuje poniżej fragmenty interpretacji indywidualnych, odnoszących się do kosztów, które ponosi w ramach realizacji Prac B+R.

1. Pracownicy

Wnioskodawca zauważa, że prawo do uznania wynagrodzenia Pracowników zaangażowanych w  prace badawczo-rozwojowe wynika z literalnego brzmienia przepisów, art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy CIT.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na wynagrodzenia Pracowników biorących udział w  realizacji prac badawczo-rozwojowych została wielokrotnie potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w:

- Interpretacji Indywidualnej z 17 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.116.2020.2.IM:

„Reasumując, należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy należności, o  których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13  października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: „składki na ubezpieczenie społeczne”), w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek, przysługujące Pracownikom, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację prac B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy tych Pracowników w danym miesiącu, stanowią dla Spółki koszty kwalifikowane, o  których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Oddziału w ramach stosowania ulgi na prace badawczo rozwojowe - jest prawidłowe.”

- Interpretacji Indywidualnej z 3 lutego 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.545.2019.1.MBD:

„Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy, stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który  realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.”

W związku z powyższym, nie jest sporne zaliczenie wynagrodzeń Pracowników za realizację prac polegających na tworzeniu Produktów do kosztów kwalifikowanych. Osoby te bowiem biorą czynny udział w Pracach B+R będących przedmiotem działalności Spółki.

Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z  4  czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.218.2019.1.APO:

„Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz przedstawiony opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że Spółka jest i będzie uprawniona do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p., kosztów wynagrodzeń pracowników wykonujących działalność badawczo-rozwojową oraz kosztów wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło, w tym także wynagrodzeń z tytułu przeniesienia praw autorskich, oraz składek od tych należności finansowanych przez płatnika, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu lub w takiej części, w  jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub  umowy o dzieło w danym miesiącu.”

2. Materiały

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały, które są następnie wykorzystywane do  działań badawczo-rozwojowych, również wynikaja z literalnego brzmienia przepisów, nie mniej jednak, na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawione w:

- Interpretacji Indywidualnej z 7 lutego 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.625.2019.1.BM:

„W świetle powyższego, stanowisko Spółki, w zakresie ustalenia, czy koszty zakupu materiałów i  surowców, takich jak zestawy komputerowe, laptopy, oprogramowanie peryferyjne, infrastruktura IT, części zamienne, oprogramowanie i licencje na oprogramowanie komputerowe oraz inne materiały eksploatacyjne i biurowe nabywane wyłącznie w celu wykorzystania w działalności badawczo-rozwojowej lub częściowo związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową i  częściowo z pozostałą działalnością, w tej części, w jakiej zostały ona wykorzystane do prowadzonych prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w  art.  18d ust. 2 udpop, jest prawidłowe.”

- Interpretacji Indywidualnej z 21 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.505.2019.2.JKT:

„Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy koszty energii zużytej na działalność badawczo- rozwojową stanowią koszty kwalifikowane objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, takich jak koszty energii, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.”

- Interpretacji Indywidualnej z 7 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.128.2019.3.JKT:

„Z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p. wynika, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczać wydatki na  materiały i surowce, jeżeli mają one bezpośredni związek z działalnością B+R. Treść przywołanej regulacji (kładąc nacisk na bezpośredni charakter związku pomiędzy materiałami/surowcami a  działalnością B+R) implikuje wniosek, że materiały i surowce muszą być wykorzystane/zużyte do  realizacji działań objętych aktywnością sklasyfikowaną jako działalność badawczo-rozwojowa. W  przedstawionym przypadku nabywane od osób współpracujących fragmenty kodów są wykorzystywane do wytworzenia/ulepszenia Produktów, w związku z czym są bezpośrednio związane z działalnością B+R. Spełniony jest zatem warunek wskazany w art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., w związku z czym na podstawie tego przepisu Spółka ma prawo do uznawania za koszty kwalifikowane i do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wynagrodzenia osób współpracujących, ujmowanego na bieżąco.”

- Interpretacji Indywidualnej z 6 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.213.2019.1.BM:

„Z wniosku wynika, że Spółka w związku z prowadzonymi pracami rozwojowymi ponosi koszty materiałów zużytych przy wykonywaniu prac badawczo-rozwojowych takich jak np. zakup prasy czy  też literatury fachowej. Artykuł 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności. W ocenie tut. organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów, takich jak np. zakup prasy czy też literatury fachowej, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.”

Z powyższych względów, wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie materiałów wykorzystywanych przy Pracach B+R, w tym m.in. energia elektryczna, sprzęt komputerowy oraz koszty materiałów do wytworzenia Produktów, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT.

3. Amortyzacja środków trwałych

Zaliczanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych do kosztów kwalifikowanych od sprzętu wykorzystywanego wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych wynika wprost z przepisów, to samo tyczy się środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które są tylko częściowo wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych. W takim wypadku kosztem kwalifikowanym będzie tylko część wydzielona procentowo, na podstawie czasu użytkowania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej na prace badawczo-rozwojowe.

Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć m.in. Interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z  7  czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.128.2019.3.JKT:

„Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane zarówno od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, stanowią/będą stanowiły u Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, stosownie do treści art. 18d ust. 3 uCIT, w całości, w przypadku, gdy wykorzystywane są one wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych. Natomiast w przypadku, gdy środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są jedynie częściowo w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, to wówczas wyłącznie w tej części, w jakiej były/są/będą wykorzystywane na potrzeby prac badawczo-rozwojowych, mogą zostać odliczone przez Wnioskodawcę w ramach kosztów kwalifikowanych. Kosztów kwalifikowanych w  zakresie ulgi badawczo-rozwojowej nie będą bowiem stanowiły ww. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w części, w której dane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są/będą wykorzystywane w bieżącej, operacyjnej działalności Wnioskodawcy. Zatem, w przedmiotowej sprawie, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej będą stanowiły koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 3 uCIT, w części w jakiej są/będą wykorzystywane do tej działalności.”

Zatem, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tej części, w jakiej Spółka wykorzystuje je w prowadzonej działalności związanej z realizacją Prac B+R, będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 Ustawy CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1.

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Ad. 2

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2025 r., poz. 278, dalej: „updop”, „uCIT”).  

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26  lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Art. 18d ust. 3 updop, stanowi, że:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. 

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)  w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)  w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)  w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)  w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)  w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)  w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust.  2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była  prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo, wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R, zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby  wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz. 163, dalej: „updof”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Wskazać również należy, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a updof.:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenia lub umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop.

Koszty poniesionych w danym miesiącu należności z tytułu wynagrodzeń z umów o pracę, a  także z  tytułu umów zlecenia i o dzieło oraz sfinansowane przez Państwo składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w  ogólnym czasie pracy lub czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej wskazane w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Odnosząc się natomiast do kosztów materiałów i surowców wykorzystywanych przy pracy nad realizacją Projektów B+R ponoszonych przez Spółkę, należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do  wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Jeżeli chodzi o pojęcie „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wobec powyższego, możecie Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, koszty materiałów i surowców wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R.

Przechodząc do odpisów amortyzacyjnych, od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wskazać należy, że mogą one zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:

- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;

- nie dotyczą środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

- środek trwały/wartość niematerialna i prawna, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W myśl art. 18d ust. 3 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby  odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiły koszty kwalifikowane.

Kosztem kwalifikowanym może być tym samym tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust. 1 updop.

Tak więc, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od  środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowując, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą stanowić koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 3 updop, ale tylko w takiej części, w jakiej służą one prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

- działalność Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2025 oraz lata kolejne, jest prawidłowe;

- Koszty Projektów B+R ponoszone przez Spółkę, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, które Wnioskodawca może odliczyć w ramach ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2025 oraz lata kolejne, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W części pytania oznaczonego we wniosku nr 2 w zakresie kosztów wynagrodzeń za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracowników zatrudnionych na postawie umowy o pracę, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Końcowo odnosząc się do powołanych interpretacji indywidualnych należy wskazać, że dotyczą one konkretnej i indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i w tej danej sprawie rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z  powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29  sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29  sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania nr 1 jest art. 14c §  1 Ordynacji podatkowej.