Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.35.2025.2.KW

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.35.2025.2.KW

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

  • dochód fundacji rodzinnej z prowadzonej działalności w zakresie najmu nieruchomości podmiotowi powiązanemu, będzie opodatkowany po stronie Fundacji na zasadach ogólnych, tj. stawką wynoszącą 19%- jest prawidłowe;
  • sprzedaż przez fundację rodzinną w przyszłości nieruchomości stanowiącej część wnoszonego do fundacji przedsiębiorstwa będzie korzystała ze zwolnienia z podatku CIT- jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej pod firmą „A", prowadzoną pod numerem NIP: (…) oraz numerem REGON: (…) (dalej: "przedsiębiorstwo").

Wnioskodawca zamierza w przyszłości, wraz z drugim wspólnikiem - jego małżonką, wnieść jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, przedsiębiorstwo obejmujące nieruchomość wynajmowaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (dalej: Przedmiot Transakcji).

Wnioskodawca planuje przeprowadzić proces sukcesyjny Przedmiotu Transakcji w celu uniknięcia w przyszłości sytuacji, w której jego spadkobiercy będą dzielić majątek i realizować jedynie własne plany co do przeznaczenia otrzymanego majątku, w tym także te niezwiązane z biznesem albo podyktowane sytuacjami losowymi. Zamiarem Wnioskodawcy jest umożliwienie dalszej integracji majątku i zarządzania nim w sposób pozwalający na zachowanie aktywności w sferze gospodarczej i dostarczanie środków utrzymania przyszłym pokoleniom.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zamierza utworzyć fundację rodzinną (dalej: "Fundacja Rodzinna") na podstawie przepisów z dnia 23 stycznia 2023 r. o Fundacji Rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326).

Do składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa zaliczyć należy w szczególności:

  • nieruchomość położona w Polsce;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów, w tym z umów najmu nieruchomości;
  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo;
  • wierzytelności, które wynikają z umów najmu nieruchomości;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dokumenty związane z umowami najmu nieruchomościami, dokumentacja podatkowo-księgowa;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • renoma przedsiębiorstwa związana z okresem funkcjonowania na rynku wynajmu nieruchomości.

Posiadana nieruchomość pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przeznaczona jest dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej oraz wykorzystywana jest w tej działalności.

Po nabyciu wskazanych składników majątku fundacja rodzinna będzie prowadzić działalność w zakresie najmu i zarządzania nieruchomościami.

Założenie Fundacji Rodzinnej ma na celu stworzenie optymalnych warunków prawnych i gospodarczych do zachowania aktywów dla potrzeb rodziny Wnioskodawcy oraz materialnego wsparcia beneficjentów zgodnie z celami statutowymi Fundacji Rodzinnej.

Wnioskodawca będzie fundatorem w rozumieniu art. 11 Ustawy o Fundacji Rodzinnej.

Wnioskodawca przewiduje założenie Fundacji Rodzinnej wraz ze swoją małżonką, która również jest wspólnikiem spółki cywilnej, której przedsiębiorstwo zostanie wniesione do fundacji.

Główne cele przyszłej fundacji rodzinnej Wnioskodawcy to:

a)zapewnienie sukcesji działalności gospodarczej i mienia prywatnego Fundatora,

b)utrzymanie w przyszłości Fundatora ze środków fundacji, w tym poprzez zapewnienie dożywotnio dotychczasowego poziomu życia,

c)wsparcie Beneficjentów fundacji w edukacji,

d)udzielanie pomocy Beneficjentom w razie zaistnienia szczególnej potrzeby,

e)wsparcie w dofinansowaniu leczenia Beneficjentów,

f)dokonywanie inwestycji,

g)aktywne zarządzanie aktywami fundacji celem pomnażania majątku rodzinnego,

h)finansowanie funkcjonowania fundacji oraz spółek, w których fundacje będzie posiadać bezpośrednio lub pośrednio udział kapitałowy,

i)dążenie do zapewnienia rozwoju potencjału finansowego spółek, w których fundacja będzie posiadać bezpośrednio lub pośrednio udział kapitałowy,

j)utrzymywanie więzi rodzinnych.

Głównym celem przyszłej fundacji rodzinnej Wnioskodawcy jest przede wszystkim zabezpieczenie i usprawnienie procesu sukcesyjnego i tym samym wydzielenie do odrębnego podmiotu części majątku przynoszącego pasywny dochód w celu jego reinwestycji. Przekazanie majątku, w tym firmy rodzinnej, fundacji rodzinnej ma chronić go przed podziałem, umożliwić jego pomnażanie, a więc także czerpanie z niego korzyści, które będzie można przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania osób wskazanych przez Wnioskodawcę.

Nieruchomość stanowiąca halę produkcyjną wynajmowana będzie spółce z o.o., w której Wnioskodawca będzie członkiem zarządu oraz będzie posiadał 80% udziałów w kapitale zakładowym spółki.

Po wniesieniu nieruchomości do fundacji rodzinnej, fundacja będzie pełnić rolę wynajmującego. W rezultacie fundacja rodzinna będzie osiągać regularne przychody z tytułu najmu tej nieruchomości, co umożliwi jej realizowanie celów statutowych oraz wsparcie beneficjentów. W założeniu fundatora, nieruchomość ta ma służyć jako stabilne źródło przychodu dla fundacji rodzinnej w dłuższym horyzoncie czasowym.

Fundator podkreśla, że sprzedaż hali produkcyjnej nie jest jego celem a jedynie rozwiązaniem ostatecznym, które zostanie rozważone w sytuacji, gdy działalność spółki wynajmującej nieruchomość przestałaby być rentowna, co mogłoby skutkować nieregularnym regulowaniem czynszu lub zaprzestaniem współpracy oraz likwidacją lub zawieszeniem spółki z o.o. Sprzedaż hali produkcyjnej po zaprzestaniu prowadzenia działalności przez spółkę z o.o. będzie miała na celu zabezpieczenie interesów fundacji oraz jej beneficjentów.

Uzyskane środki z tej transakcji nie zostaną wycofane z działalności fundacji, lecz będą przeznaczone na jej dalszy rozwój oraz realizację celów statutowych, takich jak dywersyfikacja źródeł dochodu, finansowanie innych projektów inwestycyjnych lub zasilenie funduszu rezerwowego fundacji. W ten sposób fundator chce zagwarantować, że nawet w przypadku konieczności sprzedaży nieruchomości, fundacja rodzinna pozostanie stabilna finansowo i będzie mogła kontynuować swoją działalność zgodnie z zamierzeniami fundatora.

Pytania

Czy dochód fundacji rodzinnej z prowadzonej działalności w zakresie najmu nieruchomości podmiotowi powiązanemu, będzie opodatkowany po stronie Fundacji na zasadach ogólnych, tj. stawką wynoszącą 19%?

Czy sprzedaż przez fundację rodzinną w przyszłości nieruchomości stanowiącej część wnoszonego do fundacji przedsiębiorstwa będzie korzystała ze zwolnienia z podatku CIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1

Na podstawie art. 24r. ust. 1 ustawy o CIT, w zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy o FR, stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.

Najem nieruchomości podmiotowi powiązanemu, nie będzie wykraczać poza zakres określony w art. 5 ustawy o FR.

Zdaniem Wnioskodawcy będzie to działalność, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o FR. Wobec czego w omawianym przypadku stawka 25% do dochodu (przychodu) Fundacji z tytułu wynajmu lokalu na rzecz Podmiotów powiązanych nie znajdzie zastosowania.

Jednocześnie, w odniesieniu do tego dochodu (przychodu) nie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, bowiem zostanie spełniona przesłanka, o której mowa w art. 6 ust. 8 ustawy o CIT - przedmiotem wynajmu będzie składnik majątku służący prowadzeniu działalności przez podmiot powiązany, w tym z Fundatorem.

Przychód z tytułu wynajmu jednego lokalu Podmiotom powiązanym, powinien zatem - zdaniem Wnioskodawcy - zostać opodatkowany po stronie Fundacji na zasadach ogólnych, tj. stawką wynoszącą 19% (art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

Jednocześnie Fundacja będzie miała prawo uwzględnić - obliczając dochód do opodatkowania - koszty uzyskania przychodu związane z osiągnięciem tego przychodu.

Potwierdzenie powyższej tezy, pośrednio wynika także z treści uzasadnienia do projektu ustawy o FR, w którym, w odniesieniu do zwolnienia z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT czytamy: "Powyższe zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania do podatku dochodowego od przekazanych lub postawionych do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio: świadczeń dokonywanych przez fundację rodzinną na rzecz beneficjenta (w tym fundatora będącego jednocześnie beneficjentem) oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. Ponadto powyższe zwolnienie nie znajdzie zastosowania do fundacji rodzinnych wykonujących działalność gospodarczą inną, niż działalność gospodarcza, której wykonywanie przez fundację rodzinną dopuszczają przepisy ustawy o fundacji rodzinnej. Do takiej fundacji nie znajdą również zastosowania przepisy art. 24r. ust. 1-4, będzie się ona więc rozliczać na zasadach ogólnych".

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, dochód z tytułu wynajmu jednego lokalu Podmiotom powiązanym, będzie opodatkowany po stronie Fundacji na zasadach ogólnych, tj. stawką wynoszącą 19%.

Ad 2

Zgodnie z art. 4a pkt 36 ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy CIT zwalnia się od podatku CIT fundację rodzinną.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 7 Ustawy CIT, zwolnienie to nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.

Z kolei art. 24r. ust. 1 Ustawy CIT stanowi, że w zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19 Ustawy CIT, wynosi 25% podstawy opodatkowania.

Jak wynika z powyższego, w przypadku prowadzenia przez fundację rodzinną działalności gospodarczej innej niż wskazana w art. 5 Ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja ta zobowiązana jest do opodatkowania osiągniętych dochodów z takiej działalności według stawki podatku CIT w wysokości 25% podstawy opodatkowania.

W świetle powyższego dla ustalenia czy fundacja rodzinna jest zwolniona z CIT z tytułu zbycia mienia niezbędne jest ustalenie czy zbycie to następuje w ramach działalności gospodarczej mieszczącej się w zakresie czy też wykraczającej poza zakres określony w art. 5 Ustawy o fundacji rodzinnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy o fundacji rodzinnej fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie:

1)zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;

2)najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;

3)przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;

4)nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;

5)udzielania pożyczek:

a.spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,

b. spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,

c. beneficjentom;

6)obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;

7)produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;

8)gospodarki leśnej.

Jak wynika z powyższego przepisu fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie między innymi zbywania mienia, nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze, jak i przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach.

Jeśli chodzi o zbywanie mienia, to zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o fundacji rodzinnej fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w tym zakresie, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia.

Nieruchomość zostanie nabyta przez Fundację z wyraźnym zamiarem zabezpieczenia sukcesji majątku rodzinnego oraz stworzenia stabilnego źródła dochodów poprzez wynajem. W momencie nabycia nieruchomości nie będzie żadnych przesłanek sugerujących, że jej sprzedaż mogłaby być jednym z celów działalności Fundacji.

Intencją Fundacji będzie długoterminowe inwestowanie w nieruchomości jako środki trwałe, które mają służyć realizacji statutowych celów Fundacji, w tym ochrony majątku rodzinnego, zabezpieczenia finansowego dla beneficjentów oraz generowania dochodów na pokrycie kosztów działalności Fundacji.

Fundacja nie będzie podmiotem działającym w sektorze obrotu nieruchomościami ani nie będzie prowadzić działalności deweloperskiej.

Tym samym nieruchomość nie zostanie nabyta w ramach działalności zarobkowej polegającej na sprzedaży składników majątkowych, lecz jako aktywo mające kluczowe znaczenie dla realizacji strategii sukcesyjnej rodziny fundatora.

Działanie to będzie również zgodne z zasadą zachowania majątku Fundacji w stanie umożliwiającym jego wykorzystanie w długim okresie czasu.

Od momentu nabycia nieruchomości Fundacja będzie prowadziła działalność polegającą na jej wynajmie, co będzie potwierdzać zgodność faktycznych działań z pierwotnym zamiarem Fundacji. Wynajem nieruchomości generować będzie regularne dochody, które będą przeznaczane na pokrycie kosztów operacyjnych Fundacji, realizację jej celów statutowych, a także zabezpieczenie interesów beneficjentów Fundacji. Wynajem stanowić będzie więc kluczowy element realizacji strategii finansowej Fundacji. Warto podkreślić, że Fundacja, podejmując decyzje dotyczące wynajmu nieruchomości, będzie kierować się zasadą długoterminowego zarządzania majątkiem. Fundacja stale będzie analizować rynek najmu, podejmując działania mające na celu utrzymanie nieruchomości w stanie umożliwiającym jej efektywne wykorzystywanie w działalności polegającej na wynajmie. Planowanie długoterminowego wynajmu jednoznacznie wskazuje, że nieruchomość zostanie nabyta z myślą o jej użytkowaniu, a nie z przeznaczeniem na sprzedaż. Możliwość sprzedaży nieruchomości mogłaby zostać rozważona wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, takich jak brak najemców, który uniemożliwiłby dalsze generowanie przychodów z wynajmu.

Wnioskodawca podkreśla jednak, że sprzedaż nie jest i nigdy nie będzie celem nabycia tej nieruchomości przez fundację. Jest to jedynie ewentualna opcja w przypadku, gdyby wynajem stał się nieopłacalny lub niemożliwy do realizacji z przyczyn od Fundacji niezależnych, takich jak zmiany na rynku nieruchomości, zmiany demograficzne czy istotne zmiany w lokalnym otoczeniu gospodarczym.

W sytuacji ewentualnej sprzedaży nieruchomości, środki uzyskane z tego tytułu zostałyby przeznaczone na dalsze realizowanie celów statutowych Fundacji, takich jak zabezpieczenie finansowe beneficjentów, reinwestycje w inne aktywa generujące dochód czy pokrycie kosztów działalności statutowej.

Taki sposób działania jest w pełni zgodny z zasadami określonymi w ustawie o fundacjach rodzinnych oraz w statucie Fundacji.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej, przychody Fundacji z tytułu sprzedaży składników majątkowych mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania, pod warunkiem, że składniki te nie zostały nabyte z zamiarem ich zbycia.

W analizowanym przypadku, zarówno okoliczności nabycia nieruchomości, jak i sposób jej wykorzystania jednoznacznie wskazują, że nieruchomość nie zostanie nabyta w celu jej dalszej sprzedaży.

Fundacja, jako podmiot nienastawiony na zysk, działać będzie w sposób zgodny z zasadami racjonalnego gospodarowania majątkiem, co dodatkowo potwierdza, że ewentualna sprzedaż nieruchomości byłaby jedynie reakcją na nadzwyczajne okoliczności, a nie wynikiem pierwotnego zamiaru osiągnięcia korzyści ze sprzedaży.

Podsumowując, Wnioskodawca podkreśla, że nabycie nieruchomości będzie miało na celu wyłącznie zabezpieczenie sukcesji rodzinnej oraz realizację celów związanych z wynajmem nieruchomości jako stabilnego źródła dochodów.

Ewentualna sprzedaż nieruchomości mogłaby zostać rozważona jedynie w przypadku, gdy jej dalsze wynajmowanie stałoby się niemożliwe lub nieopłacalne, co stanowiłoby odstępstwo od pierwotnego celu nabycia.

W związku z powyższym, sprzedaż nieruchomości przez Fundację powinna być traktowana jako zdarzenie korzystające ze zwolnienia z podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w sytuacji sprzedaży nieruchomości nie będą miały zastosowania wyłączenia wskazane w art. 6 ust. 6, 7, 8 oraz 9.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Pana zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz. 278, dalej: „updop”):

Zwalnia się od podatku fundację rodzinną.

Jednakże, zgodnie z art. 6 ust. 6-8 updop:

6. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q.

7. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.

8. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%.

Jak stanowi art. 24q ust. 1 updop:

Podatek dochodowy od przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio:

1) świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej,

2) mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej,

3) świadczenia w postaci ukrytych zysków

- wynosi 15% podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „ufr”):

Przez świadczenie rozumie się składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji, zgodnie ze statutem i listą beneficjentów.

Jak wynika z art. 24q ust. 1a pkt 2 i pkt 4 updop:

Przez świadczenia w postaci ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, rozumie się:

2) darowizny lub inne nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia, inne niż świadczenia, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, przekazane, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz beneficjenta, fundatora, podmiotu powiązanego z beneficjentem, fundatorem lub fundacją rodzinną;

4) różnicę między wartością rynkową transakcji określoną zgodnie z art. 11c a ustaloną ceną tej transakcji - w przypadku innych niż określone w pkt 3 transakcji między fundacją rodzinną a beneficjentem, fundatorem, podmiotem powiązanym z beneficjentem, fundatorem lub fundacją rodzinną.

Z powołanych przepisów wynika zatem, że co do zasady fundacje rodzinne są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jednakże jak wskazano powyżej są pewne wyjątki. Powyższe zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania do podatku dochodowego od przekazanych lub postawionych do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio: świadczeń dokonywanych przez fundację rodzinną na rzecz beneficjenta (w tym fundatora będącego jednocześnie beneficjentem) oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, a także świadczeń w postaci ukrytych zysków.

Ponadto powyższe zwolnienie nie znajdzie zastosowania do fundacji rodzinnych wykonujących działalność gospodarczą inną, niż działalność gospodarcza, której wykonywanie przez fundację rodzinną dopuszczają przepisy ustawy o fundacji rodzinnej.

Wskazać należy, że fundacja rodzinna co do zasady nie będzie mogła wykonywać działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221). Wyjątek ma stanowić działalność, o której mowa w art. 5 ust. 1 ufr, zgodnie z którym:

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:

1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;

2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;

3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;

4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;

5) udzielania pożyczek:

a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,

b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,

c) beneficjentom;

6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;

7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;

8) gospodarki leśnej.

W zakresie działalności prowadzonej przez fundację rodzinną poza dozwolonym zakresem wskazanym w ww. art. 5 ufr, będzie ona podlegała opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 24r updop, zgodnie z którym:

1. W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.

2. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, przepis art. 15 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

3. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się zwolnień i odliczeń określonych w art. 17-18f.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów, jednym z dozwolonych zakresów działalności gospodarczej fundacji jest – wymieniony w art. 5 ust. 1 pkt 2 ufr – najem, dzierżawa oraz udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie.

W tym przypadku ustawodawca również dokonał pewnego ograniczenia w korzystaniu ze zwolnienia, w stosunku do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%, co wynika z art. 6 ust. 8 updop.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej pod firmą „A". Wnioskodawca zamierza w przyszłości, wraz z drugim wspólnikiem - jego małżonką, wnieść jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, przedsiębiorstwo obejmujące nieruchomość wynajmowaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca planuje przeprowadzić proces sukcesyjny Przedmiotu Transakcji w celu uniknięcia w przyszłości sytuacji, w której jego spadkobiercy będą dzielić majątek i realizować jedynie własne plany co do przeznaczenia otrzymanego majątku, w tym także te niezwiązane z biznesem albo podyktowane sytuacjami losowymi. W związku z powyższym, Wnioskodawca zamierza utworzyć fundację rodzinną. Do składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa zaliczyć należy w szczególności:

  • nieruchomość położona w Polsce;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów, w tym z umów najmu nieruchomości;
  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo;
  • wierzytelności, które wynikają z umów najmu nieruchomości;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dokumenty związane z umowami najmu nieruchomościami, dokumentacja podatkowo-księgowa;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • renoma przedsiębiorstwa związana z okresem funkcjonowania na rynku wynajmu nieruchomości.

Posiadana nieruchomość pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przeznaczona jest dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej oraz wykorzystywana jest w tej działalności. Po nabyciu wskazanych składników majątku fundacja rodzinna będzie prowadzić działalność w zakresie najmu i zarządzania nieruchomościami. Nieruchomość stanowiąca halę produkcyjną wynajmowana będzie spółce z o.o., w której Wnioskodawca będzie członkiem zarządu oraz będzie posiadał 80% udziałów w kapitale zakładowym spółki. Po wniesieniu nieruchomości do fundacji rodzinnej, fundacja będzie pełnić rolę wynajmującego. W rezultacie fundacja rodzinna będzie osiągać regularne przychody z tytułu najmu tej nieruchomości, co umożliwi jej realizowanie celów statutowych oraz wsparcie beneficjentów. W założeniu fundatora, nieruchomość ta ma służyć jako stabilne źródło przychodu dla fundacji rodzinnej w dłuższym horyzoncie czasowym. Fundator podkreśla, że sprzedaż hali produkcyjnej nie jest jego celem a jedynie rozwiązaniem ostatecznym, które zostanie rozważone w sytuacji, gdy działalność spółki wynajmującej nieruchomość przestałaby być rentowna, co mogłoby skutkować nieregularnym regulowaniem czynszu lub zaprzestaniem współpracy oraz likwidacją lub zawieszeniem spółki z o.o. Sprzedaż hali produkcyjnej po zaprzestaniu prowadzenia działalności przez spółkę z o.o. będzie miała na celu zabezpieczenie interesów fundacji oraz jej beneficjentów. Uzyskane środki z tej transakcji nie zostaną wycofane z działalności fundacji, lecz będą przeznaczone na jej dalszy rozwój oraz realizację celów statutowych, takich jak dywersyfikacja źródeł dochodu, finansowanie innych projektów inwestycyjnych lub zasilenie funduszu rezerwowego fundacji. W ten sposób fundator chce zagwarantować, że nawet w przypadku konieczności sprzedaży nieruchomości, fundacja rodzinna pozostanie stabilna finansowo i będzie mogła kontynuować swoją działalność zgodnie z zamierzeniami fundatora.

Przedmiotem Pana wątpliwości w zakresie pytania nr 1 jest ustalenie czy dochód fundacji rodzinnej z prowadzonej działalności w zakresie najmu nieruchomości podmiotowi powiązanemu, będzie opodatkowany po stronie Fundacji na zasadach ogólnych, tj. stawką wynoszącą 19%.

Fundacja rodzinna jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i co do zasady korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 updop. Zwolnienie to nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (art. 6 ust. 7 ustawy o CIT).

W związku z tym ocena Pana stanowiska wymaga analizy, czy opisana we wniosku działalność w zakresie najmu Nieruchomości mieści się w wymienionej w art. 5 ust. 1 pkt 2 ufr działalności dotyczącej najmu, dzierżawy oraz udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie.

Zgodnie z art. 659 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Z kolei w myśl art. 693 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Stronami umowy najmu są wynajmujący oraz najemca, w przypadku umowy dzierżawy są to odpowiednio: wydzierżawiający i dzierżawca. Do zawarcia umowy najmu/dzierżawy dochodzi wówczas, gdy strony uzgodnią istotne jej składniki (essentialia negotii), do jakich należą przedmiot najmu/dzierżawy i czynsz. Na podstawie umowy najmu/dzierżawy najemca/dzierżawca uzyskuje prawo do używania cudzej rzeczy (w przypadku dzierżawy dodatkowo do pobierania z niej pożytków) w zamian za zapłatę czynszu. Najem/dzierżawa mogą być zawarte na czas oznaczony albo na czas nieoznaczony. Zawarcie umowy na czas oznaczony może polegać na wskazaniu daty kalendarzowej zakończenia najmu, określeniu czasu jego trwania w dniach, tygodniach bądź innym oznaczeniu jego momentu końcowego. Jeśli w umowie czas nie został w ten sposób określony, ani też nie wynika w sposób dostateczny z okoliczności, uważa się że została ona zawarta na czas nieoznaczony.

Wymienione w tym przepisie najem czy dzierżawa charakteryzują się stosunkowo dużym sformalizowaniem – zwyczajowo zawierana jest stosowna umowa, w której określane są prawa i obowiązki najemcy/dzierżawcy oraz wynajmującego/wydzierżawiającego. Nierzadko podpisywany jest również protokół zdawczo-odbiorczy, a najemca/dzierżawca zobowiązany zostaje do przestrzegania regulaminu oraz uiszczenia kaucji zabezpieczającej. Dla umów tego rodzaju charakterystyczny jest również okres, na jaki następuje udostępnienie miejsca (domu, lokalu czy pokoju), z reguły obejmuje on dłuższe okresy czasowe. Rozliczenie usługi ma charakter cykliczny, płatność zwyczajowo przyjmowana jest w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Najem czy dzierżawę wyróżnia także brak zmienności podmiotu, któremu udostępniana zostaje nieruchomość lub jej część.

Jak Pan wskazał w opisie sprawy, posiadana nieruchomość pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przeznaczona jest dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej oraz wykorzystywana jest w tej działalności. Po nabyciu wskazanych składników majątku fundacja rodzinna będzie prowadzić działalność w zakresie najmu i zarządzania nieruchomościami. Nieruchomość stanowiąca halę produkcyjną wynajmowana będzie spółce z o.o., w której Wnioskodawca będzie członkiem zarządu oraz będzie posiadał 80% udziałów w kapitale zakładowym spółki. Po wniesieniu nieruchomości do fundacji rodzinnej, fundacja będzie pełnić rolę wynajmującego. W rezultacie fundacja rodzinna będzie osiągać regularne przychody z tytułu najmu tej nieruchomości, co umożliwi jej realizowanie celów statutowych oraz wsparcie beneficjentów.

Zatem działalność fundacji rodzinnej w zakresie najmu Nieruchomości, o której mowa we wniosku mieści się w zakresie dozwolonej działalności fundacji rodzinnej na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 ufr, co wyklucza zastosowanie stawki 25% podatku na podstawie art. 24r ust. 1 ufr.

Jednocześnie należy przeanalizować czy w sprawie nie znajdzie zastosowanie wyłączenie zwolnienia fundacji rodzinnej na podstawie art. 6 ust. 8 updop.

Ustawodawca również dokonał pewnego ograniczenia w korzystaniu ze zwolnienia, w stosunku do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%, co wynika z art. 6 ust. 8 updop.

Wyłączenie, o którym mowa w powyższym przepisie, ma zastosowanie na gruncie niniejszej sprawy, bowiem jak wskazał Pan we wniosku Nieruchomość będzie służyła prowadzeniu działalności przez podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundatorem. W tym zakresie wnioskodawca wskazuje w opisie zdarzenia przyszłego, że hala produkcyjna, wynajmowana będzie spółce z o.o., w której Wnioskodawca będzie członkiem zarządu oraz będzie posiadał 80% udziałów w kapitale zakładowym spółki.

W świetle powyższego, dochód fundacji rodzinnej z prowadzonej działalności w zakresie najmu nieruchomości podmiotowi powiązanemu, będzie opodatkowany po stronie Fundacji na zasadach ogólnych, tj. stawką wynoszącą 19%, a w konsekwencji dochody uzyskiwane przez fundację rodzinną z tej działalności nie będą podlegały pod zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Przedmiotem Pana wątpliwości w zakresie zadanego pytania nr 2 jest również ocena, czy sprzedaż przez fundację rodzinną w przyszłości nieruchomości stanowiącej część wnoszonego do fundacji przedsiębiorstwa będzie korzystała ze zwolnienia z podatku CIT.

Jeszcze raz należy wskazać, że art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji wskazuje:

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia.

Zgodnie z art. 44 Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.)

Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów, jednym z dozwolonych zakresów działalności gospodarczej fundacji jest wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr, zbywanie mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia.

W opisie sprawy wskazuje Pan wprost, że po wniesieniu nieruchomości do fundacji rodzinnej, fundacja będzie pełnić rolę wynajmującego. Fundator podkreśla, że sprzedaż hali produkcyjnej nie jest jego celem a jedynie rozwiązaniem ostatecznym, które zostanie rozważone w sytuacji, gdy działalność spółki wynajmującej nieruchomość przestałaby być rentowna, co mogłoby skutkować nieregularnym regulowaniem czynszu lub zaprzestaniem współpracy oraz likwidacją lub zawieszeniem spółki z o.o. Sprzedaż hali produkcyjnej po zaprzestaniu prowadzenia działalności przez spółkę z o.o. będzie miała na celu zabezpieczenie interesów fundacji oraz jej beneficjentów. Uzyskane środki z tej transakcji nie zostaną wycofane z działalności fundacji, lecz będą przeznaczone na jej dalszy rozwój oraz realizację celów statutowych, takich jak dywersyfikacja źródeł dochodu, finansowanie innych projektów inwestycyjnych lub zasilenie funduszu rezerwowego fundacji. W ten sposób fundator chce zagwarantować, że nawet w przypadku konieczności sprzedaży nieruchomości, fundacja rodzinna pozostanie stabilna finansowo i będzie mogła kontynuować swoją działalność zgodnie z zamierzeniami fundatora.

Na tle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że nabycie przez Fundację rodzinną nieruchomości, które zostaną zbyte przez Fundację, wykracza poza zakres dozwolonej działalności określonej w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.

Jeszcze przed wniesieniem ww. nieruchomości do Fundacji rodzinnej zakłada Pan, że nieruchomość ta może zostać zbyta przez Fundację, a środki uzyskane ze zbycia Nieruchomości Fundacja przeznaczy na jej dalszy rozwój oraz realizację celów statutowych. Pozwala to uznać, że docelowym zamierzeniem Fundacji Rodzinnej będzie zbycie nabytej nieruchomości. Ich wynajmowanie (przed sprzedażą) nie zmienia w istotny sposób tego zamiaru. Najem posiadanych nieruchomości pozwala jedynie zabezpieczyć interesy Fundacji przed sprzedażą, jednak na tle wniosku nie wydaje się być docelowym sposobem „zagospodarowania” nieruchomości przez Fundację.

Zaznaczyć należy, że art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr nie narzuca żadnych dodatkowych warunków - jeżeli wyłącznym celem nabycia danego mienia jest jego zbycie to jest to tzw. „niedozwolona działalność” fundacji rodzinnej. Na powyższe nie ma wpływu termin w jakim to zbycie nastąpi, jak jest odległe.

Należy podkreślić, że art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr, jako bezpośrednio wpływający na normę art. 6 ust. 1 pkt 25 w zw. z art. 6 ust. 7 updop, która dotyczy zwolnienia podatkowego musi być interpretowany ściśle (literalnie), podobnie jak wszystkie przepisy o takim charakterze. Ustawodawca nie zawarł w tym przepisie wymogu czy też zastrzeżenia co do długości okresu, który może upłynąć od momentu zakupu mienia do momentu jego zbycia, aby taka transakcja nie była uznawana za „nabycie mienia wyłącznie w celu dalszego zbycia”. Tak więc dla spełnienia przesłanki z art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr bez znaczenia pozostaje okoliczność w jakim odstępie czasowym od jego nabycia mienie zostanie zbyte. Istotny jest wyłącznie cel nabycia, którym w przedmiotowej sprawie jest zakładane przez Fundację rodzinną zbycie nieruchomości.

W związku z powyższym, zbycie nieruchomości przez Fundację będzie objęte 25% stawką podatku na podstawie art. 24r ust. 1 updop, bowiem działania takie nie mieszczą się w dozwolonym dla Fundacji rodzinnej zakresie. Fundacja Rodzinna w odniesieniu do transakcji zbycia Nieruchomości nie będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop.

Pana stanowisko w zakresie pytanie nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli sytuacja Fundacji rodzinnej będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i Fundacja rodzinna zastosuje się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.