Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.758.2024.2.END

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.758.2024.2.END

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lutego 2025 r. (wpływ 5 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. stosująca ryczałt od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński planuje dokonać zakupów z wygenerowanego dochodu za poprzednie okresy. Spółka chce jednocześnie utrzymać reżim stosowania CIT Estońskiego. Planowane zakupy dotyczą następujących instrumentów finansowych i usług:

1)Bezpośredni zakup Obligacji Skarbu Państwa za pośrednictwem biura maklerskiego,

2)Bezpośredni zakup Obligacji Korporacyjnych za pośrednictwem biura maklerskiego,

3)Bezpośredni zakup Obligacji Komunalnych (obligacje jednostek samorządowych) za pośrednictwem biura maklerskiego,

4)Transakcje typu buy sell back - zakup i odsprzedaż po z góry ustalonej cenie na obligacjach Skarbu Państwa lub Obligacji Spółek z udziałem Skarbu Państwa, Obligacjach Komunalnych,

5)Zakup zarówno Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Komunalnych i Obligacji Korporacyjnych w ramach usługi zarządzania aktywami tzw. asset management oferowanych przez instytucje jak: Banki, Domy Maklerskie, Towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że Spółka w związku z przyszłym korzystaniem z usług zarządzania aktywami (asset management) będzie inwestować wyłącznie w zakup Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Komunalnych i Obligacji Korporacyjnych. Nie będzie inwestować w inne instrumenty finansowe.

Pytania

1)Czy bezpośredni zakup Obligacji Skarbu Państwa za pośrednictwem biura maklerskiego spowoduje wykluczenie Spółki z możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek, tzw. Cit Estoński, po dokonaniu inwestycji?

2)Czy bezpośredni zakup Obligacji Korporacyjnych za pośrednictwem biura maklerskiego spowoduje wykluczenie Spółki z możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek, tzw. Cit Estoński, po dokonaniu inwestycji?

3)Czy bezpośredni zakup Obligacji Komunalnych za pośrednictwem biura maklerskiego spowoduje wykluczenie Spółki z możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński, po dokonaniu inwestycji?

4)Czy transakcje buy-sell back na obligacjach Skarbu Państwa, Obligacjach spółek z udziałem Skarbu Państwa i Obligacjach Komunalnych mogą być traktowane jako instrumenty finansowe, które nie wykluczają stosowania CIT Estońskiego?

5)Czy korzystanie z usług zarządzania aktywami (asset management) przez instytucje finansowe, obejmujące analizę finansową, tworzenie strategii inwestycyjnej, wybór i zakup instrumentów finansowych (tj. instrumentów, które będą zgodne z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co oznacza że nie będą to udziały w kapitale innych spółek), monitorowanie portfela oraz raportowanie, wpływa na możliwość stosowania CIT Estońskiego przez Spółkę oraz czy nie wykluczają stosowania CIT Estońskiego?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

Wnioskodawca uważa, że bezpośredni zakup Obligacji Skarbu Państwa nie spowoduje wykluczenia Spółki z możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński, ponieważ obligacje Skarbu Państwa nie są udziałami w kapitale innej spółki.

Ad 2.

Wnioskodawca uważa, że bezpośredni zakup Obligacji Korporacyjnych nie spowoduje wykluczenia Spółki z możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński, ponieważ obligacje Korporacyjne nie są udziałami w kapitale innej spółki.

Ad 3.

Wnioskodawca uważa, że bezpośredni zakup Obligacji Komunalnych nie spowoduje wykluczenia Spółki z możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński, ponieważ Obligacje Komunalne nie są udziałami w kapitale innej spółki.

Ad 4.

Wnioskodawca uważa, że transakcje buy-sell back na obligacjach Skarbu Państwa, obligacjach spółek z udziałem Skarbu Państwa i Obligacjach Komunalnych mogą być traktowane jako instrumenty finansowe, które nie wykluczają stosowania CIT Estońskiego, ponieważ są to transakcje krótkoterminowe w swoim charakterze tożsame jak tradycyjne obligacje.

Ad 5.

Wnioskodawca uważa, że korzystanie z usług zarządzania aktywami (asset management) oferowanych przez instytucje finansowe obejmujące analizę finansową, tworzenie strategii inwestycyjnych, wybór i zakup instrumentów finansowych monitorowanie portfela oraz raportowanie, nie wpływa na możliwość stosowania CIT Estońskiego przez Spółkę oraz nie wyklucza stosowania CIT Estońskiego, o ile zarządzane aktywa nie obejmują udziałów, akcji w kapitale innych spółek.

X sp. z o.o. jest sp. z o.o. stosującą ryczałt od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński. Planowana inwestycja dotyczy bezpośredniego zakupu Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Korporacyjnych, Obligacji Komunalnych, transakcji typu buy-sell back na obligacjach Skarbu Państwa oraz zakupu obligacji skarbu Państwa, Obligacji Korporacyjnych i Obligacji Komunalnych w ramach usług zarządzania aktywami tzw. asset management. W wyniku emisji obligacji emitent uzyskuje, często długoterminowe, źródło finansowania swojej działalności. Nabywca zaś (Wnioskodawca) lokuje środki pieniężne w celu uzyskania korzyści o charakterze pieniężnym. Istota obligacji polega na tym, że emitent poprzez sprzedaż uzyskuje od nabywców określoną kwotę pieniężną, którą zobowiązany jest zwrócić w terminie oznaczonym na danym papierze wartościowym oraz zapłacić nabywcy określoną kwotę dyskonta lub procent za korzystanie z pieniędzy. Posiadanie Obligacji nie można utożsamiać z posiadaniem udziałów w kapitale innej spółki, które zostały wymienione w art. 29j ust. 1 pkt 5 (winno być: art. 28j ust. 1 pkt 5 - przyp. organu) ustawy o CIT.

X sp. z o.o. uważa, że intencją ustawodawcy było umożliwienie maksymalnego wykorzystania kapitału i jego powiększenie. Ulokowanie zgromadzonego kapitału tylko na nisko oprocentowanych lokatach bankowych doprowadziłoby do znacznej dewaluacji zgromadzonego kapitału. Dlatego Spółka zamierza dokonać inwestycji, które mają na celu efektywne zarządzanie zgromadzonym kapitałem bez naruszania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących CIT Estońskiego, zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 Ustawy. Spółka stosująca CIT Estoński nie może posiadać udziałów w kapitale innej spółki ani tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, ani innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczeń jako założyciel lub beneficjent fundacji, trustu i innego podmiotu o charakterze powierniczym. Bezpośrednia inwestycja w obligacje Skarbu Państwa, Obligacje Korporacyjne, Obligacje Komunalne ma znaczne ograniczenia płynności dlatego wymaga zaangażowania profesjonalnego doradcy inwestycyjnego w celu dokonywania optymalnych wyborów. Spółka uważa, że za koniecznością skorzystania z usługi asset management przemawiają następujące argumenty:

1.Konieczność pozyskania specjalistycznej wiedzy na temat rynku obligacji;

2.Czasochłonność monitoringu rynku;

3.Ryzyko decyzyjne związane z brakiem specjalistycznej wiedzy do podejmowania decyzji inwestycyjnych;

4.Złożoność regulacyjna, inwestowanie w obligacje wiąże się koniecznością przestrzeganiem przepisów i regulacji rynkowych.

Podsumowując, mając na uwadze treść art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, Spółka może dokonywać zakupu Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Korporacyjnych, Obligacji Komunalnych, dokonywać transakcje buy-sell back na obligacjach Skarbu Państwa i Obligacjach Komunalnych a także korzystać z usług zarządzania aktywami (asset management) przez instytucje finansowe, które będą inwestować wyłącznie w zakup obligacji Skarbu Państwa, obligacji Korporacyjnych i obligacji Komunalnych, a transakcje te nie stanowią naruszenia warunku, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT (winno być: art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT – przyp. organu).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 278, dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki m.in.:

5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości zawartych w przedstawionych pytaniach jest kwestia ustalenia, czy dokonywane przez Państwa inwestycje nie wykluczą stosowania ryczałtu od dochodu spółek jako formy opodatkowania Spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że są Państwo Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością stosującą ryczałt od dochodów spółek, tzw. CIT Estoński. Planują Państwo dokonać inwestycji polegającej na bezpośrednim zakupie za pośrednictwem biura maklerskiego Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Korporacyjnych, Obligacji Komunalnych oraz będą Państwo dokonywać transakcji typu buy-sell back na obligacjach Skarbu Państwa, Obligacjach spółek z udziałem Skarbu Państwa i Obligacjach Komunalnych, a także korzystać z usługi zarządzania aktywami tzw. asset management w ramach których Spółka będzie inwestować wyłącznie w zakup Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Komunalnych i Obligacji Korporacyjnych.

W wyniku emisji obligacji emitent uzyskuje, często długoterminowe, źródło finansowania swojej działalności, nabywca zaś lokuje środki pieniężne w celu uzyskania korzyści o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym. Istota tych papierów polega bowiem na tym, że emitent poprzez sprzedaż uzyskuje od nabywców określoną kwotę pieniężną, którą jest zobowiązany zwrócić w terminie oznaczonym na danym papierze wartościowym (w sposób i w terminach określonych w warunkach emisji) oraz zapłacić nabywcy papieru wartościowego, określoną kwotę dyskonta lub procent za korzystanie z pieniędzy.

Posiadania Obligacji nie można utożsamiać z posiadaniem udziałów w kapitale innej spółki, które zostały wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, tym samym nie spowoduje to wykluczenia Spółki z możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków opodatkowania ryczałtem wymienionych w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, co jednak nie było przedmiotem Państwa wątpliwości.

Zatem, mając na uwadze treść art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, Spółka może dokonywać zakupu Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Korporacyjnych, Obligacji Komunalnych, dokonywać transakcji buy-sell back na obligacjach Skarbu Państwa, Obligacjach spółek z udziałem Skarbu Państwa i Obligacjach Komunalnych, a także korzystać z usług zarządzania aktywami (asset management) przez instytucje finansowe, które będą inwestować wyłącznie w zakup Obligacji Skarbu Państwa, Obligacji Komunalnych i Obligacji Korporacyjnych.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie przedstawionych pytań jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.