Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych w związku z transakcjami sprzedaży i zakupu. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. [dalej: Spółka lub Wnioskodawca] podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej A. [dalej: Grupa], która oferuje produkty i usługi w zakresie zarządzania danymi w różnorodnych środowiskach operacyjnych, w tym infrastrukturach lokalnych (on-premises), hybrydowych oraz wielochmurowych (multi-cloud). Rozwiązania A. są dostarczane w formie oprogramowania zarządzanego przez użytkownika, oprogramowania jako usługi (Software-as-a-Service, „SaaS”), zintegrowanych urządzeń sprzętowych, bądź są administrowane przez partnerów zewnętrznych. Klienci wykorzystują platformę chmurową A. do ochrony przed zagrożeniami takimi jak oprogramowania szantażujące oraz do efektywnego odzyskiwania danych.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji oprogramowania B., Inc. [dalej: B.] i świadczenia powiązanych usług, takich jak utrzymanie, instalacja, pomoc techniczna i konsultacje, na rzecz odbiorców końcowych na lokalnym rynku w Polsce. B. US to podmiot, który tworzy i rozwija przedmiotowe oprogramowanie.

W toku swojej działalności Spółka dokonuje rozliczeń:

1) z podmiotami krajowymi z tytułu sprzedaży,

2) z podmiotami krajowymi oraz zagranicznymi (m.in. B.) z tytułu zakupu.

Spółka, otrzymuje faktury VAT dokumentujące zakupy i wystawia faktury VAT dokumentujące sprzedaż towarów oraz usług, które są wyrażone w złotych polskich (PLN) bądź walutach obcych.

W związku z powyższym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka może dokonywać następujących transakcji:

Transakcja 1

Spółka otrzymuje faktury wyrażone w walucie obcej (np. dolar amerykański - USD, euro - EUR). W dalszej kolejności Spółka dokonuje płatności zobowiązań wyrażonych walutach obcych. Płatność jest dokonywana z rachunku bankowego Spółki prowadzonego w polskich złotych (PLN) [dalej: Transakcja 1]. W opisywanym przypadku bank, z którego usług korzysta Spółka, dokonuje na żądanie Spółki konwertowania złotych polskich (PLN) na walutę obcą. Ostatecznie, zapłata w ramach Transakcji 1 następuje więc w walucie obcej.

W efekcie w ramach Transakcji 1 zarówno zobowiązanie (faktura) jak i płatność (dyspozycja polecenia zapłaty) są wyrażone w walucie obcej, natomiast obciążenie rachunku bankowego Spółki na skutek realizacji dyspozycji zapłaty złożonej przez Spółkę następuje w złotych polskich.

Transakcja 2

Spółka wystawia faktury wyrażone w walucie obcej (np. dolar amerykański - USD, euro - EUR). W dalszej kolejności Spółka otrzymuje należności wynikające z faktur w walucie obcej. Należności wynikające z faktur są otrzymywane (wpływają) na rachunek bankowy Spółki prowadzony w polskich złotych (PLN) [dalej: Transakcja 2]. W opisywanym przypadku bank, z którego usług korzysta Spółka, dokonuje konwertowania waluty obcej na polski złoty (PLN), w efekcie rachunek Spółki jest uznawany kwotą w polskich złotych (PLN).

W efekcie w ramach Transakcji 2 zarówno należność (faktura) jak i płatność (dyspozycja polecenia zapłaty realizowana przez kontrahentów Spółki) są wyrażone w walucie obcej, natomiast uznanie rachunku bankowego Spółki na skutek realizacji dyspozycji zapłaty złożonej przez kontrahenta Spółki następuje w polskich złotych (PLN) w oparciu o kurs przeliczeniowy zastosowany przez bank.

Koszty i przychody, o których mowa powyżej wynikające z faktur są dla Spółki odpowiednio kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz przychodami podatkowymi w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka nie stosuje metody ustalania różnic kursowych, o której mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT tj. spółka ustala różnice kursowe metodą podatkową, o której mowa w art. 15a ustawy o CIT.

Spółka powzięła wątpliwość czy zapłata zobowiązań wyrażonych w walutach obcych w ramach Transakcji 1 oraz otrzymywanie należności wyrażonych w walucie obcej w ramach Transakcji 2 może powodować powstanie różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 1 ustawy o CIT.

Pytania

1.Czy w przypadku Transakcji 1 powstaną różnice kursowe w rozumieniu art. 15a ust. 2 pkt 2 albo art. 15a ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT po stronie Spółki?

2.Czy w przypadku Transakcji 2 powstaną różnice kursowe w rozumieniu art. 15a ust. 2 pkt 3 albo art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT po stronie Spółki?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.W przedstawionym stanie faktycznym w przypadku Transakcji 1 powstaną różnice kursowe w rozumieniu art. 15a ust. 2 pkt 2 albo art. 15a ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT po stronie Spółki.

2.W przedstawionym stanie faktycznym w przypadku Transakcji 2 powstaną różnice kursowe w rozumieniu art. 15a ust. 2 pkt 3 albo art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT po stronie Spółki.

Szczegółowe uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad 1 i 2

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o CIT, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 ustawy o CIT, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1)przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2)poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

3)otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,

4)kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

5)kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o CIT, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1)przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2)poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

3)otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,

4)kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

5)kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

W przepisach art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT ustawodawca przewidział taksatywny katalog przypadków, w których powstają różnice kursowe dla celów podatkowych. Zatem, dla podatników ustalających różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o CIT (różnice kursowe podatkowe), różnice kursowe powiększające odpowiednio przychody albo koszty uzyskania przychodów powstają w przypadkach wskazanych w ww. przepisach.

Powołane powyżej przepisy określają sytuacje, kiedy powstają podatkowe różnice kursowe mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania, tj.:

1)gdy wartość przychodu należnego w walucie obcej w dniu jego powstania dla celów podatkowych jest inna niż jego wartość w dniu faktycznego otrzymania,

2)gdy wartość kosztu podatkowego w walucie obcej w dniu jego zarachowania jest inna niż jego wartość w dniu zapłaty,

3)wartość środków (wartości pieniężnych) w walucie obcej w dniu ich nabycia (wpływu na rachunek bankowy) jest inna niż ich wartość w dniu ich wypływu z tego rachunku.

Biorąc pod uwagę powyższe, różnicami kursowymi w znaczeniu podatkowym (tj. określonymi w ustawie o CIT) są różnice kursowe, które spełniają poniższe przesłanki:

1)należność (przychód) lub zobowiązanie (koszt uzyskania przychodów) są wyrażone w walucie obcej,

2)uregulowanie (realizacja) zobowiązania lub otrzymanie należności następuje również w walucie obcej,

3)między dniem powstania zobowiązania i należności a dniem spłaty tego zobowiązania lub otrzymania należności wystąpiła różnica w kursie waluty.

Powyższe oznacza, że nie są uznawane za różnice kursowe dla celów podatkowych różnice wynikające z kursów walut, jeśli, np. zobowiązanie czy należność wyrażone są w walucie obcej a uregulowanie następuje w polskich złotych lub odwrotnie - zobowiązanie bądź należność wyrażone są w polskich złotych a zapłata dokonywana jest w walucie obcej.

W efekcie, nie wszystkie różnice kursowe - w wymiarze ekonomicznym - ustalane dla celów rachunkowych i traktowane odpowiednio jako koszt/przychód finansowy w rachunku wyników, uznawane są przez prawo podatkowe za różnice kursowe, bowiem dla celów podatkowych różnice te powstają wyłącznie w przypadkach wymienionych enumeratywnie w art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę okoliczność, iż ustawowy katalog zdarzeń prowadzących do realizacji podatkowych różnic kursowych ma charakter zamknięty, wszelkie inne zdarzenia niż wymienione w tym przepisie nie mogą skutkować powstaniem różnic kursowych dla celów podatkowych.

Transakcja 1

W przypadku Transakcji 1 mogą powstać różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 2 albo w art. 15a ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT z uwagi na to, że zobowiązanie jest wyrażone w walucie obcej oraz zapłata za to zobowiązanie również zostało/zostanie dokonane w walucie obcej.

W tym przypadku bowiem Spółka otrzymuje faktury wyrażone w walucie obcej (np. dolar amerykański - USD, euro - EUR), a w dalszej kolejności Spółka dokonuje płatności za zobowiązania wyrażone w walutach obcych. Płatność jest dokonywana z rachunku bankowego Spółki prowadzonego w polskich złotych (PLN). W opisywanym przypadku bank, z którego usług korzysta Spółka, dokonuje na żądanie Spółki konwertowania złotych polskich (PLN) na walutę obcą. Ostatecznie, zapłata w ramach Transakcji 1 następuje więc w walucie obcej. Różnice kursowe powstaną, jeśli między dniem powstania zobowiązania, a dniem spłaty tego zobowiązania wystąpiła/wystąpi różnica w kursie waluty.

W konsekwencji, w przypadku regulowania płatności wyrażonych w walucie obcej, za pośrednictwem konta prowadzonego w polskich złotych (PLN), bank, z którego usług korzysta Spółka, w momencie realizacji transakcji dokonuje w istocie sprzedaży Spółce (w przypadku zapłaty za otrzymane przez nią faktury) waluty obcej, po kursie banku. W wyniku tak przeprowadzonej Transakcji 1, rachunek Spółki zostaje obciążony wartością środków walutowych przelanych przez bank na konto kontrahenta. Zatem zapłata za wystawione w walucie obcej faktury, mimo iż Spółka dysponuje jedynie złotówkami, następuje w rzeczywistości w walucie obcej. Tym samym kontrahent Spółki otrzymuje walutę obcą, w przypadku regulowania przez Spółkę faktur kosztowych.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, w ocenie Spółki w przypadku Transakcji 1 mogą powstać różnice kursowe podatkowe w rozumieniu ustawy o CIT.

Transakcja 2

Spółka pragnie wskazać, że w przypadku Transakcji 2 mogą powstać różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 1 albo w art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT z uwagi na to, że należność (przychód należny) jest wyrażony w walucie obcej oraz faktyczna płatność z tytułu tej należności również zostało/zostanie dokonane w walucie obcej. W tym przypadku bowiem Spółka wystawia faktury wyrażone w walucie obcej (np. dolar amerykański - USD, euro - EUR), a w dalszej kolejności Spółka otrzymuje należności wynikające z faktur w walucie obcej. W opisywanym przypadku bank, z którego usług korzysta Spółka, dokonuje konwertowania waluty obcej na polski złoty (PLN), w efekcie rachunek Spółki jest uznawany kwotą w polskich złotych (PLN). W konsekwencji, należności wynikające z faktur są otrzymywane (wpływają) na rachunek bankowy Spółki prowadzony w polskich złotych (PLN).

W efekcie, w przypadku otrzymywania płatności wyrażonych w walucie obcej, za pośrednictwem konta prowadzonego w polskich złotych, bank, z którego usług korzysta Spółka, w momencie realizacji transakcji na żądanie Spółki w istocie konwertuje płatność otrzymywaną przez Spółkę w walucie obcej na polskie złote (PLN) po kursie banku. W wyniku tak przeprowadzonej Transakcji 2, rachunek Spółki zostaje uznany równowartością w polskich złotych środków walutowych przelanych przez kontrahenta Spółki na konto Spółki. Zatem zapłata za wystawione przez Spółkę w walucie obcej faktury, mimo iż Spółka otrzymuje jedynie równowartość należności wyrażoną w polskich złotych, następuje w rzeczywistości w walucie obcej.

Finalnie, w ramach Transakcji 2 płatność następuje więc w walucie obcej. Różnice kursowe powstaną, jeśli między dniem powstania należności (przychodu należnego), a dniem otrzymania należności wystąpiła/wystąpi różnica w kursie waluty.

W ocenie Wnioskodawcy, zarówno w ramach Transakcji 1 oraz Transakcji 2 Wnioskodawca efektywnie odnotowuje zmianę w wartości ekonomicznej przychodu należnego, oraz wartości kosztu poniesionego w stosunku do przychodu w dniu jego otrzymania oraz kosztu w dniu zapłaty. W konsekwencji, według Spółki w przedmiotowym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, w związku z rozliczeniem Transakcji 1 oraz Transakcji 2, powstają zrealizowane różnice kursowe, które zwiększają odpowiednio przychody podatkowe jako dodatnie różnice kursowe, albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe, o ile wartość należności/płatności wynikających z faktur dokumentujących sprzedaż usług oraz faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wyrażonych w walucie obcej będzie różnić się od ich wartości z dnia otrzymania/dokonania.

Uznanie stanowiska Spółki w przedmiotowym zakresie za nieprawidłowe prowadziłoby do odebrania uprawnienia Spółki do rozpoznania jako odpowiednio koszt podatkowy oraz przychód podatkowy różnic kursowych powstałych w ramach Transakcji 1 oraz Transakcji 2 i uwzględnienia przedmiotowych kosztów podatkowych oraz przychodów podatkowych w wyniku podatkowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 278 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przy czym, jak wynika z art. 12 ust. 2 ww. ustawy:

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Jednocześnie, w myśl przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Różnice kursowe, jako kategoria ekonomiczna, najogólniej oznaczają różnice wynikające z wartości walut obcych wyrażonych w walucie polskiej w różnych momentach czasu. Powstają na skutek wahań kursów (kurs – cena jednej waluty w jednostkach innej waluty) kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych, wzajemnych zmian poziomów kursów innych walut oraz wystąpienia odchyleń między kursem średnim walut obcych, ogłaszanym przez bank centralny (NBP) a faktycznymi, najczęściej bankowymi kursami sprzedaży lub zakupu poszczególnych walut.

Zatem w świetle ww. przepisów, różnice kursowe stanowią, co do zasady, przychody lub koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie, przywoływana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje dwie metody prowadzące do ustalenia przychodów i kosztów z tego tytułu.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy ustawa o CIT:

Podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

1) art. 15a, albo

2) przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez firmy audytorskie.

Z wniosku wynika, że rozliczają Państwo różnice kursowe w oparciu o tzw. metodę podatkową, czyli na podstawie art. 15a ustawy o CIT, zgodnie z którym:

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zdarzenia, z którymi ustawodawca wiąże skutki w postaci wystąpienia podatkowych różnic kursowych, wymienione zostały w art. 15a ust. 2 (dodatnie różnice kursowe) i ust. 3 (ujemne różnice kursowe) ustawy o CIT.

Stosownie do art. 15a ust. 2 pkt 1-3 ustawy o CIT:

Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Natomiast art. 15a ust. 3 pkt 1-3 ustawy o CIT stanowi, że:

Ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

W przepisach art. 15a ust. 2 i 3 ww. ustawy ustawodawca przewidział zamknięty katalog przypadków, w których powstają różnice kursowe dla celów podatkowych. Zatem, dla podatników ustalających różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o CIT (różnice kursowe podatkowe), różnice kursowe powiększające odpowiednio przychody albo koszty uzyskania przychodów powstają w przypadkach wskazanych w ww. przepisach.

Powołane powyżej przepisy określają sytuacje, kiedy powstają podatkowe różnice kursowe mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania, m.in.:

  • gdy wartość przychodu należnego w walucie obcej w dniu jego powstania dla celów podatkowych jest inna niż jego wartość w dniu faktycznego otrzymania,
  • gdy wartość kosztu podatkowego w walucie obcej w dniu jego zarachowania jest inna niż jego wartość w dniu zapłaty,
  • wartość środków (wartości pieniężnych) w walucie obcej w dniu ich nabycia (wpływu na rachunek bankowy) jest inna niż ich wartość w dniu ich wypływu z tego rachunku.

Powyższe oznacza, że nie są uznawane za różnice kursowe dla celów podatkowych różnice wynikające z kursów walut, jeśli, np. zobowiązanie czy należność wyrażone są w walucie obcej a uregulowanie następuje w polskich złotych lub odwrotnie - zobowiązanie bądź należność wyrażone są w polskich złotych a zapłata dokonywana jest w walucie obcej. Tym samym, nie wszystkie różnice kursowe – w wymiarze ekonomicznym – ustalane dla celów rachunkowych i traktowane odpowiednio jako koszt/przychód finansowy w rachunku wyników, uznawane są przez prawo podatkowe za różnice kursowe, bowiem dla celów podatkowych różnice te powstają wyłącznie w przypadkach wymienionych enumeratywnie w art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT. Mając na uwadze, że ustawowy katalog zdarzeń prowadzących do realizacji podatkowych różnic kursowych ma charakter zamknięty, wszelkie inne zdarzenia niż wymienione w tym przepisie nie mogą skutkować powstaniem różnic kursowych dla celów podatkowych.

Z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka dokonuje m.in. następujących transakcji:

1)Transakcja 1, w ramach której:

  • otrzymują Państwo faktury wystawione w walucie obcej,
  • dokonują Państwo płatności zobowiązań wyrażonych walutach obcych, płatność jest dokonywana z Państwa rachunku bankowego prowadzonego w polskich złotych,
  • bank, z którego usług korzysta Spółka, dokonuje na żądanie Spółki konwertowania PLN na walutę obcą,
  • finalnie, zapłata w ramach Transakcji 1 następuje więc w walucie obcej.

2)Transakcja 2, w ramach której:

  • wystawiają Państwo faktury wyrażone w walucie obcej;
  • otrzymują Państwo należności wynikające z faktur w walucie obcej;
  • należności wynikające z faktur wpływają na Państwa rachunek bankowy prowadzony w polskich złotych, jednak wcześniej bank dokonuje konwertowania waluty obcej na polski złoty, w efekcie rachunek Spółki jest uznawany kwotą w polskich złotych.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia:

1.czy w przypadku Transakcji 1 powstaną różnice kursowe w związku z faktem, że zobowiązanie jest wyrażone w walucie obcej oraz zapłata za to zobowiązanie również została/zostanie dokonana w walucie obcej,

2.czy w przypadku Transakcji 2 powstaną różnice kursowe w związku z faktem, że należności wyrażone w walucie obcej oraz Państwa rachunek zostaje uznany równowartością w polskich złotych środków walutowych przelanych przez kontrahenta.

W przypadku różnic kursowych związanych z kosztami (Transakcja 1), które to różnice jako takie mogą być przychodem bądź kosztem uzyskania przychodów ustawodawca uzależnił możliwość ich powstania od kumulatywnego spełnienia następujących przesłanek:

  • koszty zostały wyrażone w walutach obcych,
  • nastąpiło zarachowanie i zapłata w walucie obcej zobowiązania,
  • między momentem poniesienia kosztu a momentem zapłaty wystąpiły różne kursy walut.

Tym samym w przypadku regulowania płatności wyrażonych w walucie obcej, za pośrednictwem konta złotówkowego, bank, z którego usług Państwo korzystają, w momencie realizacji transakcji dokonuje w istocie sprzedaży Państwu (w przypadku zapłaty za otrzymane przez nią faktury) waluty obcej, po wskazanym przez bank kursie. W wyniku tak przeprowadzonej Transakcji 1, rachunek Spółki zostaje obciążony wartością środków walutowych przelanych przez bank na konto kontrahenta. Zatem zapłata za wystawione w walucie obcej faktury, mimo iż Spółka dysponuje jedynie złotówkami, następuje w rzeczywistości w walucie obcej.

Tym samym kontrahent Spółki otrzymuje walutę obcą, w przypadku regulowania przez Spółkę faktur kosztowych.

Zatem koszt wynikający z otrzymanej faktury wyrażony jest w walucie obcej i zapłata za tą fakturę również jest dokonana w walucie obcej.

Mając na względzie cytowane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przypadku dokonywania wskazanych we wniosku Transakcji 1 za pośrednictwem konta złotówkowego mogą wystąpić podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 2 albo ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT, jeśli między dniem powstania zobowiązania a dniem spłaty tego zobowiązania wystąpiła różnica w kursie waluty.

W świetle powyższego Państwa stanowisko do pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

W przypadku różnic kursowych związanych z przychodami ustawodawca uzależnił możliwość ich powstania od kumulatywnego spełnienia następujących przesłanek:

  • należności (przychody) zostały wyrażone w walutach obcych,
  • otrzymanie należności następuje również w walucie obcej,
  • między dniem powstania należności a dniem otrzymania należności wystąpiła różnica w kursie waluty.

Zatem w przypadku Transakcji 2 mamy do czynienia z sytuacją, gdzie należność wyrażona jest w walucie obcej oraz kontrahenci dokonują faktycznej zapłaty tej należności również w walucie obcej. Na Państwa rachunek bankowy wpływa kwota już przekonwertowana przez bank, nie zmienia to jednak faktu, że kontrahenci dokonują zapłaty swoich zobowiązań wobec w walucie obcej. Może więc dojść do sytuacji, gdy wartość przychodu należnego w walucie obcej w dniu jego powstania dla celów podatkowych jest inna niż jego wartość w dniu faktycznego otrzymania. W takiej sytuacji, w przypadku, gdy kurs waluty obcej w dniu powstania należności jest inny niż kurs waluty w momencie zapłaty przez kontrahenta, powstają różnice kursowe w rozumieniu art. 15a ust. 1 ustawy o CIT.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest więc prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.