
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy ponoszone przez Spółkę wydatki na organizację wyjść integracyjnych dla Pracowników stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (z wyłączeniem napojów alkoholowych)?
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Spółka z o.o.[dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka"] jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Główną działalnością Spółki są usługi w zakresie montażu rozdzielnic elektroenergetycznych niskiego napięcia do elektrowni wiatrowych dla rynku energii odnawialnej (prace na materiale powierzonym). Całość produkcji wykonywana jest na zlecenie spółek powiązanych [dalej: „Podmioty Powiązane”]. Spółka pełni ponadto rolę centrum usług wspólnych dla innych spółek powiązanych świadcząc usługi wsparcia m.in. administracyjnych, księgowych i innych dla spółek powiązanych.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca, w celu profesjonalnego świadczenia usług na rzecz swoich kontrahentów zatrudnia pracowników na umowę o pracę (UOP).
Wnioskodawca należy do duńskiej grupy kapitałowej, w związku z czym w Spółce dużą uwagę zwraca się na dbałość o dobrostan pracowników, który przynosi korzyści wszystkim: zarówno pracodawcy, jak i samym pracownikom.
Koncepcja organizowania wyjść integracyjnych (tzw. team-buildingu) jest częścią spójnej strategii komunikacyjnej Spółki, co znajduje swoje przełożenie w corocznym zaplanowaniu w budżecie środków na działania integrujące.
Spółka podejmuje aktywności mające na celu budowanie atmosfery pracowniczej, propagowanie wspólnych wartości firmowych oraz celebrowanie polskich tradycji (np. wigilia pracownicza). Celem spotkań integracyjnych jest zbudowanie więzi między poszczególnymi członkami personelu, otwarcie ich na potrzeby innych zespołów, lepsze zrozumienie wykonywanych zadań, wymianę i zdobywanie wiedzy dzięki czemu zyskują zarówno pracownicy, jak i organizacja, większą identyfikację pracowników ze Spółką i jej działalnością, poprawę atmosfery pracy oraz promowanie szczególnie współdziałania oraz interakcji pomiędzy pracownikami jako pożądanych wzorców zachowań. Spółka podejmuje takie działania po to by zbudować pracujący w sposób wydajny zespół, a jednocześnie
by był to zespół trwały, zachęcony do pracy czy świadczenia usług na rzecz Spółki w dłuższej perspektywie czasowej. Celem organizacji ww. spotkań jest przede wszystkim poprawa efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników w ramach poszczególnych działów/departamentów.
W tym celu Spółka regularnie ponosi różnego rodzaju wydatki [dalej: „Wydatki”], wśród których znajdują się:
a) usługi gastronomiczne;
b) wydatki związane z aktywnościami dodatkowymi w ramach spotkań – bilety wstępu do kina/teatru, na tor gokartowy czy kręgle po godzinach pracy, koszty animacji itp.;
c) wydatki organizacyjne - najem sali, usługi przewozu osób, usługa hotelowa, usługi organizacji spotkań integracyjnych.
Forma i charakter tych spotkań będzie uzależniona od konkretnych okoliczności oraz celu, jaki będzie w danych okolicznościach zamierzała osiągnąć Spółka poprzez spotkania integracyjne (team-building), opisanych powyżej.
Wnioskodawca organizuje takie wydarzenia samodzielnie lub zleca ich przygotowanie i realizację firmom zewnętrznym, które zajmują się całościową organizacją tego typu imprez.
Wszelkie koszty związane z wydatkami zostały/zostaną sfinansowane ze środków obrotowych spółki. Spółka nie posiada Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nie będą Spółce w żaden sposób zwracane czy refundowane. Wydatki dotyczące organizacji wyjść integracyjnych będą ujęte w fakturach wystawianych przez dostawców poszczególnych usług.
Spotkania integracyjne mają/będą miały charakter otwarty i dobrowolny. Pracownicy otrzymują wcześniej zaproszenie oraz proszeni są o zadeklarowanie swojej obecności, w celu dalszych działań organizacyjnych związanych z planowanym wydarzeniem. Spółka co do zasady nie tworzy imiennej listy Uczestników spotkania, ale ma możliwość stworzenia takiej listy, w razie zaistnienia konieczności jej stworzenia.
Pytanie
Czy ponoszone przez Spółkę wydatki na organizację wyjść integracyjnych dla Pracowników stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (z wyłączeniem napojów alkoholowych)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na organizację imprez integracyjnych dla pracowników opisanych w stanie faktycznym.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023r. poz. 2805 z późn. zm.) (dalej „Ustawy CIT”) „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.”
Z powyższego wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu czy też zachowanie źródła przychodu.
W orzecznictwie od dawna dominuje pogląd, zgodnie z którym dla możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych na gruncie ustawy CIT konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:
1. został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
2. jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
3. został właściwie udokumentowany,
4. pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
5. poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
6. nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Dodatkowo, należy wskazać, że pracownicy Spółki wykonują pracę na warunkach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1976 r. Kodeks pracy, a więc wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierunkiem w określonym przez niego miejscu i czasie (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Na pracodawcy ciążą określone obowiązki, powinien on w miarę możliwości zaspokajać potrzeby socjalne, bytowe ale też kulturalne pracowników (art. 16 Kodeksu pracy). Pracodawca organizuje więc pracę pracownikom, motywuje ich do tego w różny sposób, bądź to poprzez system zachęt finansowych, bądź też organizując im różnego rodzaju imprezy, wiążąc ich w ten sposób z firmą, by czując się docenieni lepiej i efektywniej dla niej pracowali. Wydatki poniesione na integrację pracowników leżą więc w zakresie obowiązków pracodawcy i jest to wyraz dbałości o pracowników, ich zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu ich motywacji oraz efektywności pracy i w efekcie nie pozostanie bez wpływu na uzyskiwane przez Spółkę przychody
Kosztami podatkowymi mogą być co do zasady tzw. „koszty pracownicze”, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji, np. w postaci spotkań integracyjnych. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy, a tym samym wpłynie pozytywnie na uzyskanie przychodu, czy też zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Dokonując zatem oceny charakteru wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z organizacją imprez integracyjnych dla Pracowników stwierdzić należy, że biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, wydatki te stanowić będą koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ww. wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością i mają na celu zintegrowanie zespołu, dlatego też pozostają one w związku przyczynowo- skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów.
Spotkania personelu związane ze strategią, planami są spotkaniami o charakterze zachowania źródła przychodów. Personel składa się bowiem z osób, które swoją pracą, wiedzą, doświadczeniem przyczyniają się do realizacji przez Spółkę usług. Spółka – jako osoba prawna – nie byłaby przecież w stanie samodzielnie świadczyć usługi. Spotkania te mają pokazać personelowi, że Spółka jest organizacją, która ma określony plan biznesowy, konsekwentnie go realizuje i pozwala na zapewnienie długofalowej współpracy i rozwoju. W ocenie Spółki spotkania takie są niezwykle cenne jako „źródło retencji pracowników”.
Przyczynia się to do poprawy atmosfery pracy, wzrostu motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, a to z kolei wpływa na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu. W ocenie Spółki zintegrowani pracownicy pracują efektywniej i wydajniej. Skutkiem tego Spółka jest w stanie realizować więcej projektów dla klientów i osiągać przychody.
Niezależnie od powyższych argumentów Spółka pragnie wskazać, że poniesienie przedmiotowych Wydatków wiąże się z powstaniem, zwiększeniem przychodu albo zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu, bowiem ma na celu:
• zbudowanie pozytywnej opinii na temat Spółki jako przyjaznego i zdrowego środowiska pracy, utrzymanie statusu konkurencyjnego miejsca pracy, co z kolei ma zwiększyć atrakcyjność Wnioskodawcy jako miejsca pracy i przyciągnąć do Spółki nowe osoby oraz zmniejszyć ilość odejść aktualnych i w konsekwencji utrzymać wykwalifikowany, doświadczony personel, którego praca ma realnie wpływ na generowanie zysków Spółki;
• zwiększenie efektywności i wysokiej jakości świadczonej pracy, czy usług poprzez zachowanie pozytywnej atmosfery w Spółce;
• podwyższenie morale panujących wśród Personelu, zapewnienie integracji między ww. osobami;
• utrzymanie motywacji do należytego wykonywania obowiązków i odpowiedniego poziomu satysfakcji z pracy oraz zachęcenie do wykonywania pracy w siedzibie Spółki;
• zmniejszenie absencji UoP wywołanych chorobami i tym samym zabezpieczenie ciągłej działalności Spółki poprzez zminimalizowanie ryzyka nagłej, a także długotrwałej nieobecności, mniejszą liczbę godzin przepracowanych w Spółce w danym okresie, co wiąże się z uszczuplonym zyskiem Spółki;
• spotkania integracyjne są obecnie standardem w firmach, zwłaszcza tych o charakterze międzynarodowym, i ich nieorganizowanie powoduje brak konkurencyjności na rynku pracy i możliwy odpływ pracowników.
Podkreślić należy, że stanowisko organów podatkowych, potwierdza dopuszczalność zaliczenia wydatków na tego rodzaju przedsięwzięcia do kosztów uzyskania przychodu, o ile spełniają one kryteria uzasadnienia ekonomicznego i biznesowego, przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2021 r. znak: 0111-KDIB1-1.4010.157.2021.1.EJ wskazuje, iż: „W rezultacie zatem spotkanie integracyjne miało na celu interes ekonomiczny Spółki jako pracodawcy, gdyż zwiększone zaangażowanie pracowników, ich lojalność oraz większa wydajność pracy, ma wpływ na osiągane przez Spółkę przychody jak również na zabezpieczenie oraz zachowanie ich źródła. W rezultacie wszystkie wydatki poniesione na organizację imprezy integracyjnej miały na celu zabezpieczenie, zachowanie i osiąganie przez Spółkę przychodów, zatem spełnione zostały przesłanki uprawniające Spółkę do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Stanowisko pozwalające zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty imprez o charakterze integracyjno-motywacyjnym, organizowanych przez pracodawców dla swoich pracowników, zostało niejednokrotnie potwierdzone w interpretacjach podatkowych. (…).”
Przepis art. 16 ust. 1 ustawy o CIT określa katalog wydatków, które nawet mimo poniesienia ich przez podatnika w celu przychodów, bądź zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, w rozumieniu przepisów podatkowych, nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów. Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki opisane w stanie faktycznym nie spełniają żadnej z przesłanek wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. W szczególności, nie znajdzie zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, który odnosi się do ponoszenia wydatków na usługi gastronomiczne i żywność.
Zgodnie z powyższym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Z uwagi na powyższe każda sprawa powinna być przedmiotem odrębnej oceny pod kątem kwalifikacji konkretnych wydatków jako kosztów reprezentacji, wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.
W konsekwencji w przypadku zakupu napojów alkoholowych Wnioskodawca zaznacza, że wydatki na alkohol nie stanowią w jego ocenie kosztów uzyskania przychodów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe. Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.