Interpretacja indywidualna - stanowisko jest prawidłowe - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna - stanowisko jest prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.7.2025.2.JF

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko jest prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, powstanie przychód/dochód z tytułu przejęcia majątku Spółki Przejmowanej w postaci prawa własności udziałów w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. udziałów w C. i D. podlegający opodatkowaniu w Polsce.

Uzupełnili go Państwo pismem z 18 lutego 2025 r. (wpływ 18 luty 2025 r.) - w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. (dalej: „A.”, „Spółka”, „Spółka Przejmowana” lub „Wnioskodawca”) jest spółką utworzoną zgodnie z prawem niderlandzkim, z siedzibą na terytorium Niderlandów, podlegającą w Niderlandach opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania i tym samym rezydentem podatkowym w Niderlandach. Spółka nie posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby, zarządu ani rzeczywistego ośrodka zarządzania.

Spółka jest członkiem grupy kapitałowej (…) (dalej: „Grupa”).

Grupa działa jako globalny dostawca (działający m.in. na rynku polskim, meksykańskim, chińskim czy malezyjskim) dla branży motoryzacyjnej, zapewniający wyposażenie wnętrz samochodowych tj. przede wszystkim maty ładunkowe oraz inne zabezpieczenia wnętrz samochodowych (w tym samochodów dostawczych).

Jednym z podmiotów należących do Grupy jest B. z siedzibą w (…), w Niderlandach (dalej: „B.”). B. została utworzona zgodnie z prawem niderlandzkim i wpisana do Niderlandzkiego Rejestry Handlowego pod numerem rejestracyjnym (…). B. podlega w Niderlandach opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania i tym samym jest rezydentem podatkowym w Niderlandach. B. nie posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby, zarządu ani rzeczywistego ośrodka zarządzania.

Zarówno B. jak i A. funkcjonują w formie prawnej B.V. (besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid) tj. spółki kapitałowej prawa niderlandzkiego.

Aktualnie B. posiada 100% udziałów w spółce A.. A. posiada natomiast 100% udziałów w dwóch polskich podmiotach tj.:

  • C. Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej: „C.”);
  • D. Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej: „D.”).

C. oraz D. są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) i tym samym są rezydentami podatkowymi w Polsce.

W związku z planowaną restrukturyzacją w Grupie, mającą na celu zwiększenie efektywności operacyjnej oraz uproszczenie struktury korporacyjnej Grupy, rozważana jest możliwość połączenia przez przejęcie B. (jako Spółki Przejmującej) z A. (jako Spółki Przejmowanej) (dalej: „Połączenie”).

W związku z Połączeniem, należące do A. udziały w polskich podmiotach tj. C. i D. znajdą się w bezpośrednim posiadaniu B.

Po dokonaniu Połączenia, Spółka A. (Spółka Przejmowana) zostanie rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Spółka B. (Spółka Przejmująca) zachowa natomiast swoją obecną formę prawną, nazwę (firmę), przedmiot działalności gospodarczej i siedzibę oraz pozostanie podmiotem prawa niderlandzkiego.

Podsumowując powyższe, B. posiada 100% udziałów w A., które z kolei posiada 100% udziałów w dwóch polskich spółkach: C. z siedzibą w (...) oraz D. z siedzibą w (...). W związku z Połączeniem, B. przejmie dokona przejęcia A. wraz udziałami w C. oraz D.

Należy podkreślić, że z uwagi na fakt, że Spółka Przejmująca posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej, w związku z Połączeniem nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce Przejmującej - w konsekwencji, nie zostaną wydane nowe udziały Spółki Przejmującej, nie dojdzie też do wniesienia dopłat. Nie ulegnie też zmianie skład wspólników Spółki Przejmującej.

Połączenie będzie neutralne podatkowo w Niderlandach.

Dokumenty związane z połączeniem Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną zostaną podpisane w Niderlandach, w formie aktu notarialnego sporządzonego przez niderlandzkiego notariusza.

Spółki C. oraz D., których struktura własnościowa ulegnie zmianie w wyniku Połączenia, są podmiotami obowiązanymi do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości. Jak wynika z danych ujawnionych w sprawozdaniach finansowych, w przypadku obu Spółek wartość majątku nieruchomego (nieruchomości oraz praw do nieruchomości) nie przekracza (bezpośrednio lub pośrednio) 50% sumy ich aktywów bilansowych.

Należy podkreślić, że planowane Połączenie odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów dokonywanej restrukturyzacji nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Połączenie jest bowiem, jak wyżej wskazano, motywowane biznesowo dążeniem do optymalizacji procesów operacyjnych oraz zapewnieniem przejrzystości w funkcjonowaniu oraz strukturze Grupy.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 18 lutego 2025 r. wskazali Państwo, że jak wynika z danych przedstawionych w Sprawozdaniach Finansowych za 2023 r. (rok obrotowy od dnia 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.):

  • dla C. suma aktywów wyniosła (...), z czego wartość majątku nieruchomego (nieruchomości oraz prawa do nieruchomości) wyniosła (...). Tym samym, proporcja wartości nieruchomości w stosunku do całkowitej wartości aktywów była równa (...). W przypadku wzięcia pod uwagę wartości nieruchomości brutto (przed odjęciem amortyzacji), która była równa (...), ustalona w odniesieniu do tej kwoty proporcja wyniesie (...).
  • dla D. suma aktywów wyniosła (...), z czego wartość majątku nieruchomego (nieruchomości oraz prawa do nieruchomości) wyniosła (...). Tym samym, proporcja wartości nieruchomości w stosunku do całkowitej wartości aktywów była równa (...). W przypadku wzięcia pod uwagę wartości nieruchomości brutto (przed odjęciem amortyzacji), która była równa (...), ustalona w odniesieniu do tej kwoty proporcja wyniesie (...),

W związku z tym, że w 2024 nie dokonano istotnych zmian w strukturze aktywów bilansowych oraz przychodów C. i D., która została ujawniona w wyżej wymienionych Sprawozdaniach Finansowych za 2023 r. oraz biorąc pod uwagę, że takie zmiany nie zostały zaplanowane i nie zostaną dokonane do czasu Połączenia, Wnioskodawca niniejszym wskazuje, że:

  • na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc przejęcia majątku Spółki Przejmowanej w postaci prawa własności udziałów w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. udziałów w C. i D., co najmniej 50 % wartości aktywów C. oraz D. bezpośrednio lub pośrednio nie będą stanowić nieruchomości położone w Polsce lub prawa do takich nieruchomości;
  • na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów C. oraz D., bezpośrednio lub pośrednio, nie stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości nie przekraczała 10 000 000 zł albo równowartości tej kwoty określonej według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy;
  • w roku poprzedzającym rok podatkowy Połączenia przychody podatkowe C. oraz D. z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, nie stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów podatkowych tych spółek;
  • w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających przeniesienie własności udziałów w C. oraz D., wartość tych udziałów nie pochodziła i nie będzie pochodzić bezpośrednio lub pośrednio w więcej niż 75% z majątku nieruchomego (nieruchomości), zdefiniowanego w artykule 6 UPO PL-NL.

Pytanie

Czy w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, powstanie przychód/dochód z tytułu przejęcia majątku Spółki Przejmowanej w postaci prawa własności udziałów w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. udziałów w C. i D. podlegający opodatkowaniu w Polsce?

Państwa stanowisko w sprawie (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2025 r., poz. 278 t. j., dalej: „ustawy o CIT”) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei w myśl art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2, uważa się w szczególności dochody (przychody) z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.

Ponadto, zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 4a ustawy o CIT, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, uważa się w szczególności dochody (przychody) z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej.

Zgodnie z art. 4a ust. 35 ustawy o CIT, spółka nieruchomościowa oznacza podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:

a)na pierwszy dzień roku podatkowego, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na pierwszy dzień roku obrotowego, co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości oraz wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego - w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność,

b)na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na ostatni dzień roku poprzedzającego rok obrotowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy oraz w roku poprzedzającym odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy przychody podatkowe, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - przychody ujęte w wyniku finansowym netto, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4, oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto - w przypadku podmiotów innych niż określone w lit. a;

W związku z tym, że B. oraz A. są niderlandzkimi rezydentami podatkowymi, w zakresie zasad powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym w związku z Połączeniem, należy uwzględnić przepisy UPO PL-NL.

Zgodnie z art. 13 ust. 3a UPO PL-NL zyski uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Umawiającego się Państwa z tytułu przeniesienia własności udziałów lub akcji lub porównywalnych praw, takich jak prawa w spółce osobowej lub truście, mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających przeniesienie własności tych udziałów lub akcji lub porównywalnych praw ich wartość pochodziła bezpośrednio lub pośrednio w więcej niż 75% z majątku nieruchomego (nieruchomości), zdefiniowanego w artykule 6, położonego na terytorium tego drugiego Umawiającego się Państwa.

Na podstawie art. 6 ust. 2 UPO PL-NL, określenie „majątek nieruchomy” ma takie znaczenie, jakie nadaje mu prawo tego umawiającego się państwa, na terytorium którego dany majątek jest położony (w analizowanej sytuacji - w Polsce). Określenie to obejmuje w każdym przypadku mienie przynależne do majątku nieruchomego, żywy i martwy inwentarz gospodarstw rolnych i leśnych, prawa, do których mają zastosowanie przepisy prawa powszechnego dotyczące nieruchomości gruntowych, prawa użytkowania nieruchomości, jak również prawa do stałych lub zmiennych świadczeń z tytułu eksploatacji lub prawa do eksploatacji złóż mineralnych, źródeł i innych zasobów naturalnych; statki morskie, statki żeglugi śródlądowej i statki powietrzne nie stanowią majątku nieruchomego.

Stosownie do art. 13 ust 4 UPO PL-NL zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2, 3 i 3a tego przepisu podlegają opodatkowaniu tylko w Umawiającym się Państwie, w którym zbywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Przenosząc powyższe na grunt analizowanego zdarzenia przyszłego, wskazać należy, że zyski powstałe w związku z Połączeniem, mogą być potencjalnie opodatkowane w Polsce, jeżeli w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających przeniesienie własności udziałów w C. oraz D. wartość tych udziałów pochodziła bezpośrednio lub pośrednio w więcej niż 75% z majątku nieruchomego, zdefiniowanego w artykule 6 UPO PL-NL, położonego na terytorium Polski.

W niniejszej sprawie przesłanka ta nie zachodzi, gdyż jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających przeniesienie własności udziałów w C. oraz D., wartość tych udziałów nie pochodziła i nie będzie pochodzić bezpośrednio lub pośrednio w więcej niż 75% z majątku nieruchomego (nieruchomości), zdefiniowanego w artykule 6 UPO PL-NL, położonego na terytorium Polski.

Jednocześnie, należy zauważyć, że zgodnie z międzynarodowymi regułami w zakresie stosowania przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli przepisy krajowe tj. ustawa o CIT nie uważa uzyskanego dochodu (przychodu) z omawianego tytułu za osiągany przez tzw. nierezydentów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wtedy dochód (przychód) osiągnięty z tego tytułu nie będzie opodatkowany w Polsce.

Jak wyżej wskazano, zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, uważa się w szczególności dochody (przychody) z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.

Wartość aktywów, o której mowa w ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT, ustala się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc uzyskania przychodu, o którym mowa w tym przepisie (art. 3 ust. 4 ustawy o CIT).

Zgodnie z dokonanymi szacunkami na podstawie danych finansowych C. oraz D. (Sprawozdania Finansowe za 2023 r.) oczekuje się, że na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc uzyskania przychodu z przeniesienia udziałów w tych spółkach w wyniku Połączenia, nieruchomości położone na terytorium RP lub prawa do takich nieruchomości nie będą stanowiły (bezpośrednio lub pośrednio) 50% lub więcej wartości bilansowej aktywów C. oraz D. Jak wynika z danych przedstawionych w Sprawozdaniach Finansowych za 2023 r. (rok obrotowy od dnia 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.):

  • dla C. suma aktywów wyniosła (...), z czego wartość majątku nieruchomego (nieruchomości oraz prawa do nieruchomości) wyniosła (...). Tym samym, proporcja wartości nieruchomości w stosunku do całkowitej wartości aktywów była równa (...). W przypadku wzięcia pod uwagę wartości nieruchomości brutto (przed odjęciem amortyzacji), która była równa (...), ustalona w odniesieniu do tej kwoty proporcja wyniesie (...).
  • dla D. suma aktywów wyniosła (...), z czego wartość majątku nieruchomego (nieruchomości oraz prawa do nieruchomości) wyniosła (...). Tym samym, proporcja wartości nieruchomości w stosunku do całkowitej wartości aktywów była równa (...). W przypadku wzięcia pod uwagę wartości nieruchomości brutto (przed odjęciem amortyzacji), która była równa (...), ustalona w odniesieniu do tej kwoty proporcja wyniesie (...), W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, nie dojdzie do spełnienia warunku, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT.

Dodatkowo, Ustawa o CIT definiuje pojęcie spółki nieruchomościowej w wyżej cytowanym art. 4a pkt 35. Zgodnie z tym przepisem, aby podmiot (inny niż wskazany w lit. a) został uznany za spółkę nieruchomościową w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, oprócz odpowiedniej struktury aktywów (50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowi wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium RP lub praw do takich nieruchomości) - powinien wykazywać przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności nieruchomości (lub praw do nich) oraz udziałów w innych spółkach nieruchomościowych na poziomie 60% ogółu przychodów. Dodatkowo, wartość nieruchomości lub praw do nieruchomości w takim podmiocie musi przekraczać kwotę 10 000 000 zł lub jej równowartość w walucie obcej. Spełnienie warunków wynikających z omawianej regulacji należy co do zasady ocenić na koniec poprzedniego roku podatkowego lub obrotowego.

Mając na uwadze wcześniej przywołane dane finansowe C. oraz D., podmiotów tych nie można uznać za spółki nieruchomościowe w rozumieniu analizowanego przepisu. Tym samym, nie zostanie spełniona dyspozycja art. 3 ust. 3 pkt 4a ustawy o CIT.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w 2024 roku nie doszło do istotnych zmian w zakresie struktury aktywów oraz przychodów C. oraz D. względem tych ujawnionych w wyżej analizowanych danych ze Sprawozdań Finansowych za 2023 r. Takie zmiany nie są również planowane i nie zostaną dokonane do dnia Połączenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że:

  • na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc przejęcia majątku Spółki Przejmowanej w postaci prawa własności udziałów w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. udziałów w C. i D., co najmniej 50 % wartości aktywów C. oraz D. bezpośrednio lub pośrednio nie będą stanowić nieruchomości położone w Polsce lub prawa do takich nieruchomości.
  • na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów C. oraz D., bezpośrednio lub pośrednio, nie stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości nie przekraczała 10 000 000 zł albo równowartości tej kwoty określonej według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy.
  • w roku poprzedzającym rok podatkowy Połączenia przychody podatkowe C. oraz D. z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, nie stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów podatkowych tych spółek.

Abstrahując od faktu, że przenoszone w wyniku Połączenia udziały w C. oraz D. nie mogą być na gruncie przepisów polskiej ustawy o CIT uznane za udziały spółek nieruchomościowych (struktura aktywów polskich podmiotów nie spełnia określonych w ustawie warunków), nawet w przypadku uznania wskazanych spółek (C. oraz D.) za spółki nieruchomościowe, w związku z transakcją nie doszłoby zdaniem Wnioskodawcy do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, termin „przeniesienie własności udziałów”, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 i 4a Ustawy o CIT, obejmuje wszelkie formy przekazania własności udziałów realizowane na podstawie dwustronnej czynności prawnej pomiędzy dotychczasowym właścicielem a nabywcą, której przedmiotem są udziały w spółce. W szczególności odnosi się to do każdej formy zbycia udziałów w zamian za wynagrodzenie. Jednocześnie pojęcie „zbycia” nie obejmuje przejścia udziałów na spółkę przejmującą w wyniku sukcesji uniwersalnej związanej z połączeniem, która następuje z mocy prawa.

Pojęcie „przeniesienie własności majątku” należy, zdaniem Wnioskodawcy, interpretować jako wszelkie formy przeniesienia własności majątku, które dokonywane są w drodze dwustronnej czynności prawnej pomiędzy dotychczasowym a nowym właścicielem udziałów, przy czym przedmiotem tej czynności prawnej powinny być składniki majątkowe (przenoszone udziały).

W opisywanym zdarzeniu przyszłym nie dochodzi do sprzedaży udziałów, lecz do połączenia dwóch zagranicznych spółek. W wyniku tego połączenia, A. nie sprzedaje swojego majątku, lecz przenosi go do B. Na mocy prawa, zgodnie z zasadą sukcesji uniwersalnej, B. przejmuje wszystkie prawa i obowiązki A., w tym staje się właścicielem udziałów w C. oraz D., które przed połączeniem należały do A. W wyniku połączenia A. przestaje istnieć.

Brak opodatkowania połączenia spółek (w tym także spółek nieruchomościowych) wynika z Dyrektywy Rady 2009/133/WE z 19 października 2009 r., która ustanawia wspólny system opodatkowania dla łączenia, podziałów, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów między spółkami z różnych państw członkowskich oraz przenoszenia statutowej siedziby SE lub SCE między państwami członkowskimi.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej Dyrektywy, połączenie nie stanowi podstawy do opodatkowania zysków kapitałowych obliczanych na podstawie różnicy między wartością rynkową przekazanych aktywów i pasywów a ich wartością podatkową. W związku z tym, połączenie nie powinno prowadzić do zwiększenia podstawy opodatkowania dla uczestniczących w nim spółek.

Dodatkowo, przepisy ustawy o CIT nie przewidują opodatkowania połączenia dwóch zagranicznych podmiotów. Ustawa o CIT nie zawiera przepisów określających dochód z połączenia zagranicznych spółek, który podlegałby opodatkowaniu w Polsce, ponieważ takie połączenie nie stanowi źródła opodatkowania w Polsce. Przepisy ustawy o CIT definiują przychód podatkowy jedynie w przypadku połączenia dwóch polskich spółek lub polskiej spółki z zagraniczną.

Wobec powyższego, z punktu widzenia ustawy o CIT, Połączenie opisane w zdarzeniu przyszłym nie wiążę się z powstaniem w Polsce jakiegokolwiek dochodu do opodatkowania, w szczególności z tytułu przejęcia majątku Spółki Przejmowanej w postaci prawa własności udziałów w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. udziałów w C. i D.

Powyższe twierdzenia potwierdzają m.in. interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.137.2018.1.AM czy interpretacje indywidualne z dnia 17 października 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.409.2023.1.AK oraz sygn. 0111-KDIB1-2.4010.410.2023.1.AK, interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.55.2024.1.AW.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym nie powstanie przychód/ dochód z tytułu przejęcia majątku Spółki Przejmowanej w postaci prawa własności udziałów w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. udziałów w C. i D., podlegający opodatkowaniu w Polsce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądowych, wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.